Data publikacji:

Najlepsze gry city builder na PC i konsole

Gry strategiczne mają różne oblicza – jedne skupiają się na widowiskowej walce z przeciwnikami w czasie rzeczywistym, drugie stawiają na turową rozgrywkę i poszerzanie swoich wpływów na całym globie, ale są też takie, w których budujemy ogromne miasta lub mniejsze osady dla niewielkich grup ludzi. Właśnie tym produkcjom przyjrzę się w niniejszym zestawieniu. Poznajcie ciekawe gry określane mianem city builderów.
gry city builder

Polecane city buildery na PC i konsole

1. Anno 1800

Anno 1800 to absolutnie jeden z lepszych city builderów ostatnich lat, który w 2019 roku zadebiutował na komputerach osobistych, a od marca 2023 roku można w niego zagrać również na konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Bez względu na to, na jaką platformę się zdecydujecie, czeka na was fantastyczna rozgrywka i bardzo ładna grafika, która została dopieszczona w najmniejszym calu.
W Anno 1800 przenosimy się do czasów rewolucji przemysłowej, co ma ogromny wpływ na zabawę. To właśnie wtedy doszło do rozwoju industrializacji oraz wielkich odkryć geograficznych i naukowych. Zadaniem gracza jest nie tylko rozwój społeczeństwa, ale także zadbanie o rozbudowę coraz to większych miast. Bardzo istotnym aspektem gameplayu jest tworzenie morskich szlaków handlowych, umożliwiających prowadzenie dyplomacji oraz wymiany towarów z innymi metropoliami.

2. Cities: Skylines

Choć Cities: Skylines zadebiutowało w 2015 roku (najpierw gra trafiła na PC, a potem otrzymaliśmy wersje konsolowe), to jednak w dalszym ciągu cieszy się ogromną popularnością wśród graczy. Twórcy bardzo dobrze wykorzystali moment smutnego upadku serii SimCity, tworząc duchowego następcę kultowej marki wykreowanej przez studio Maxis. W dziele zespołu Colossal Order również stajemy się zarządcą i budowniczym ogromnych miast, a naszym zadaniem jest ich jak najlepszy rozwój, przy jednoczesnym utrzymaniu płynności finansowej na odpowiednim poziomie.
Rozgrywka w Cities: Skylines daje graczom niesamowitą swobodę działania i tak naprawdę tylko kreatywność ogranicza nas podczas prac nad własnymi miastami. W dodatku gra może pochwalić się bardzo zaangażowaną społecznością, cały czas przygotowującą liczne fanowskie modyfikacje, które dodają nowe obiekty oraz modyfikują poszczególne mechaniki zabawy.

3. Frostpunk

Na liście najlepszych city builderów nie mogło oczywiście zabraknąć Frostpunka. Za produkcję odpowiada polskie studio 11 bit, które ma również na swoim koncie fenomenalne This War of Mine, opowiadające o wojnie z perspektywy ofiar. We Frostpunku również mamy do czynienia z trudnym tematem, ponieważ w grze trafiamy do świata opanowanego przez kolejną epokę lodowcową. Użytkownik ma na celu wybudowanie bezpiecznej osady, w której musi być dostęp do pożywienia oraz źródła ciepła.
Nie jest to prosty tytuł o budowaniu miasta, w której największym problemem jest brak pieniędzy. We Frostpunku bardzo często zmuszani jesteśmy do podejmowania niesłychanie trudnych decyzji moralnych, wpływających na życie i zdrowie naszej społeczności. Jeżeli szukacie mrocznego city buildera w postapokaliptycznych klimatach, to dzieło warszawskiego dewelopera z pewnością spełni wasze oczekiwania.

4. Tropico 6

Jeśli przytłacza was klimat Frostpunka i chcielibyście zagrać w coś lżejszego, to studio Limbic Entertainment przychodzi z pomocą. Tropico 6 to kolejna odsłona popularnej serii gier strategicznych, która od zawsze słynęła z dosyć luźnego podejścia do tematu. W tej odsłonie również zarządzamy bananową republiką, a całość jest utrzymana w lekko humorystycznym tonie. Mimo wszystko nie oznacza to, że rozgrywka w Tropico 6 jest banalnie prosta.
To w dalszym ciągu rzetelnie zrealizowany city builder, w którym nieustannie musimy kontrolować stan swoich finansów oraz zadowolenia społeczności. Jednocześnie cały czas powinniśmy mieć się na baczności, żeby nie dopuścić do zamachów stanu i prób zrzucenia nas ze stołka przywódcy. W tej odsłonie otrzymaliśmy o wiele więcej możliwości, gdyż gra nie ogranicza się jedynie do wyspy na Karaibach, tylko daje dostęp do dużego archipelagu.

