Data publikacji:

Jak podłączyć 2 ekrany do laptopa?

Obecne czasy, które charakteryzują się wysoko rozwiniętą technologią, sprawiły, że znaczna część pracy została przeniesiona do wirtualnego świata. Osoby, które do swojej pracy wykorzystują komputer, potrzebują najwyższej jakości sprzętu. Odpowiedni sprzęt informatyczny zapewnia odpowiednią wygodę podczas pracy oraz pozwala na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów. Standardowe komputery posiadają jeden monitor, co może okazać się niewystarczające. Dobrym wyjściem jest podłączenie do laptopa dwóch monitorów. Takie rozwiązanie pozwala na rozmieszczenie niezbędnych okien na ekranach w taki sposób, aby wszystkie ważne informacje były widoczne.

Jak podłączyć 2 ekrany do laptopa?

Podłączenie 2 monitorów do laptopa – dla kogo?

Dla wielu osób, które w czasie swojej pracy korzystają z komputera, używanie więcej niż jednego ekranu jest wyjątkowo wygodne. Szukanie konkretnego pliku wśród wielu otwartych stron i przeglądarek może potrwać nawet kilka minut, a sam proces może wzbudzać zdenerwowanie. Dwa monitory pozwalają na dowolne rozmieszczenie niezbędnych plików, notatek, programów oraz stron internetowych, dzięki czemu dotarcie do każdej informacji staje się łatwe i szybkie.

Jakie złącza musi mieć laptop?

Nie w każdym przypadku uda się podłączyć dwa monitory do laptopa. Laptop, do którego mają być podłączone dwa monitory, musi być wyposażony w odpowiednie złącze, dlatego przed zakupem monitora należy sprawdzić, jakie możliwości łączenia ma wybrany model. Obecnie jednym z najpopularniejszych, standardowych portów jest HDMI lub DisplayPort. Ten pierwszy port znaleźć można w praktycznie każdym modelu laptopa. Podłączenie przez port HDMI jest łatwe i bezproblemowe. Port DisplayPort zazwyczaj znajduje się w wydajnych kartach graficznych oraz w egzemplarzach monitorów przystosowanych do gier. Starsze modele komputerów i laptopów mają gniazda D-Sub lub DVI. Aby podłączyć monitor do starszej wersji komputera, przed jego zakupem konieczne jest rozpoznanie, jakie złącza posiada dany model oraz czy wybrany monitor obsługuje standardy starszego komputera. Osoby, które posiadają sprzęt bez żadnego z wymienionych portów, mogą się zdecydować na zakup odpowiedniej przejściówki. Na rynku dostępne są kable DVI-HDMI lub DVI-D-Sub.

Jak podłączyć dwa monitory do laptopa?

Podłączenie dwóch monitorów do laptopa wcale nie musi być tak trudne, jak się początkowo wydaje. Większość modeli wyposażona jest w port HDMI, dlatego podłączenie monitora nie stanowi żadnego problemu. Niektóre modele nowoczesnych laptopów wyposażone są tylko w jeden port HDMI, co może stanowić problem przy próbie podłączenia więcej niż jednego dodatkowego monitora. W takiej sytuacji warto skorzystać z dopasowanego adaptera lub przejściówki. Alternatywą jest zakup monitora ze złączem USB-C, ale tylko wówczas, gdy laptop także posiada taką możliwość łączenia. Najlepsze w tym przypadku są te laptopy, które wyposażone są w więcej niż jeden port HDMI, DVI lub DisplayPort.

Jaki sprzęt może się przydać do podłączenia dwóch monitorów?

Podłączenie dwóch monitorów do laptopa to rozwiązanie, które znacznie ułatwia pracę oraz wszystkie inne czynności wykonywane na komputerze. Wybór odpowiedniego sprzętu i akcesoriów przydatnych do podłączenia dwóch monitorów to klucz do sukcesu. Aby podłączenie zakończyło się sukcesem, należy wyposażyć się w kable HDMI, przełączniki, adaptery lub kable DisplayPort. Popularne kable i przejściówki HDMI, które świetnie się sprawdzą to:

  • Agog Kabel HDMI 2.1 Ultra High Speed 8K 60 Hz 4K@120 Hz HDR X-87 – to licencjonowany, ultraszybki kabel najwyższej jakości. Wykonany został w 99,9% z czystej miedzi, co gwarantuje jego trwałość i solidność wykonania. Zapewnia idealne odzwierciedlenie kolorów na przesyłanym obrazie. Z łatwością obsługuje 3D, posiada dynamiczny HDR oraz zapewnia całkowitą redukcję EMI oraz RF,

  • Green Cell Adapter przejściówka Hub Usb-C – przejściówka kompatybilna z wszystkimi najnowszymi ultrabookami. Wyposażona jest w złącze Ethernet 1 Gbps, które zapewnia szybszy internet. Ten model przejściówki posiada aż sześć najpotrzebniejszych portów USB-C. Takie wyposażenie pozwala na swobodne podłączenie dwóch monitorów do jednego laptopa. Przesyłana rozdzielczość może być w jakości 4K.

Jaki monitor wybrać?

Wybór monitora zewnętrznego powinien być oparty na znajomości podstawowych parametrów. Podczas wybierania odpowiedniego dla siebie modelu, warto zwrócić uwagę na te właściwości:

  • rozdzielczość ekranu – w tym przypadku warto zdecydować się na najlepszą jakość, czyli wybrać monitor Full HD. Taki monitor posiada 1920 x 1080 pikseli, co zapewnia dobrej jakości obraz. Do pracy warto zainwestować w monitor panoramiczny 16:9, który ma 2560 x 1440 pikseli,
  • przekątna ekranu – to cecha, która decyduje o wielkości ekranu. Taką właściwość należy dobrać zgodnie z osobistymi preferencjami, ponieważ nie ma jednej, określonej najlepszej przekątnej. Najlepszym wyjściem jest wybór monitora zewnętrznego, który posiada większą przekątną niż podstawowy laptop. Obecnie najlepiej jest zdecydować się na monitor wyposażony w 10 cali więcej niż ekran w laptopie,
  • odświeżanie – ta właściwość jest szczególnie ważna podczas wielogodzinnej pracy, ponieważ wpływa to na zmęczenie wzroku. Do codziennej pracy w zupełności wystarczy odświeżanie wynoszące od 60 do 75 Hz, jednak wyższa wartość, od 120 do 144 Hz, zapewnia komfortową pracę,
  • powłoka antyrefleksyjna – to wygodne rozwiązanie, które redukuje wszystkie drażniące odbicia na ekranie i refleksy, które w znacznym stopniu utrudniały pracę.
Zdjęcie: Rawpixel/Envato Elements

Autor: Redakcja Ceneo