Data modyfikacji:

GeForce RTX 3090: specyfikacja, cena, premiera nowej karty graficznej

Bez względu na to, jaką moc obliczeniową będą oferowały nowe konsole, do sprzedaży zawsze trafią podzespoły komputerowe, które zaoferują jeszcze wyższy poziom. Taki plan miała firma Nvidia, która we wrześniu 2020 roku zapowiedziała kolejną serię swoich flagowych kart graficznych. Do sprzedaży miało trafić kilka modeli, natomiast dzisiaj przyjrzymy się najlepszemu z nich, czyli GeForce RTX 3090. Sprawdźcie, jakie są parametry techniczne tej karty oraz ile kosztuje.

GeForce RTX 3090

Jakie będą alternatywy dla GeForce RTX 3090?

Nvidia w oficjalnym komunikacie poinformowała, że model GeForce RTX 3090 nie jest jedynym, jaki trafił do sklepów. Jest on jednak najbardziej zaawansowany technologicznie, a przy tym najdroższy. Oprócz tego na półkach sklepowych pojawi się także budżetowa karta graficzna GeForce RTX 3070 oraz najbardziej wyważony wariant RTX 3080, który ma zaoferować duże osiągi oraz rozsądną cenę.

GeForce RTX 3090 – kiedy premiera?

Najpotężniejsza karta graficzna Nvidii zadebiutowała 24 września 2020 roku i cieszyła się bardzo dużym powodzeniem wśród konsumentów. Do tego stopnia, że producent ze względu na braki towaru musiał wstrzymać na pewien czas sprzedaż w oficjalnym sklepie.

Taka sama sytuacja dotyczy modelu RTX 3080, który trafił do sprzedaży 17 września tego samego roku. Jeśli natomiast czekaliście na model RTX 3070, to jego premiera została opóźniona o co najmniej dwa tygodnie. Pierwotnie miała nastąpić w połowie października br.

GeForce RTX 3090 – cena nowej karty graficznej zwala z nóg

Ten model karty graficznej skierowany jest w stronę wymagających klientów, dla których liczy się przede wszystkim wysoka jakość obrazu oraz płynność rozgrywki. W związku z tym za GeForce RTX 3090 Nvidia życzy sobie aż 7029 złotych. Dla porównania model RTX 3080 kosztuje oficjalnie 3279 zł, natomiast cenę RTX 3070 ustalono na „zaledwie” 2070 zł.

GeForce RTX 3090 – specyfikacja techniczna robi wrażenie

Jeżeli uważacie, że cena nowej karty Nvidii jest mocno przesadzona, to koniecznie zerknijcie na jej parametry. Nie trzeba zbyt mocno siedzieć w temacie, żeby zobaczyć, że grafika z 24 GB pamięci jest naprawdę czymś wyjątkowym. Inny model z serii 30, czyli RT 3080, ma „zaledwie” 10 GB, co i tak jest niesamowicie dobrym wynikiem. Zobaczcie zatem co do zaoferowania ma RTX 3090. Specyfikacja karty:

 • pojemność pamięci: 24 GB
 • rodzaj pamięci: GDDR6X
 • taktowanie VRAM: 19,5 GHz
 • przepustowość danych: 936 GB/s
 • układ: Ampere GA102-300
 • liczba rdzeni Nvidia CUDA: 10496
 • liczba rdzeni RT: 82 (druga generacja)
 • liczba rdzeni Tensor: 328 (trzecia generacja)
 • taktowanie GPU standardowe: 1.395 GHz
 • częstotliwość CGPU podwyższona: 1.695 GHz
 • pobór mocy: 350 W

Z informacji udzielonych przez producenta wynika także, że karta graficzna RTX 3090 posiada dwuwentylatorowy przepływowy układ chłodzenia zapobiegający przegrzaniu podzespołu nawet wtedy, gdy gra uruchomiona jest przez długi czas na najwyższych detalach.

Ponadto w urządzeniu znajduje się złącze w standardzie HDMI 2.1 umożliwiające podłączenie do telewizora lub monitora 8K HD. Karta wspiera też nowy kodek AV1 zmniejszający o połowę wykorzystanie łącza podczas oglądania materiałów wideo w ultrawysokiej rozdzielczości.

Wraz z serią 30 zadebiutowały nowe narzędzia dla profesjonalnych graczy i streamerów. Mowa o Nvidia Reflex, Nvidia Broadcast oraz Nvidia Omniverse Machinima. Pierwsza funkcja ma zapewnić jak najmniejsze opóźnienia w grach e-sportowych, druga znacząco poprawi jakość nagrań youtuberów oraz streamerów (odszumianie mikrofonów, efekty bazujące na SI, wirtualne tło itp.) a ostatnia umożliwi tworzenie własnych filmów na podstawie materiałów nagranych podczas grania.