Data publikacji:

EA Sports FC 24 – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Gracze mają powody do świętowania, bo do sprzedaży trafiła kolejna odsłona piłkarskiego symulatora od Electronic Arts. Czy w tej odsłonie czeka nas rewolucja, czy może twórcy skupili się bardziej na doszlifowaniu poszczególnych trybów rozgrywki? Sprawdźcie, co do zaoferowania ma EA Sports FC 24 oraz na jakich platformach zagracie w ten tytuł.
fc 24

Dlaczego EA Sports FC 24, a nie FIFA 24?

Już na początku lat 90. amerykańska korporacja Electronic Arts uzyskała licencję na markę FIFA i wszystko, co jest z nią związane. Dzięki temu od trzydziestu lat EA Sports mogło rozwijać swój cykl piłkarski, powołując się na nazwę największej federacji sportowej na świecie. Niestety dobre czasy się skończyły – Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej rozwiązała umowę na wyłączność z twórcami gry, ponieważ w przyszłości planuje udostępniać licencję także innym podmiotom.
W związku z tym wydawca był zmuszony do zmiany nazwy na EA Sports FC, chociaż w głównych założeniach w dalszym ciągu mamy do czynienia z serią FIFA. Na szczęście ta decyzja wpłynęła wyłącznie za zmianę nazwy gry. Electronic Arts w dalszym ciągu współpracuje z federacją, która odpłatnie udzieliła praw do wykorzystywania nazwisk oraz sylwetek piłkarzy i piłkarek, rzeczywistych klubów, a nawet prawdziwych lig, jak np. Liga Mistrzów UEFA, LaLiga, Bundesliga, Premier League czy Serie A.

Premiera EA Sports FC 24. Ile kosztuje?

Osoby, które zdecydowały się na wykupienie bogatszego wydania gry, mogły dołączyć do zabawy już 22 września, natomiast oficjalna premiera EA Sports FC 24 odbyła się kilka dni później – 29 września 2023 roku. Electronic Arts ponownie zdecydowało się na wydanie swojego dzieła na wielu platformach, dzięki czemu ich produkcja jest dostępna na komputerach osobistych, PlayStation 5, Xbox Series X|S, PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Jeśli natomiast zależy wam na jak najlepszym doznaniu i pełnej zawartości, to musicie zdecydować się na wersję na konsole nowej generacji (lub PC), ponieważ gra na starszych sprzętach jest nieco okrojona z bardziej zaawansowanych mechanik.
Dzieło EA Sports oczywiście można kupić w cyfrowej dystrybucji, lecz wydawca zadbał także o to, aby ich hit trafił do sprzedaży w fizycznym wydaniu – nawet w wersji na PC, które kosztuje około 259 złotych. Natomiast cena EA Sports FC 24 w przypadku wersji konsolowych została ustalona na 299 złotych. Jeśli natomiast nie interesuje was pudełko, to możecie zamówić klucz na Ultimate Edition, która odblokowuje ciekawe bonusy do uzyskania w trybie Ultimate Team. Na Ceneo.pl możecie także kupić FC Points, z pomocą których kupicie m.in. nowe karty z piłkarzami.

Czy EA Sports FC 24 wspiera funkcję crossplay?

Mam bardzo dobrą wiadomość – w najnowszej produkcji studia EA Sports umożliwiono prowadzenie rozgrywek międzyplatformowych, dzięki czemu nic nie stoi na przeszkodzie, abyście grali w trybach online ze znajomymi mającymi inny sprzęt niż wy. Niestety jest pewien warunek – crossplay działa wyłącznie w obrębie jednej generacji. Oznacza to, że wspólnie zagrają wyłącznie właściciele PC, PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Jeśli natomiast macie Xbox One, to dołączycie jedynie do zabawy z użytkownikami grającymi na PlayStation 4. W przypadku Nintendo Switch nie przewidziano crossplaya.

Jakie są tryby rozgrywki w EA Sports FC 24?

