Data modyfikacji:

GeForce RTX 3080: specyfikacja, cena, premiera

Premiera konsol dziewiątej generacji w końcu dała twórcom podzespołów komputerowych odrobinę swobody twórczej. Firma Nvidia nie musi już ograniczać mocy swoich kart graficznych, żeby dostosowywać je do gier tworzonych również na PS4 i XONE. Nadchodzi nowa era gamingu i wszystko wskazuje na to, że to właśnie seria 30 zapoczątkuje trend na rynku branży technologicznej. Sprawdźcie, co na ten moment wiadomo o GeForce RTX 3080.

GeForce RTX 3080

Jakie karty z serii 30 trafią jeszcze do sprzedaży?

Opisywany w tym tekście model karty graficznej – GeForce RTX 3080 – nie będzie jedynym, który trafi w najbliższym czasie do sprzedaży. Oprócz niego firma Nvidia przygotowała także dwie dodatkowe wersje – GeForce RTX 3070 oraz RTX 3090. Pierwsza ma być budżetowa, skierowana do mniej wymagających graczy, druga zaś projektowana jest z myślą o miłośnikach nowoczesnych technologii oraz profesjonalistach, dla których gry komputerowe są pracą.

GeForce RTX 3080 – kiedy premiera?

Karta graficzna GeForce RTX 3080 trafi do sprzedaży 17 września 2020 roku. Po kilku dniach (24 września) zadebiutuje również model RTX 3090, a dopiero w październiku na półkach sklepowych pojawi się wariant RTX 3070.

Ile będzie wynosiła cena GeForce RTX 3080?

Nvidia przyzwyczaiła nas do tego, że nowe generacje ich kart graficznych zdecydowanie nie należą do najtańszych na rynku. Trzeba jednak pamiętać, że tak zaawansowana technologia nie jest również tania w produkcji, dlatego wysokie kwoty nie powinny nikogo dziwić.

Wersję GeForce RTX 3080 wyceniono na 3279 zł. Zdecydowanie tańszy jest model RTX 3070, który nadal jest 60% szybszy od RTX 2070. Za tę kartę przyjdzie nam zapłacić 2359 zł. Jeśli natomiast macie nieograniczony budżet na sprzęt komputerowy, to przygotujcie 7029 zł na RTX 3090.

GeForce RTX 3080 – specyfikacja

Nowa seria kart graficznych GeForce zostanie oparta na architekturze Nvidia Ampere, mającej zapewnić prawie dwukrotnie większą sprawność energetyczną oraz wydajnościową w stosunku do serii 20. Dokładne parametry techniczne karty graficznej GeForce RTX 3080 wyglądają następująco:

 • pojemność pamięci: 10 GB
 • rodzaj pamięci: GDDR6X
 • prędkość pamięci: 19 Gb/s
 • magistrala: 320 bitów
 • przepustowość danych: 760 GB/s
 • układ: GA102-200 (28 mld tranzystorów, proces technologiczny 8 nm)
 • liczba rdzeni Nvidia CUDA: 8704
 • częstotliwość podwyższona: 1.71 GHz
 • pobór mocy: 320 W
 • zalecana moc zasilacza: 750 W
 • dodatkowe złącza: 2 x 8-pinowe PCIe

Nowe narzędzia dla graczy, które zadebiutują razem z GeForce RTX 3080

Wraz z zapowiedzią nowej serii kart graficznych firma Nvidia poinformowała także o kolejnych narzędziach dla graczy – zarówno tych standardowych, jak i profesjonalnych streamerów o e-sportowców.

Nvidia Reflex

Ta technologia stworzona została z myślą o rozgrywkach e-sportowych. Zadaniem Nvidia Reflex będzie jak największe zredukowanie jakichkolwiek opóźnień w sieciowych produkcjach, w których rozgrywane są turnieje. Ma to zapewnić lepszy komfort grania wynikający z większej precyzji.

Nvidia Broadcast

Jeżeli jesteście streamerami, to zdecydowanie powinniście zainteresować się tą aplikacją. Dzięki niej nawet bez dużych nakładów finansowych będziecie w stanie stworzyć własne studio nagraniowe.

Broadcast poprawi jakość waszych mikrofonów (redukcja szumu itp.) oraz kamerek internetowych. Oprogramowanie będzie posiadało szereg udogodnień, jak np. śledzenie twarzy czy możliwość włączenia wirtualnego tła.

Nvidia Omniverse Machinima

Z pomocą tego narzędzia gracze będą mogli tworzyć własne niezależne filmy, wykorzystując do tego celu assety z gier komputerowych oraz własne, autorskie nagrania. Materiały mogą być tworzone w bardzo wysokiej jakości, co jest zasługą dużej mocy renderowania kart graficznych z serii 30.