Data modyfikacji:

Elden Ring: Shadow of the Erdtree – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Fani Elden Ringa musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ przyszło im czekać aż dwa lata na premierę pierwszego rozszerzenia do najważniejszej gry w dorobku japońskiego studia FromSoftware. Debiut dodatku to także dobry moment dla nowych osób, aby dać szansę tej grze. Jesteście ciekawi, co tym razem przygotował Hidetaka Miyazaki i jego ekipa? Z tekstu dowiecie się, kiedy odbyła się premiera Shadow of The Erdtree, ile kosztuje, co nowego wprowadzono do rozgrywki i wielu innych ciekawych rzeczy.
elden ring shadow of the erdtree

Premiera Elden Ring: Shadow of the Erdtree. Na czym zagramy?

Jeżeli z wypiekami na twarzy wyczekiwaliście premiery dodatku, to mam dla was dobrą wiadomość. Rozszerzenie Shadow of The Erdtree jest już dostępne w sprzedaży i nic nie stoi na przeszkodzie, abyście wrócili do Elden Ringa po dwuletniej przerwie. Premiera DLC odbyła się 20 czerwca 2024 roku na komputerach osobistych, natomiast posiadacze konsol nowej generacji (PlayStation 5, Xbox Series X|S) oraz starszych sprzętów do grania (PlayStation 4, Xbox One) otrzymali dostęp do nowej zawartości dzień później.
Czytaj również: Elden Ring – recenzja

Elden Ring: Shadow of the Erdtree – co nowego?

Wydarzenia z dodatku rozgrywają się w tym samym czasie, co fabuła podstawki, i nie mają wpływu na główny wątek fabularny Elden Ringa. W Shadow of The Erdtree trafiamy do Krainy Cienia, gdzie podążamy śladami Miquelli, aby poznać jego prawdziwe intencje. Rozszerzenie daje nam dostęp do rozległego obszaru, którego konstrukcja jest o wiele bardziej wertykalna niż w przypadku Ziem Pomiędzy. Zabawę zaczynamy na Cmentarnej Równinie, a następnie zwiedzamy cztery zróżnicowane regiony, jak Modre wybrzeże, Południowe wybrzeże, Ostrowyż Altus i Starożytne ruiny Rauh.
Jeśli natomiast chodzi o sam gameplay, to tutaj wszystko zostało po staremu. FromSoftware nie wywróciło mechanizmów rozgrywki do góry nogami, choć naturalnie dodano drobne nowości. Możecie spodziewać się o wiele wyższego poziomu trudności, co już stało się klasyką w przypadku dodatków do gier tego developera. Twórcy przygotowali także prawie osiemdziesięciu nowych bossów, z czego tylko część jest obowiązkowa do pokonania. Oczywiście nie zabrakło też nowych broni, a także sposobów ulepszania postaci. Wprowadzono m.in. Błogosławieństwo Ostrodrzewa, które odpowiada za skalowanie siły ataku i statystyk odpowiadających za obronę. Dodano też Błogosławieństwo prochów czcigodnego ducha, wpływające na zwiększanie się punktów życia przyzwanych duchów.

Czy do uruchomienia Shadow of the Erdtree potrzeba podstawowej wersji gry?

Shadow of The Erdtree nie jest samodzielnym rozszerzeniem i do działania wymaga posiadania podstawowej wersji gry. Wynika to z tego, że dodatek stanowi integralną część Elden Ringa, więc takie rozwiązanie w tym przypadku było jedyną słuszną opcją. Żeby więc zagrać w DLC, konieczne jest kupienie „podstawki”.

Od jakiego poziomu warto zacząć dodatek Shadow of the Erdtree?

Jeżeli nie graliście wcześniej w Elden Ringa i chcielibyście zacząć zabawę od zaliczania zawartości przygotowanej z myślą o Shadow of The Erdtree, to niestety nie mam dla was dobrej wiadomość. Do misji z dodatku najlepiej jest podchodzić dopiero po osiągnięciu przynajmniej setnego poziomu postaci, lecz w rzeczywistości dla wielu graczy to nadal może być za mało. Zalecane jest więc, aby rozwinąć swojego bohatera do 130–150 levelu. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że wasze statystyki pomogą wam przetrwać wymagające starcia z przeciwnikami. Oczywiście fani Soulsów doskonale zdają sobie sprawę z tego, że poziom trudności to nie wszystko – o wiele bardziej istotne wydaje się być przygotowanie odpowiedniego builda dla herosa, uwzględniając jak najbardziej ulepszoną broń białą oraz pancerz.