Amerykański producent po raz kolejny zadbał o to, aby gracze mieli dostęp do wielu trybów dla pojedynczego gracza i tych nastawionych na rozgrywki wieloosobowe. Niestety w EA Sports FC 24 nie udostępniono żadnej kampanii fabularnej, jak w grach z serii FIFA w ostatnich latach. Trochę szkoda, ponieważ z nieukrywaną przyjemnością śledziłem losy Aleksa Huntera – liczę na to, że twórcy w przyszłości powrócą jeszcze do tego pomysły. Na szczęście nie ma co wybrzydzać, ponieważ w grze dostępne jest tak dużo zawartości, że każdy fan piłki nożnej z pewnością nie będzie narzekał na nudę.
Oczywiście nie mogło zabraknąć najbardziej pożądanego trybu Ultimate Team, w którym nie zabrakło też nowych rozwiązań. Producent wprowadził m.in. system ewolucji umożliwiający ulepszanie piłkarzy. Poprzez wykonywanie określonych zadań możemy poprawiać umiejętności zawodników, styl gry, a nawet modyfikować wygląd ich kart. Oprócz tego do UT dołączyły kobiety, które mogą jednocześnie grać z mężczyznami na jednym boisku, co daje znacznie więcej możliwości stworzenia wymarzonego klubu.
Ponadto powróciły klasyczne Sezony, w których można grać solo lub we współpracy ze znajomymi. W tym trybie zabawa polega na rozgrywaniu kolejnych meczów w obrębie aktualnej ligi. Jeżeli bilans wygranych spotkań będzie stał na wysokim poziomie, wtedy awansujemy do następnej ligi. Niezwykle istotne jest to, że w Sezonach nie jesteśmy na stałe przypisani do jednego zespołu, tylko pomiędzy meczami możemy dokonać zmiany na inną drużynę – w tym reprezentacje.
Miłośnicy piłki ulicznej znowu mają okazję do zatracenia się w rozbudowanym trybie Volta Football, natomiast osoby niezainteresowane rozgrywkami online mogą rozpocząć karierę menedżerską. W jej trakcie trzeba ustalać taktykę klubu, dokonywać transferów oraz prowadzić spotkania z drużynami kontrolowanymi przez komputer. A jeśli wolelibyście skupić się na wybranym zawodniku, to twórcy udostępnili też tryb Kariera Piłkarska, gdzie kontrolujemy poczynaniami wyłącznie jednego sportowca.
Pozostałe tryby gry w EA Sports FC 24 to: Kluby, Szybki mecz, Naucz się grać, Turnieje oraz Mecze towarzyskie online.

Czy warto zagrać w EA Sports FC 24?

Nie da się ukryć, że EA Sports FC 24 nie jest tytułem rewolucyjnym, który w znaczący sposób wyróżnia się na tle FIFA 23. Producent nie spoczął jednak na laurach – kosztem wprowadzania wielu nowości, zdecydował się na rozwinięcie dotychczasowych mechanik i rozwinięciu systemu poruszania się zawodników na boisku. Pomogła w tym autorska technologia Hypermotion V, która poprzez maszynowe nauczanie była w stanie przenieść do wirtualnego świata jeszcze więcej animacji piłkarzy.
Już podczas rozgrywania pierwszego spotkania można poczuć, że postacie poruszają się w o wiele bardziej realistyczny sposób, a każda z gwiazd ma własny zakres unikatowych ruchów. Usprawnienia w rozgrywce nie tylko sprawiły, że EA Sports FC 24 jeszcze bardziej zbliżyła się do symulatora, odchodząc coraz mocniej od arcade’owości. Gameplay stał się dzięki temu bardziej wymagający i nieprzewidywalny, ponieważ nigdy nie mamy pewności, że zawodnikom dobrze uda się przyjąć piłkę lub strzelić w taki sposób, jakbyśmy tego chcieli – podczas kontrolowania zawodników trzeba brać pod uwagę o wiele więcej czynników niż w starszych odsłonach.
Warto również zwrócić uwagę na nieco odmieniony styl graficzny, który wynika z podrasowanego silnika graficznego Frostbite przygotowanego przez szwedzkie studio DICE. Lepsza grafika nie tylko dotyczy ładniej wykonanych modeli piłkarzy, ale także bardziej realistycznego falowania ich ubioru oraz dodatkowych efektów na boisku, jak np. niszczejącej na bieżąco murawy.

Polski komentarz w EA Sports FC 24

Nie wiem jak wy, ale ja nie wyobrażałem sobie grać w serię FIFA po angielsku, dlatego też trzymałem kciuki za to, aby w EA Sports FC 24 również nie zabrakło rodzimego komentarza podczas meczów. Na szczęście polski oddział ponownie stanął na wysokości zadania, dzięki czemu w grze znowu możemy usłyszeć duet składający się z Tomasza Smokowskiego oraz Jacka Laskowskiego. Co prawda nie jest to już ten sam poziom, co oferował Dariusz Szpakowski, ale nadal można się poczuć, jakbyśmy oglądali transmisję meczową w telewizji.
Zdjęcie: materiały prasowe Electronic Arts Polska
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.