Data modyfikacji:

Enotria: The Last Song – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Gatunek soulslike zyskuje na coraz większej popularności, a gry studia FromSoftware stały się inspiracją dla developerów z całego świata. Tym razem padło na włoskie studio Jyamma Games, które postanowiło wprowadzić do gatunku powiew świeżości. Z tekstu dowiecie się, o co chodzi w Enotria: The Last Song, a także m.in. ile kosztuje wersja pudełkowa oraz jakie są wymagania sprzętowe gry.
enotria the last song

Premiera Enotria: The Last Song. Na czym zagramy?

Jeżeli nadal wam mało wymagających gier i szukacie kolejnego wyzwania, to mam dla was dobrą wiadomość. Dzieło studia Jyamma Games jest już dostępne w sprzedaży na większości planowanych platform. 16 września 2024 roku Enotria: The Last Song udostępnione zostało na komputerach osobistych, natomiast raptem trzy dni później do sprzedaży trafiła wersja na PlayStation 5. Twórcy planują także wydać grę na Xboksie Series X|S, lecz nie wiadomo na razie, kiedy to nastąpi.
Czytaj również: Najlepsze gry soulslike

O co chodzi w grze Enotria: The Last Song?

W tym tytule trafiamy do fikcyjnej tytułowej krainy, która boryka się z klątwą Canovaccio, jaka została rzucona na mieszkańców. W Enotria: The Last Song przejmujemy kontrolę nad postacią określaną mianem Siły Zmiany, której zadaniem jest przywrócenie dawnego porządku na świecie i odmienieniu pustych skorup w żywe istoty. Podobnie jak w większości soulslike’ów akcję śledzimy z widoku trzecioosobowego, natomiast sam gameplay skupia się przede wszystkim na eksploracji stosunkowo liniowych lokacji oraz walczeniu z przeciwnikami przy użyciu różnego rodzaju broni białej.
Twórcy nie planowali wynaleźć koła na nowo, dlatego czerpali garściami z rozwiązań zapoczątkowanych przez studio FromSoftware w swoich produkcjach. Nie zabraknie więc bardzo wymagających pojedynków, licznych fikołków, tracenia punktów doświadczenia czy odkrywania punktów kontrolnych, w których m.in. odnawiamy środki medyczne oraz przywracamy do życia wcześniej pokonanych przeciwników. Pod tym względem, mamy do czynienia z klasyką gatunku, dlatego jeśli graliście kiedykolwiek w Dark Souls lub Bloodborne’a, to doskonale wiecie, czego spodziewać się po dziele włoskiego developera.
Niemniej producent zadbał o to, aby ich dzieło odróżniało się od konkurencji. Jyamma Games wprowadziło m.in. specjalne maski, pomiędzy którymi możemy przełączać się w dowolnym momencie. Po założeniu takiej maski otrzymujemy dostęp do nowych umiejętności (naturalnie pojawił się też system rozwoju protagonisty) oraz stylów walki, co jest niezwykle istotne podczas konfrontacji z konkretnymi rodzajami przeciwników. Jak na soulslike’a przystało, nie zabrakło oczywiście o wiele bardziej wymagających bossów. Koniecznie sprawdźcie powyższy zwiastun, aby lepiej zrozumieć, co do zaoferowania ma ten tytuł. Jednocześnie pamiętajcie o tym, że jest to dzieło niezależnego studia.

Ile kosztuje Enotria: The Last Song? Co z polską wersją?

Enotria: The Last Song nie jest tytułem z segmentu AAA, dzięki czemu jego cena jest stosunkowo niska. Za pudełkowe wydanie przyjdzie nam zapłacić zaledwie 189–199 złotych, w zależności od oferty sklepu internetowego. Niestety fizyczna wersja dostępna jest wyłącznie na konsolach – pecetowcom pozostaje więc cyfrowa dystrybucja. Warto jednak zaznaczyć, że posiadacze PlayStation 5 już teraz mogą zamówić Edycję Deluxe zawierającą takie dodatki jak ścieżka dźwiękowa i artbook w wersji digital, przedmioty do wykorzystania w grze, ulepszenia dla bohatera oraz zestawy skórek dla broni.

Ile godzin zajmuje ukończenie Enotria: The Last Song?

Z racji ograniczonego budżetu developer nie zamierzał na siłę wydłużać rozgrywki. Gracze wprawieni w souslike’ach do finału opowieści powinni więc dotrzeć w około czternaście godzin. Nie jest to szczególnie dużo, jak na erpega, niemniej czas zabawy zależy w dużej mierze od tego, jak dobrze radzicie sobie w tak wymagających produkcjach.

Czy Enotria: The Last Song ma polską wersję językową?

Tak, twórcy zdecydowali się na przygotowanie polskiej wersji językowej. Ograniczono się jednak wyłącznie do rodzimych napisów, dubbing pozostawiając w oryginalnym angielskim wydaniu. Nie stanowi to natomiast problemu, ponieważ dialogów głosowych jest tutaj jak na lekarstwo.

Oprawa graficzna i wymagania sprzętowe Enotria: The Last Song

Choć dzieło studia Jyamma Games bazuje na silniku graficznym Unreal Engine 5, to jednak nie spodziewajcie się oprawy wizualnej na szalenie wysokim poziomie. Twórcy znali swoje ograniczenia, dlatego postawili bardziej na klimat, próbując jak najlepiej oddać charakter włoskiego folkloru oraz tamtejszej architektury. W ten sposób otrzymaliśmy unikatowego soulslike’a, który nie jest mroczny i ponury, tylko jasny i utrzymany w kolorowej stylistyce. Jeśli natomiast chodzi o wymagania sprzętowe, to te są bardzo niskie, więc grę odpalicie nawet na starszych komputerach.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-6600 3.3 GHz / AMD Ryzen 5 1400 3.2 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce GTX 1080 / Radeon RX 580 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i7-8700 3.2 GHz / AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 11 GB GeForce GTX 1080 Ti / 16 GB Radeon RX 5700 XT lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 50 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Jyamma Games
    Autor: Orkisz