Data modyfikacji:

Forza Horizon 5: Rally Adventure – recenzja. Świetny dodatek do świetnej gry

Nowe rozszerzenie do Forza Horizon 5 wywraca do góry nogami główne założenia podstawowej wersji gry. Klasyczne rajdy w końcu trafiły do serii i wszystko wskazuje na to, że powinny zostać z nią na dłużej. Sprawdźcie, co oferuje dodatek Rally Adventure i dlaczego warto go kupić.
forza horizon 5 rally adventure recenzja

Czy warto zagrać w Forza Horizon 5: Rally Adventure? Recenzja gry

Moja wiedza o motoryzacji raczej nie jest zbyt rozległa, ale i tak nie przeszkadza mi to w czerpaniu przyjemności z grania w samochodówki. Uwielbiam wszelkie rodzaje gier wyścigowych, jednakże to właśnie rajdy najbardziej trafiają w moje serducho – ta miłość trwa od momentu, kiedy pierwszy raz odpaliłem Colin McRae Rally na PlayStation One. Do dzisiaj z przyjemnością gram we wszystkie tego typu produkcje (polecam WRC Generations!), dlatego ucieszyłem się, kiedy zobaczyłem, że studio Playground Games planuje wprowadzić rajdy do piątej odsłony Forzy Horizon.
Nie ukrywam, że z niecierpliwością wyczekiwałem premiery najnowszego rozszerzenia. Aktualnie mam już za sobą kilkanaście godzin spędzonych z Rally Adventure i z radością muszę napisać, że bawiłem się fantastycznie! Co prawda twórcy nie poszli zbyt hardcore’owo w kierunku prawdziwych rajdów, tylko bardziej pobawili się tą formą, ale i tak mi to w niczym nie przeszkadzało. Jedynie dodałbym system destrukcji pojazdów (albo chociaż pękające opony), żeby jeszcze bardziej oddać charakter tej wyjątkowej dyscypliny sportowców motorowych.
W Forza Horizon 5: Rally Adventure trafiamy na zupełnie nową – całkiem sporą – mapę, będącą kolejnym regionem Meksyku. Sierra Nueva oferuje stosunkowo zróżnicowany teren (nie brakuje także obszarów miejskich), dzięki czemu miłośnicy podziwiania krajobrazów zdecydowanie nie mają powodów do narzekań. Podobnie jak w podstawce, świat DLC można swobodnie zwiedzać, odkrywając trasy oraz zaliczając poboczne aktywności, których jest całkiem sporo. Niektóre polegają na osiągnięciu konkretnej prędkości, zaś w innych musimy wyskoczyć na jak najdalszą odległość.
Nie dodatki są jednak najważniejsze, tylko nowy tryb kariery. Do dyspozycji oddano trzy drużyny, oferujące trzy rodzaje wyzwań. Horizon Raptors stawiają na stosunkowo klasyczne rajdy na drogach szutrowych, Apex Predators zdecydowanie bardziej preferują jazdę po drogach asfaltowych, natomiast Grit Reapers upodobali sobie nocne przejażdżki. W każdym z zespołów musimy uzyskać aż dziewięć rang, aby odblokować możliwość wzięcia udziału w specjalnych zawodach. Na początku wybieramy jeden team i dla niego wykonujemy zadania, zaś z czasem otrzymujemy możliwość współpracowania z wszystkimi zespołami jednocześnie.
Jak już pisałem we wstępie, studio Playground Games wprowadziło istotne zmiany w rozgrywce. W głównych misjach kariery gracze nie ścigają się bezpośrednio z innymi uczestnikami, tylko – tak jak w prawdziwych rajdach – „walczą” z czasem, zaliczając po drodze krótkie odcinki. Tylko na podstawie checkpointów jesteśmy w stanie określić, na jakiej pozycji znajdujemy się w danym momencie. Jest to naprawdę fajna mechanika, która całkowicie zmienia podejście do zabawy i wymusza na graczach większe skupienie się na zaliczeniu trasy, a nie rywalizacji z oponentami.
Oprócz tego twórcy wprowadzili system wskazówek podawanych na bieżąco przez obserwatora, latającego nad nami w helikopterze (w końcu to Forza Horizon!). Działa to dokładnie na takich samych zasadach, co w cyklu DiRT Rally czy serii WRC od studia Kylotonn. Oczywiście w dalszym ciągu możemy korzystać z linii pomocniczej, ale zalecam ją wyłączyć, żeby jeszcze bardziej poczuć klimat rajdów. Wtedy pozostaje nam liczyć na to, że w porę przetrawimy informacje o najbliższych zakrętach i hopkach, żeby jak najlepiej prowadzić swój pojazd.
Przy rozszerzeniu Forza Horizon 5: Rally Adventure bawiłem się doskonale i zamierzam zostać przy nim jeszcze przez jakiś czas, aby zaliczyć całą zawartość przygotowaną przez Playground Games. Jeżeli lubicie podstawową wersję gry, ale potrzebowaliście jakiegoś odświeżenia formuły rozgrywki, to najnowsze DLC z pewnością wam się spodoba. A jeśli kochacie rajdy, to już w ogóle wsiąkniecie na dobre kilkanaście – jeśli nie kilkadziesiąt – godzin. Przygotujcie się jednak na to, że nie jest to wymagająca gra pokroju DiRT Rally, tylko bardziej zabawa tematem.

Lista nowych samochodów w Forza Horizon 5: Rally Adventure

  • 2021 Alumicraft #122 Class 1 Buggy
  • 2022 Alumicraft #6165 Trick Truck
  • 2019 Casey Currie Motorsports #4402 Ultra 4 'Trophy Jeep'
  • 2001 Ford #4 Ford Focus RS
  • 2022 Ford F-150 Lightning Platinum
  • 1973 Hoonigan Volkswagen Baja Beetle Class 5/1600 'Scumbug'
  • 2019 Jimco #240 Fastball Racing Spec Trophy Truck
  • 2020 Jimco #179 Hammerhead Class 1
  • 2021 Polaris RZR Pro XP Factory Racing Limited Edition
  • 2021 RJ Anderson #37 Polaris RZR Pro 4 Truck
  • Na czym zagrać w Forza Horizon 5: Rally Adventure?

    W dodatek można zagrać na wszystkich platformach, na których dostępna jest podstawowa wersja gry. Mowa o komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X|S.

    Premiera Forza Horizon 5: Rally Adventure – kiedy?

    Rozszerzenie zadebiutowało 29 marca 2023 roku. W przeciwieństwie do podstawki, Rally Adventure nie zostało udostępnione w usłudze PC i Xbox Game Pass, dlatego konieczne jest kupienie go osobno.

    Forza Horizon 5: Rally Adventure na PC – minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-4460 3.2 GHz / AMD Ryzen 3 1200 3.1 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon RX 470 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Forza Horizon 5: Rally Adventure na PC – rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 5 1500X 3.5 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX 590 lub lepsza
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Playground Games
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.