Jak zacząć misje z Elden Ring: Shadow of the Erdtree?

Żeby w ogóle móc aktywować zawartość z rozszerzenia, trzeba najpierw wykonać przynajmniej dwie czynności w podstawowej wersji gry. A raczej pokonać konkretnych bossów z głównej linii fabularnej Elden Ringa, co odblokuje ścieżki do zawartości Shadow of The Edtree. Na początku trzeba wyeliminować Radahna, Gwiezdną Plagę, którego znajdziemy w Zamku Lwiej Grzywy. Następnie musimy udać się do Pałacu Mohgwyna, aby pokonać jego właściciela Mohga, Pana Krwi. Po zrealizowaniu tych celów, należy pozostać w pałacu (czasami konieczne jest opuszczenie miejsca i powrót do niego) i podejść do znajdującego się tam Kononu Niebianina. Wystarczy porozmawiać z przebywającą w pobliżu Ledą, a następnie wyciągnąć do niej rękę, aby zostać przeniesionym do Królestwa Cienia.

Ile kosztuje Elden Ring: Shadow of the Erdtree?

Rozszerzenie możecie kupić na dwa sposoby. Jeżeli posiadacie płytę (lub wersję cyfrową) z podstawową wersją gry, to pozostaje wam dokupić Shadow of The Erdtree z PlayStation Store, Xbox Marketplace czy Steama. Gdyby natomiast miał to być wasz pierwszy kontakt z tym tytułem, to wydawca poszedł wam na rękę i przygotował specjalne pudełkowe wydanie, zawierające zarówno kompletnego Elden Ringa, jak i dodatek. Co więcej, taka edycja sprzedawana jest w naprawdę bardzo atrakcyjnej cenie – możecie kupić ją już za 259 złotych.
Niestety fizyczna wersja dostępna jest tylko dla konsolowców; posiadacze pecetów muszą bazować na digitalu. Należy również nadmienić, że twórcy przygotowali także edycję kolekcjonerską Shadow of The Erdtree, która kosztuje 1649 zł. To dużo, ale za to w środku znajdziecie specjalne pudełko, 40-stronicowy artbook w twardej oprawie, ścieżkę dźwiękową, klucz uprawniający do pobrania DLC oraz 46-centymetrową figurkę Messmera Palownika.

Ile godzin zajmuje ukończenie Elden Ring: Shadow of the Erdtree?

Jeżeli jesteście dobrzy w soulslike’ach i skupicie się na głównym wątku fabularnym, to do finału rozszerzenia możecie dotrzeć nawet w dziesięć godzin. Jeśli natomiast chcecie poznać całą zawartość przygotowaną przez FromSoftware, to zarezerwujcie sobie od piętnastu do dwudziestu pięciu godzin. Aczkolwiek dzięki New Game+ spokojnie wydłużycie zabawę i zwiększycie poziom trudności.

Wymagania sprzętowe Elden Ring: Shadow of the Erdtree

Jako że dodatek bazuje na podstawowej wersji gry, to nic nie zmieniło się w kwestiach technicznych. Oznacza to, że w Shadow of The Erdtree w dalszym ciągu bez problemu zagracie na nieco słabszych komputerach, starszych laptopach gamingowych czy handheldach pokroju Steam Decka.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-8400 2.8 GHz / AMD Ryzen 3 3300X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 12 GB
  • Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 1060 / 4 GB Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i7-8700K 3.7 GHz / AMD Ryzen 5 3600X 3.8 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1070 / Radeon RX Vega 56 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Ultra:
  • Procesor: Intel Core i7-10700K 3.8 GHz / AMD Ryzen 7 3800XT 3.9 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 3070 Ti / 16 GB Radeon RX 6900 XT lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 80 GB
  • System operacyjny: Windows 11 (64-bit)
  • Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora artykułu.
    Zdjęcie: materiały prasowe FromSoftware
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.