Data publikacji:

Drukarka 3D dla początkujących – jaką wybrać? Jaką wybrać drukarkę 3D do domu?

Druk 3D jeszcze do niedawna był obecny tylko w filmach i książkach science fiction. Dzięki spadającym cenom swoje pierwsze kroki w tworzeniu trójwymiarowych obiektów w domu mogą postawić już kompletni amatorzy. Tłumaczymy, jak wybrać drukarkę 3D dla początkujących, a także w jaki sposób ona działa.
Drukarka 3D dla początkujących
Pomysł na drukowanie w trzech wymiarach zrodził się w latach 80., wówczas to powstały pierwsze prototypowe urządzenia tego typu, które korzystały z wielu różnych patentów, materiałów oraz eksperymentalnych metod tworzenia przestrzennych obiektów z cyfrowych projektów. Przez długi czas wydajna i niezawodna, a przede wszystkim przystępna cenowo, drukarka 3D była jedynie odległym marzeniem.
W ostatnich latach technologia druku 3D przeżywa prawdziwy boom. Trend ten nie umknął uwadze mediów zapowiadających entuzjastycznie rewolucję w naszym codziennym życiu związaną z upowszechnieniem się druku trójwymiarowego. Drukarki staniały już na tyle, że z ich możliwości może skorzystać przeciętny Kowalski. Pytanie tylko, od czego powinien zacząć i jaką drukarkę 3D dla początkujących wybrać?

Zastosowanie drukarki 3D

Granicą zastosowania drukarki 3D jest nasza wyobraźnia oraz możliwości techniczne sprzętu, z którego korzystamy. Pierwszym krokiem w druku 3D jest pozyskanie cyfrowego pliku zawierającego informacje o obiekcie, który chcemy stworzyć. Obiekt taki możemy zaprojektować samodzielnie, korzystając z wielu darmowych lub płatnych programów graficznych, wśród których znajdziemy również aplikacje dla kompletnych amatorów.
Dzięki temu dodrukujemy różnego typu części mechanizmie i zapasowe, których nie dostalibyśmy w żadnym serwisie czy sklepie. Okażą się on przydatne przy naprawach w domu, warsztacie lub samochodzie. Stworzymy również własne gadżety i przydatne drobiazgi, jak breloki do kluczy z naszymi inicjałami itd. Dzięki aktywnej społeczności miłośników drukarek 3D w sieci z łatwością znajdziemy gotowe projekty setek tysięcy przedmiotów, począwszy od zabawek i figurek, a skończywszy na różnego typu skomplikowanych mechanizmach.

Jak działa drukarka 3D?

Typowa drukarka 3D do domu do drukowania używa przyrostowej metody tworzenia obiektów 3D. Głowica przemieszcza się tuż nad przedmiotem, budując go warstwa po warstwie na specjalne tacce, wykorzystując do tego cienkie linie rozgrzanego i szybko twardniejącego tworzywa sztucznego, dostarczanego maszynie w postaci cienkiej nitki materiału (tzw. filamentu), która przechowywana jest na specjalnej szpuli.
Druk pojedynczego obiektu trwa zazwyczaj od jednej do kilku godziny, wszystko zależy tutaj od klasy sprzętu, z którego korzystamy, poziomu skomplikowania przedmiotu, a także używanego materiału. Musimy pamiętać również, że wydruk po zakończeniu procesu trzeba będzie czasami dodatkowo obrobić, np. przeszlifować nierówne powierzchnie lub usunąć niedokładności. Bardziej skomplikowane drukarki posiadają systemy kontrolujące na bieżąco jakość i stan wydruku.
Uwaga! Stanowczo odradza się drukowania, a następnie korzystania z przedmiotów, z pomocą których spożywamy posiłki. Chodzi tu np. o kubki, widelce, łyżki talerze, pojemniki na jedzenie itd. Tworzywo sztuczne używane przez drukarkę jest niezwykle porowate i trudne do oczyszczenia, istnieje więc ryzyko, że po wykorzystaniu będą zbierać się na nim niebezpieczne bakterie. Niektóre rodzaje filamentu, z powodu składu oraz stosowanych w nich dodatków chemicznych, mogą również zatruć stykającą się z nimi żywność.
Istnieją jeszcze dwa inne bardziej zaawansowane typ tworzenia obiektów w trzecim wymiarze, ale nie spotkamy się z nimi w tanich drukarkach 3D do domu. Są one przeznaczone w głównej mierze dla profesjonalistów. Pierwsza z tych metod to stereolitografia i opiera się na wykorzystaniu specjalnej żywicy twardniejącej w kontakcie z głowicą drukarki. Druga metoda to selektywne spiekanie i do drukowania obiektów wykorzystuje lasery.
Warto również w tym miejscu wspomnieć o przemysłowych drukarkach 3D, które nie tylko osiągają znacznie większe rozmiary, ale drukują też, korzystając z wielu innych materiałów, takich jak np. roztopione metale. Na świecie stawiane są też już także pierwsze prototypowe budynki, których cała konstrukcja jest drukowana z warstw betonu.

