Data modyfikacji:

Jak połączyć monitory?

Sporo osób decyduje się coraz częściej na podłączenie do komputera kilku monitorów. Rozwiązanie to ma niewątpliwe zalety, zwłaszcza dla osób spędzających przed ekranem wiele godzin dziennie, którym zależy na ergonomii. Posiadanie wielu paneli LCD powiększa przestrzeń pracy z systemem operacyjnym i aplikacjami, co doceniają wszelkiego rodzaju profesjonaliści, od inżynierów po grafików, a także gracze. Z artykułu dowiesz się więc, jak połączyć monitory.
Przeciętne rozmiary komputerowych ekranów w przeciągu ostatnich dwóch dekad zwiększyły się w bardzo zauważalny sposób. O ile kiedyś wystarczały nam monitory o wielkości 15 lub 17 cali, dziś minimum to 24-26 cali, a na biurkach w wielu domach i mieszkaniach stroją urządzenia o przekątnych nawet 32 cali. Nawet tak duże wyświetlacza mogą jednak nie sprostać natłokowi obowiązku i zadań, które wymagają od nas szybkiego przełączania się pomiędzy wieloma oknami i zakładkami programów. Z tego też powodu coraz częściej decydujemy się na kupno dwóch albo i więcej ekranów.

Łączymy wiele monitorów – zalety rozwiązania

Na kilka monitorów decydują się w dużej mierze osoby, które dużo pracują ze skomplikowanymi komputerowymi aplikacjami i programami. Posiadanie np. dwóch ekranów podwaja w sumie obszar roboczy komputera, co docenia wielu fachowców, takich jak programiści, ekonomiści i bankowcy, a także muzycy, filmowcy oraz artyści. Kilka pulpitów pozwala wygodnie rozdzielić pracę i przyspieszyć przełączanie się pomiędzy otwartymi oknami.
Na łączenie monitorów decydują się też bardzo często fani elektronicznej rozrywki. Na jednym ekranie uruchamiają oni grę, a pozostałe służą do przeglądania sieci lub oglądania klipów wideo. Fani symulatorów kosmicznych, lotniczych i wyścigowych oraz strzelanek wykorzystują do rozgrywki wszystkie wyświetlacze, znacząco zwiększając pole widzenia, w jakim obserwują wirtualny świat. Zestaw wyświetlaczy to również idealne rozwiązanie dla osób zajmujących się streamingiem w serwisach takich jak YouTube czy Twitch.

O czym pamiętać przy podłączaniu dwóch monitorów?

Decydując się na połączenie monitorów, musimy w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę ilość miejsca zajmowanego przez ekrany. Bierzemy pod uwagę ergonomię miejsca pracy, tak więc na małym biurku rozwiązanie to może być więc kompletnie niepraktyczne. Zazwyczaj wybiera się monitory o takich samych lub zbliżonych rozmiarach. Czasami jednak skuteczne może okazać się rozwiązanie, w którym do dużego podstawowego monitora kupujemy mniejszy panel, nieraz w celu zaoszczędzenia przestrzeni ustawiany także w pozycji pionowej.
Jeżeli kupujemy równocześnie kilka monitorów, warto postawić na modele, które ułatwiają ich łączenie. W sklepach znajdziemy urządzenia bezramkowe, które w estetyczny sposób pozwalają na połączenie kilku wyświetlaczy jednocześnie. W niektórych pomieszczeniach swoje zastosowanie znajdą także monitory z opcją powieszenia na ścianie.

Jak połączyć dwa monitory z komputerem?

Praktycznie wszystkie dostępne na rynku karty graficzne (także modele zintegrowane) oferują przynajmniej dwa wyjścia sygnału wideo, a większość modeli z wyższej półki cenowej posiada od trzech do czterech gniazd HDMI lub DisplayPort. Połączenie kilku monitorów nie jest więc z technicznego punktu widzenia niczym trudnym. Wystarczy tylko wyposażyć się w odpowiednie kable.
Pamiętajmy, że ekrany nie muszą być połączone z komputerem za pośrednictwem portów tego samego typu. Problemu nie ma więc, gdy jeden wyświetlacz korzysta z wejścia HDMI, a drugi z mini DisplayPort lub DVI.
Natywne wsparcie dla kilku ekranów oferują wszystkie najpopularniejsze wersje Windowsa. Po podłączeniu monitorów oba urządzenia powinny być wykryte automatycznie. Do ustawień wielu ekranów przechodzimy, klikając prawym przyciskiem myszki na pulpicie. Z otwartego menu kontekstowego wybieramy opcję „Ustawienia ekranu”. Tutaj powinniśmy znaleźć informację o wszystkich widzianych przez OS monitorach. Jeżeli Windows nie rozpoznaje któregoś z urządzeń, możemy wybrać funkcję „Wykryj sprzęt” lub spróbować zrestartować komputer
W oknie ustawień znajdziemy też menu „Wiele ekranów”. Pozwala ono na dokładne określenie tego, co wyświetlają połączone monitory. Dostępne są tutaj trzy opcje. Po wybraniu pierwszej, obraz z komputera wyświetlany jest tylko na jednym z monitorów. Decydując się na drugą pozycję, sprawiamy, że ten sam obraz z komputera będzie pojawiał się na wszystkich ekranach jednocześnie.
Z punktu produktywności i przydatności kilku ekranów najważniejsza jest jednak trzecia opcja w menu. Dzięki niej każdy monitor wyświetla niezależny od siebie pulpit (każdy z nich może mieć np. osobną tapetę), a użytkownik może swobodnie przenosić pomiędzy nimi okna z programami, uzyskując znacznie większy obszar roboczy. W ustawieniach musimy też ustalić kolejność ekranów, wyznaczając monitor główny, na którym pojawi się przycisk „Start” i zegar, a także monitory drugorzędne.
Zdjęcie: wutzkoh/Envato Elements