5. Surviving Mars

Jak sama nazwa wskazuje, Surviving Mars to jeden z city builderów, którego akcja nie rozgrywa się na Ziemi, tylko na Czerwonej Planecie. Niestety nie jest to miejsce zbyt przyjazne dla człowieka, dlatego konieczne jest opracowanie odpowiedniej infrastruktury, żeby w ogóle można było tam swobodnie funkcjonować. Użytkownicy muszą więc wybudować specjalne kopuły, pod którymi umieszczane są kolejne budynki mające na celu ułatwienie życia kolonistom.
Twórcy Surviving Mars w bardzo ciekawy sposób podeszli do gameplayu i oprawy wizualnej, ponieważ nie postawili na nowoczesne science fiction, tylko przyjęli stylistykę retrofuturyzmu. Wszystkie obiekty w grze, kombinezony ludzi itp. wyglądają więc tak, jak ekspansję kosmosu widzieli naukowcy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

6. Endzone: A World Apart

Kolejny w tym zestawieniu city builder, który porusza tematykę postapokalipsy. W tym przypadku nie mamy jednak do czynienia z epoką lodowcową, tylko kataklizmem wynikającym z działań człowieka. Po zniszczeniu Ziemi przez wybuchy reaktorów nuklearnych ludzie musieli się ukryć w podziemnych schronach na ponad sto pięćdziesiąt lat, aby poczekać, aż zmaleje promieniowanie. To jednak nadal stanowi duży problem, dlatego gracze muszą zarządzać swoimi koloniami w taki sposób, żeby zdobywać pożywienie i wytwarzać surowce z dala od skażonego terenu.
Podczas zabawy w Endzone: A World Apart nie tylko musimy dbać o potrzeby swoich ludzi, ale także borykamy się ze zmianami klimatycznymi – przygotujcie się na to, że w jednej chwili trujący deszcz będzie w stanie zniszczyć wasze uprawy lub osłabić konstrukcję budynków. Produkcja początkowo dostępna była tylko na PC, ale później trafiła też na konsole PS5 i XSX ze wsparciem dla kontrolerów.

7. Surviving the Aftermath

Po dobrze przyjętym Surviving Mars, studio Iceflake przystąpiło do prac nad następnym city builderem. Twórcy nie poszli jednak po linii najmniejszego oporu i nie przygotowali klasycznego sequela, tylko całkowicie porzucili Czerwoną Planetę i wrócili na Ziemię. Niestety sytuacja nie jest tu wcale lepsza niż na Marsie. Ludzkość boryka się z konsekwencjami tajemniczej apokalipsy, która doprowadziła do praktycznie całkowitego upadku ludzkości.
Oczywiście nie wszystko jest stracone, dlatego musimy zakasać rękawy i pomóc ocalałym w odbudowaniu dawnych miast i zadbaniu o życie na przyzwoitym poziomie. Zadanie nie należy jednak do prostych, ponieważ nasze osady są regularnie napadane przez bandytów oraz niszczeją w wyniku nieobliczalnych warunków atmosferycznych. Dużą siłą Surviving the Aftermath jest proceduralnie generowana mapa, dzięki czemu każda rozgrywka może przebiegać zupełnie inaczej.

8. Pharaoh: A New Era

Jeżeli jesteście fanami city builderów, to z pewnością doskonale znacie produkcje studia Impressions Games, które stworzyło takie perełki jak Zeus: Pan Olimpu, Cezar II, Posejdon: Bóg Atlantydy czy właśnie Faraona, który doczekał się oficjalnego remake’u od zespołu Triskell Interactive.
W Pharaoh: A New Era trafiamy do starożytnego Egiptu, gdzie musimy wybudować potężne metropolie. Producent zachował trzon rozgrywki oryginału (choć nie obyło się bez drobnych modyfikacji), ale całkowicie od podstaw przygotował oprawę wizualną, bazującą na ręcznie rysowanych modelach budynków.
Zdjęcie: Materiały prasowe Ubisoftu
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Magister Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na UMK. Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.