Data modyfikacji:

Czy można podłączyć dysk do PS5 i jaki model wybrać?

Sony zapowiedziało, że do PS5 będzie można podłączyć dodatkowy dysk, który pozwoli na zwiększenie dostępnej przestrzeni. W ten sposób będziesz mógł przechowywać jeszcze więcej gier! 

Czy można podłączyć dysk do PS5

W PS5 jest możliwość rozszerzenia pamięci masowej! 

Konsola PS5 otwiera zupełnie nowy rozdział w historii marki Sony. Nowa generacja przynosi jeszcze większe możliwości zarówno pod względem graficznym, jak i sprzętowym. Nowy pad DualSense oferuje doskonałą rozrywkę. Dodatkowo PS5 ma wsteczną kompatybilność, co oznacza, że możemy uruchomić na nim większość gier z PS4. Konsola PS5 jest oferowana z dyskiem SSD NVMe PCIe Gen 4 o pojemności 825 GB. Zastosowanie nowej konstrukcji pozwoliło na przyspieszenie działania konsoli i znaczące skrócenie czasów ładowania. 

Jednak gry na konsoli PS5 szybko zapełniają dostępne miejsce, dlatego producent pomyślał o użytkownikach i zaoferował możliwość podpięcia zewnętrznego dysku. Na tym jednak nie koniec, ponieważ PS5 ma pod obudową drugi slot na dysk SSD M.2 NVME. Na ten moment, drugi dysk SSD obsługuje jedynie gry z PS4. W przyszłości ma pojawić się aktualizacja, która przyniesie wsparcie dla gier również z PS5. 

Jakie pliki możemy przechowywać na zewnętrznym dysku? 

Zewnętrzny dysk do PS5 służy przede wszystkim do przechowywania gier z PS5 i PS4. Co ciekawe, użytkownik może grać bezpośrednio z poziomu rozszerzonej pamięci. W ten sposób możesz zwolnić przestrzeń na głównym dysku i przechowywać na nim przykładowo nowe gry dedykowane do PS5, natomiast tytuły z poprzedniej generacji uruchamiać z dysku zewnętrznego. Sony umożliwia również podłączenie starego dysku z PS4. Po jego podpięciu zobaczysz na głównym ekranie wszystkie zainstalowane gry. 

Wymagania dotyczące zewnętrznego dysku w PS5 

Dysk zewnętrzny do PS5 powinien mieć pojemność co najmniej 250 GB. Maksymalnie można podłączyć dysk 8 TB. Dysku nie powinno podłączać się za pośrednictwem koncentratora USB. Warto wiedzieć, że do konsoli możemy podłączyć więcej niż jeden dysk twardy, jednak system będzie obsługiwał tylko jeden z nich. 

Aby dysk zewnętrzny działał w pełni z PS5 musi on wspierać jedno z następujących połączeń USB SuperSpeed: 
  • USB SuperSpeed 5 Gb/s (USB 3.0/USB 3.1 Gen1/USB 3.2 Gen1) 
  • USB SuperSpeed 10 Gb/s. (USB 3.1 Gen2/USB 3.2 Gen2/USB 3.2 Gen1x2) 
  • USB SuperSpeed 20 Gb/s (USB 3.2 Gen2x2)

Jak sformatować dysk do PS5 

W pierwszej kolejności należy podłączyć dysk USB do portu z tyłu konsoli PS5. 
Następnie wchodzimy w ustawienia i wybieramy zakładkę Pamięć Masowa. 
Kolejnym krokiem jest wybranie punktu - Rozszerzona pamięć masowa USB 
Wybieramy opcję sformatowania jako rozszerzoną pamięć masową USB 
Gotowe, zewnętrzny dysk jest gotowy do pracy z konsolą PS5 

Aby przenieść gry pomiędzy PS5, a dyskiem zewnętrznym należy przejść do Biblioteki Gier, a następnie przy wybranym tytule nacisnąć klawisz Options. Kolejnym krokiem jest wybór - Przenieś do rozszerzonej pamięci masowej USB lub Przenieś do pamięci masowej konsoli. W systemie jest również opcja kopiowania gier bezpośrednio na PS5. 

Czy warto kupić dodatkowy dysk do PS5? 

Zdecydowanie tak! Konsola PS5 ma ograniczoną ilość miejsca i w głównej pamięci zainstalujemy tylko kilka gier. Biblioteka tytułów z PS4 jest ogromna, dlatego można ją z łatwością przechowywać w zewnętrznej pamięci. Wybór dysku jest uzależniony od preferencji użytkownika. Na rynku znajdziemy modele dedykowane do konsoli, które mają odpowiednio większą pojemność, a także lepsze parametry, umożliwiające wydajne i bezproblemowe działanie. 

Bartłomiej Mazurek
Bartłomiej Mazurek

Dziennikarz i fotograf. Miłośnik nowych technologii, a w szczególności sprzętu z logo nadgryzionego jabłka. W wolnych chwilach zajmuje się prowadzeniem mediów społecznościowych i graniem na konsoli.