Data publikacji:

Jaki procesor wybrać? i5 czy i7?

Decydując się na nowy komputer lub laptop z procesorem firmy Intel, stajemy przed wyborem odpowiedniego dla nas modelu. Większość użytkowników wykorzystujących swój sprzęt do zabawy z grami lub pracy z bardziej wymagającymi programami, sięga zazwyczaj po układy Intel Core i5 lub Intel Core i7. Przyglądamy się zaletom oraz wadom obu z nich.

Polecamy: i5 9600K vs i7 9700K

i5 czy i7

Intel już od kilkudziesięciu lat pozostaje światowym liderem w produkcji procesorów komputerowych, które trafiają zarówno do komputerów stacjonarnych, jak i laptopów. Tradycyjnie spółka dzieli katalog swoich produktów na tzw. generacje. W skład każdej z nich wchodzą CPU zbudowane na podstawie tej samej „architektury”.

Oznacza to, że powstały one w oparciu o identyczne metody drukowania układów scalonych oraz korzystają z podobnych technologii i patentów poprawiających ich wydajność, a także determinujących, w jaki sposób komunikują się z poszczególnymi podzespołami peceta.

Procesory należące do jednej generacji posiadają specyficzny numer seryjny oraz są pogrupowane ze względu na moc i możliwości, wchodząc w skład rodzin Intel Celeron, Intel Core i3, Intel Core i5, Intel Core i7 i Intel Core i9. Entuzjaści gier oraz osoby puszkujące zadowalającej wydajności w zaawansowanych aplikacjach sięgają po modele i5 i i7. Odpowiadamy, czym charakteryzują się obie rodziny.

Który procesor wybrać? i5 czy i7?

Procesory Intel Core i7 wchodzą wraz z modelami i5 w skład urządzeń ze średniej półki, które przeznaczone są dla bardziej wymagających użytkowników. Ceny tych układów zaczynają się zazwyczaj w okolicach 900 złotych. Jak już zaznaczyliśmy są one skierowane głownie w stronę graczy oraz osób zajmujących się amatorsko lub profesjonalnie stremowaniem, edycją filmów, muzyki lub zdjęć, gdzie moc CPU ma spore znacznie.

Warto podkreślić, że różnice w wydajności pomiędzy obiema rodzinami nie są zbyte mocne, co czasami może utrudniać decyzję o zakupie. Znacznie większa przepaść pod względem wydajności istnieje pomiędzy serią i3 a i5 oraz i7 i i9. Zazwyczaj kwestią decydującą o wyborze procesora jest jego cena. W przypadku i5 może być ona niższa nawet o kilkaset złotych w porównaniu z modelem i7 z tej samej generacji.

CPU Intel Core i5 posiadają mniej rdzeni oraz wątków niż ich odpowiedniki z linii i7, a ich zegary osiągają niższe prędkości. Z tego też powodu droższe układy przydają się bardziej w aplikacjach wykorzystujących wielordzeniową konstrukcję procesora, są to przede wszystkim programy multimedialne, przy pomocy których montujemy i renderujemy pliki wideo, a także edytujemy grafikę 2D lub 3D. O przewadze i7 świadczy też nieco większa ilość pamięci podręcznej, przyspieszającej działanie peceta.

Zaznaczmy też, że istnieją poważne różnice pomiędzy desktopowymi wersjami CPU oraz ich modelami montowanymi w laptopach. Ze względu na chłodzenie oraz zużycie energii elektrycznej, procesory i5 i i7 w komputerach przenośnych posiadają ograniczoną liczbę rdzeni i wątków, a tym samym nieco mniejszą wydajność niż ich standardowe odpowiedniki. W tym wypadku zamiast na rodzinę warto większą uwagę zwrócić na specyfikację układu.

Podsumowując, ponieważ różnice pomiędzy procesorami i5 i i7 nie są aż tak duże, warto postawić na tańszą rodzinę i dołożyć zaoszczędzone pieniądze np. do lepszej karty graficznej. Ze względu na wyższą cenę i7, która nie zawsze jest proporcjonalna do tego, co oferują te CPU, na ich zakup powinny decydować się jedynie osoby pracujące z profesjonalnym oprogramowaniem lub entuzjaści poszukujący jak najlepszej wydajności, nie bacząc na koszty.

Autor: Michał Kułakowski