Data publikacji:

Gry towarzyskie dla dorosłych: jakie wybrać?

Gry towarzyskie dla dorosłych są ostatnimi czasy hitem większości domówek ze znajomymi. Rozkręcą one niejedną imprezę, zintegrują uczestników oraz przyniosą mnóstwo śmiechu. W zależności od upodobań, można zaopatrzyć się w różnego rodzaju gry towarzyskie dla dorosłych, np. gry karciane lub planszówki. Jakie zatem gry towarzyskie wybrać? Jakie gry towarzyskie dla dorosłych są najlepszym wyborem? Przedstawiamy gry towarzyskie, które na pewno cię nie zawiodą i rozkręcą każdą imprezę, czy to w domu, czy w plenerze.
gry towarzyskie dla dorosłych

Czym charakteryzują się gry towarzyskie dla dorosłych?

Wielu osobom gry mogą kojarzyć się jedynie z dziecinnymi planszówkami i nudnymi, klasycznymi rozgrywkami karcianymi. Jednak obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych gier towarzyskich dla dorosłych, przy których można się świetnie bawić na imprezie. Można wśród nich wyróżnić między innymi niezawodne, klasyczne gry karciane typu poker, oszust, kent, tysiąc itp., gry karciane 18+, gry interaktywne, gry planszowe z fabułą itd. Dobór gry na domówkę należy dostosować do preferencji uczestników, jednak gwarantujemy, że każdy z rodzajów gier towarzyskich jest ciekawy, dlatego warto wypróbować każdy z nich.

Na co zwrócić uwagę, wybierając grę towarzyską dla dorosłych?

Mimo iż podstawą w wyborze gry dla dorosłych są upodobania graczy, to jednak warto zwrócić uwagę także na:
  • grupę wiekową – nie chodzi tu oczywiście o rozgrywki z dziećmi, gdyż jak sama nazwa wskazuje, są to gry towarzyskie dla dorosłych, jednak warto zwrócić uwagę na wiek dorosłych. W gronie osób o podobnym wieku najpopularniejsze są gry 18+, które zawierają czarny humor, przekleństwa itp., jednak nie sprawdzą się one za bardzo w zróżnicowanym gronie wiekowym, np. w rodzinnym gronie – z rodzicami. Wtedy lepiej skupić się na „grzeczniejszych” grach towarzyskich;
  • okazję – gra powinna być dobrana odpowiednio również pod względem czasu i miejsca, gdyż jak wiadomo inną grę dobierze się na domówkę z alkoholem, a inną podczas rodzinnego spotkania bądź „spokojniejszej” schadzki z przyjaciółmi;
  • liczbę graczy – oferta gier towarzyskich jest zróżnicowana również pod względem liczby graczy. Są gry dla par, dla 3, 4, 5, a nawet 10 uczestników, dlatego w zależności od potencjalnej liczby graczy, należy dobrać odpowiednią grę, aby każdy mógł dołączyć do rozgrywki.
  • Gry towarzyskie dla dorosłych – jakie wybrać?

    Oferta gier towarzyskich dla dorosłych jest naprawdę duża, dlatego na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. My jednak wybraliśmy 5 zróżnicowanych gier, które trafią w gusta różnych odbiorców:

    (Nie)powinieneś

    Jest to gra 18+, która zawiera w sobie dawkę czarnego humoru. Jest jedną z lepszych gier na imprezę wśród znajomych, gdyż gwarantuje dużo śmiechu i świetną zabawę. Zasady danej gry karcianej są banalnie proste, co również jest plusem, gdyż nie ma opcji, że ktoś nie będzie potrafił w nią grać. W każdej kolejce każdy z graczy dobiera pięć pomarańczowych kart, a jedna osoba losuje czarną, na której będzie znajdowało się pytanie bądź zdanie. Czyta je na głos, a reszta uczestników musi wybrać ze swoich pomarańczowych kart najlepszą odpowiedź lub dokończenie przeczytanego zdania i położyć na środku stołu. Następnie osoba z czarną kartą czyta wszystkie odpowiedzi i wybiera najśmieszniejszą/najbardziej pasującą. Osoba, której karta zostanie wybrana, zdobywa punkt. Rozgrywka toczy się do momentu zużycia wszystkich kart z talii.

    5 sekund bez cenzury

    Gra 5 sekund bez cenzury jest idealną grą towarzyską w gronie znajomych. Zasady gry są banalnie proste. Jedna osoba czyta pytanie, a druga na nie odpowiada. Rozgrywka może wydawać się łatwa, jednak na 3 poprawne odpowiedzi uczestnik ma jedynie 5 sekund. Utrudnieniem są dodatkowo dwuznaczne pytania, które od razu nasuwają nieraz niewygodne/wstydliwe odpowiedzi. Gra jest przeznaczona jedynie dla dorosłych, jednak podstawowa wersja 5 sekund będzie idealna na rodzinne rozgrywki.

    Podaj dalej

    Gra jest stworzona na bazie kultowej zabawy z dzieciństwa, czyli głuchego telefonu, tylko zamiast szeptać słowa do ucha, trzeba je narysować. Każdy z graczy losuje jedno z haseł i rysuje jego interpretację w notesie. Przekazuje go następnej osobie, która próbuje odgadnąć co autor miał na myśli i zapisuje prawdopodobne hasło na następnej kartce i znowu podaje notes kolejnej osobie, która musi narysować to, co zostało zapisane. Gra trwa do momentu, aż notes do nas wróci, wtedy każdy po kolei odkrywa rysunki i potencjalne hasła, które zazwyczaj są zupełnie inne niż pierwotny sens. Została stworzona również wersja 18+ – Podaj dalej bez cenzury, która sprawdzi się na każdą imprezę dla dorosłych.

    Pytanie czy wyzwanie

    Nowoczesna odsłona kultowej gry imprezowej, która zawiera zaskakujące pytania i wyzwania zapewniające świetną zabawę na domówce wśród znajomych. Gra zaczyna się wyborem przez pierwszą osobę pytania bądź wyzwania. Pytanie czytane jest z kart zamieszczonych w zestawie, z kolei wyzwanie wymyślane jest przez całą grupę bądź jednego z graczy. Po udzieleniu odpowiedzi lub wykonaniu zadania dana osoba pyta następnego gracza „pytanie czy wyznanie” i tak w kółko.

    Ego

    Ego to gra towarzyska przeznaczona do gry dla 2–6 osób. Wystawi na próbę znajomość osób, którzy wezmą udział w rozgrywce. Na początku gry każdy z graczy dostaje żetony, na których zaznacza się swoje typy odpowiedzi. Pierwsza osoba losuje kartę z pytaniem i czyta jego treść, a następnie udziela po cichu odpowiedzi i zaznacza na żetonie. Reszta uczestników głosuje na odpowiedź na żetonie, która musi się zgadzać z żetonem osoby czytającej. Jeżeli odpowiedzi są zgodne, wtedy dany gracz dostaje punkt, a jeżeli nie, to znaczy, że nie zna zbyt dobrze reszty uczestników.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Dominika Mańka