Data publikacji:

Jak zainstalować Windows 10 z pendrive’a USB?

Instalacja systemu operacyjnego to łatwe zadanie, które nijak nie przypomina trudności, jakich w przeszłości doświadczyły osoby chcące wyposażyć swój komputer w Windows 98 czy Windows XP. Każdy użytkownik komputera z łatwością dokona instalacji najnowszego systemu operacyjnego. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że powoli odchodzi się od płyt CD, dlatego coraz popularniejszym nośnikiem systemu operacyjnego jest pendrive. Jak dokonać prawidłowej instalacji systemu za pomocą tego nośnika? Poniżej przedstawiony został poradnik, jak wygląda instalacja Windows 10 z USB.
instalacja windows z USB

Co będzie nam potrzebne do instalacji Windows 10 z pendrive’a?

By móc dokonać instalacji systemu Windows 10, będziemy potrzebowali kilku elementów, które zagwarantują nam sukces w instalacji systemu operacyjnego Windows 10 z pendrive’a. Po pierwsze, potrzebujemy komputera z Windowsem 10, który posiada dostęp do internetu, a także jest wyposażony w port USB, mogący obsługiwać nośniki danych, jak na przykład pendrive. To właśnie pendrive jest kolejnym niezbędnym elementem, który pozwoli nam na zainstalowanie systemu operacyjnego. Ostatnie urządzenie to oczywiście komputer docelowy, na którym system operacyjny Windows 10 ma zostać zainstalowany z pendrive’a. 

Warto przy okazji wspomnieć, że system operacyjny Windows 10 posiada również konkretne wymagania sprzętowe, które umożliwią prawidłową pracę najważniejszego oprogramowania. Jakie to wymagania? Między innymi 2 GB pamięci RAM, procesor z częstotliwością co najmniej 1 GHz, karta graficzna obsługująca bibliotekę DirectX 9, a także wyświetlacz umożliwiający emitowanie w rozdzielczości 800 x 600px. 

Prawda jest jednak taka, że system operacyjny Windows 10 będzie odpowiednim oprogramowaniem dla każdego sprzętu, który został wyprodukowany po 2012 roku. Starsze modele komputerów lub laptopów również mogą unieść ciężar najnowszego systemu operacyjnego, jednak w takiej sytuacji nie możemy być w 100% pewni, że system będzie działał prawidłowo. 

Przygotowanie pendrive’a z Windows 10

Decydując się na zakup licencji Windows 10, coraz częściej otrzymujemy również nośnik, który umożliwia nam prostą instalację systemu operacyjnego na wybranym urządzeniu. W takim wypadku proces tworzenia specjalnego nośnika zawierającego Windows 10 nas nie dotyczy. Jeśli jednak nie mieliśmy tego szczęścia, taki nośnik musimy utworzyć samodzielnie. Jak tego dokonać?

Ze strony Microsoftu powinniśmy ściągnąć narzędzie umożliwiające tworzenie multimediów. Warto przy tym wspomnieć, że wykorzystanie ściągniętego oprogramowania jest możliwe tylko wtedy, gdy posiadamy ważną licencję na używanie Windows 10. 


Przeczytaj także: Wszystko, co należy wiedzieć o Windows 10


Po uruchomieniu instalatora powinniśmy wybrać opcję „Utwórz nośnik instalacyjny” (flash USB, dysk DVD lub plik ISO). W następnych oknach instalator zapyta nas o wybraną architekturę urządzenia. Dobrą praktyką w tym przypadku jest wybór opcji rekomendowanych, dostosowanych do lokalizacji i charakterystyki naszego komputera czy laptopa. Ostatni krok to wybór pomiędzy dyskiem USB (nasz pendrive) a plikiem ISO. Przed wyborem opcji flash USB upewnijmy się, że nasz pendrive ma pojemność co najmniej 8 GB, które są niezbędne do pomieszczenia systemu operacyjnego. Po zaakceptowaniu opcji pozostaje nam odczekać kilka minut na stworzenie nośnika systemu Windows 10 na naszym pendrivie.

Konfiguracja BIOS

Kolejny element instalacji naszego systemu operacyjnego Windows 10 może przysporzyć największych problemów, szczególnie ze względu na ogromne różnice w wyglądzie BIOS-u. To właśnie w menu ustawień BIOS powinniśmy znaleźć konfigurację kolejności rozruchu. W przypadku, gdy mamy uruchomiony komputer z włożonym pendrive’em, naszym zadaniem jest nadanie priorytetu rozruchu właśnie naszemu nośnikowi. W większości przypadków niezbędne jest wejście do sekcji „Boot Menu” oraz ręczne wskazanie nośnika jako urządzenia, które ma być uruchomione w pierwszej kolejności. Ten krok zapewni nam możliwość prostej instalacji Windows 10 z pendrive’a. 

Instalacja właściwa systemu Windows 10

Przed nami ostatni, relatywnie prosty element całego procesu, jakim jest właściwa instalacja systemu Windows 10. Jeśli konfiguracja w BIOS-ie została wykonana prawidłowo, po uruchomieniu komputera bądź laptopa pojawi nam się znajome okno z logo Windows i przyciskiem „Zainstaluj teraz”. 

Oczywiście nie obędzie się bez konfiguracji języka, regionu, rodzaju klawiatury i innych opcji, które dostosują pracę Windowsa do naszych potrzeb. Pod koniec konfiguracji instalator zapyta, gdzie system ma zostać zainstalowany. W tym momencie powinniśmy wybrać jeden z dysków. Warto zwrócić uwagę, by partycja systemowa miała pojemność przynajmniej 100 GB. Po zaakceptowaniu wyboru system zostanie zainstalowany, a nam pozostaje już tylko dostosować funkcjonalności Windowsa 10 do naszych osobistych preferencji. 

Autor: Norbert Rukowski