Data modyfikacji:

Gry myśliwskie – najlepsze symulatory polowań

Interesujecie się polowaniem i chcielibyście się przekonać, na czym to dokładnie polega? W tym zestawieniu przedstawimy wam przykłady gier myśliwskich, które w różnoraki sposób podchodzą do tego tematu. Jedne są typowymi symulatorami, inne oferują bardziej arcade’ową rozgrywkę, a są też takie, które polowanie traktują z przymrużeniem oka. Sprawdźcie nasze propozycje.
gra myśliwska

Gra myśliwska – polecane tytuły

Way of the Hunter

Najnowsza produkcja w tym zestawieniu, która trafiła do sprzedaży w połowie 2022 roku. Za grę odpowiada studio Nine Rock Games, dla którego Way of the Hunter jest w ogóle pierwszym projektem. Jak widać, twórcy doskonale wiedzieli, co robią, i znali temat od podszewki, ponieważ ich dzieło jest naprawdę godne uwagi.
Pierwsze co rzuca się w oczy to bardzo ładna oprawa wizualna, która przekłada się zarówno na świetne widoczki, jak i realistyczne przedstawienie zwierząt. Way of the Hunter jest przede wszystkim symulatorem mającym na celu jak najwierniejsze odtworzenie myśliwskiej profesji. W związku z tym developer zadbał o realistyczną fizykę pocisków, a także naturalne zachowanie zwierzyny. Do dyspozycji graczy oddano dwie mapy w Stanach Zjednoczonych i Europie, które łącznie oferują ponad dwieście osiemdziesiąt kilometrów kwadratowych!
Czytaj również: Way of the Hunter – recenzja

Hunting Simulator 2

Kolejna gra myśliwska w tym zestawieniu, która jest pełnoprawnym symulatorem z widokiem z pierwszej osoby. Aczkolwiek nic nie stoi też na przeszkodzie, aby w dowolnym momencie przełączyć kamerę na widok zza pleców bohatera, aby docenić jego osprzęt. Hunting Simulator 2 oferuje otwartą strukturę rozgrywki, co oznacza, że tak naprawdę to my sami decydujemy, co w danym momencie chcemy robić, i sami ustalamy sobie cele misji. Dzięki temu nie musimy stosować odgórnie narzuconej taktyki, tylko osobiście mamy wpływ na to, w jaki sposób chcemy upolować wybraną zwierzynę.
Ciekawą nowością w „dwójce” było dodanie psa tropiącego, którego zadanie polega na wywęszeniu ofiary i podążaniu za jej śladami. Jeżeli interesujecie się tematyką myśliwską, to zakochacie się w Hunting Simulator 2, ponieważ autorzy przygotowali ponad sto sześćdziesiąt elementów wyposażenia dedykowanego myśliwym, z czego spora część przedmiotów jest na licencji.

Far Cry Primal

Tutaj trochę inaczej podszedłem do tematu, bowiem Far Cry Primal nie do końca jest typową grą myśliwską. Niemniej w tej serii Ubisoftu polowanie na zwierzęta od bardzo dawna stało się jednym z podstawowych elementów rozgrywki. Głównie dlatego, że ze skór (i innych części ciała) wytwarzamy później potrzebne przedmioty, ułatwiające zabawę.
Primal wyróżnia się jednak po tym względem, że w tym przypadku przenosimy się do odległej przeszłości. Akcja gry osadzona została ok. 10 tysięcy lat przed naszą erą, co oznacza, że użytkownicy dostali wyjątkową szansę, aby ruszyć na łowy na zwierzęta, jakich już dawno nie ma na Ziemi. Mowa oczywiście o tygrysach szablozębnych, potężnych mamutach czy całej masie innych istot.

The Hunter: Call of the Wild

Wróćmy jeszcze raz do nieco realistyczniejszych klimatów. The Hunter: Call of the Wild ma już kilka lat na karku (produkcja zadebiutowała w 2017 roku), ale w dalszym ciągu przykuwa do ekranu dopracowaną rozgrywką. Co prawda oprawa wizualna nie robi już takiego wrażenia, jak dawniej, ale i tak broni się na tle konkurencji.
Na pewno warto docenić system dobowy przekładający się na podejście do gameplayu, zaawansowaną balistykę oraz zmienne warunki pogodowe, które również w ogromnym stopniu wpływają na to, jakiego musimy używać sprzętu i jaką powinniśmy obrać taktykę, aby polowanie zakończyć sukcesem. W dziele studia Expansive Worlds zdecydowanie nie można narzekać na nudę, więc jeśli szukacie czegoś o realistycznym zacięciu, to zdecydowanie powinniście dać szansę temu tytułowi.

Red Dead Redemption 2

I jeszcze jedna gra w tym zestawienia, która trochę wyłamuje się z tematu. Aczkolwiek naprawdę tylko trochę, ponieważ system polowania na zwierzynę w Red Dead Redemption 2 jest niesamowicie rozbudowany. Na dobrą sprawę można spokojnie zapomnieć o misjach fabularnych, tylko poświęcić dziesiątki godzin na polowanie na jelenie, niedźwiedzie czy inne stworzenia.
Na plus na pewno działa też westernowa otoczka, która znacząco wyróżnia się od tego, co oferują pozostałe produkcje z tego zestawienia. Smaczku polowaniom w dziele Rockstar Games dodaje także dokładne przedstawienie sposobu pozyskiwania skór ofiar, a następnie przewożenia ich pozostałości na swoim koniu.

Big Buck Hunter Arcade

No dobra, Big Buck Hunter Arcade zdecydowanie nie jest produkcją skierowaną do osób, które na poważnie myślą o myślistwie. Nie zmienia to jednak faktu, że to dzieło jak najbardziej traktuje o polowaniu na zwierzęta, tyle że robi to na własny oryginalny i nieco szalony sposób. Przede wszystkim produkcja studia GameMill Entertainment jest tzw. strzelanką na szynach, co oznacza, że samodzielnie nie kontrolujemy bohatera, tylko odpowiadamy za celowanie z różnego rodzaju broni.
Jest to czysto arcade’owa gierka, w której nie liczy się odpowiednia taktyka i skradanie w krzakach, tylko jak najlepszy refleks, ponieważ w wyznaczonym czasie musimy ustrzelić jak najwięcej zwierząt pojawiających się na ekranie.
Zdjęcie: materiały prasowe Nine Rock Games
Autor: Orkisz