Jaka drukarka 3D dla początkujących?

Obecnie w sklepach znajdziemy już całkiem sporą liczbę tanich drukarek 3D, które świetnie sprawdzą w domu. Są to zazwyczaj nieskomplikowane urządzenia, których ceny zaczynają się w okolicy 800–900 zł, a kończą na pułapie około 1800 zł. O ich niskim koszcie decyduje to, że głowica ma zwyczaj niższą rozdzielczości i dokładność druku, nie jest też zamknięta w specjalnym pojemniku zabezpieczającym platformę drukującą oraz przygotowywany obiekt.
Wiele z tych modeli musimy również samodzielnie złożyć przed użyciem. Proces ten nie jest na szczęście szczególnie uciążliwy. Ma to też swoje plusy, bowiem drukarkę rozłożymy na części i bezpiecznie schowamy, gdy z niej nie korzystamy.

Polecane drukarki dla początkujących i do użytku domowego

Creality 3D Ender-3 V2

Drukarki 3D firmy Creality są uznawane przez specjalistów za najlepsze produkty dla osób rozpoczynających swoją przygodę z drukiem 3D. Opisywany model nie jest najtańszym urządzeniem na rynku, ale sprawdzi się zarówno w rękach początkujących, jak i bardziej doświadczonych miłośników trójwymiarowego druku. Sprzęt odznacza się bardzo prostą, otwartą konstrukcją (sprzęt można łatwo zdemontować), opierającą się na metalowej ramie zapewniającej całości odpowiednią stabilność. Opcjami druku zarządzamy z poziomu specjalnego panelu kontrolnego z wyświetlaczem.

Creality 3D Ender-3

Najtańsza i najprostsza drukarka 3D w ofercie firmy Creality, której wymiary wynoszą 22 × 22 × 25 centymetrów. Sprzęt obsługuje filamenty typu ABS, PLA i TPA. Stół roboczy podgrzewany jest do maksymalnej temperatury 110 stopni Celsjusza. Opcjami zarządzamy z poziomu menu widocznego na wyświetlaczu LCD. Drukarka zapamiętuje i automatycznie wznawia w razie awarii prądu lub odłączenia od zasilania. W zestawie znajdziemy zestaw podstawowych narzędzi, takich jak szpatułka do podważania gotowego modelu 3D.

Creality 3D Ender-5 Pro

W stosunku do pozostałych modeli z serii Ender, sprzęt oferuje większe pole pracy, a także bardziej stabilną klatkową budowę stelaża. Ender-5 Pro może pochwalić się też bardziej precyzyjną dyszą drukującą wydmuchującą filament pod większym ciśnieniem, co poprawia wydajność urządzenia. W razie potrzeb ciśnienie możemy zmniejszać lub zwiększać za sprawę regulowanego sworznia. Platforma jest tutaj podgrzewana do maksymalnie 230 stopni Celsjusza.

Sygnis FlashForge Adventurer 3

Droższe i bardziej kompleksowe urządzenie od propozycji Creality. Jego cena waha się w granicach 1800 zł. Drukarka odznacza się względnie kompaktowymi wymiarami i sporym polem roboczym (15 × 15 × 15 centymetrów). Dodatkiem jest tutaj zamykana komora robocza, wyświetlacz konfiguracyjny, automatycznie kalibrujący się elastyczny stolik, a także możliwość wymiany modułu głowicy. Model łączy się z domową siecią Wi-Fi, za której pośrednictwem możemy przesyłać pliki do wydruku, a także inicjować rozpoczęcie pracy. W zestawie otrzymujemy jedną szpulę filamentu PLA, a także komplet przydatnych narzędzi.

Gembird Gemma

Model w cenie poniżej 1000 zł, mogący być dobrą propozycją dla osób, które chcą na początek tylko poeksperymentować z drukiem przestrzennym. Do zalet urządzenia należy z pewnością przyjazna i łatwa obsługa. Pracę konfigurujemy przy pomocy panelu ustawień widocznego na 3,5-calowym wyświetlaczu. Kompaktowe wymiary sprzętu to 10 × 12 × 10 centymetrów. Półka drukarki automatycznie się poziomuje. Głowica wykorzystuje filament PLA. Projekty odczytywane są z kart pamięci SD.

Filamenty do drukarek 3D – bez nich ani rusz

Podobnie jak producenci tradycyjnych drukarek i kartridżów z tuszami, wytwórcy sprzętu 3D także oferują swoim klientom różnego rodzaju firmowe standardy grubości oraz składu filamentów używanych do drukowania w ich maszynach. Różnią się one nie tylko grubością, ale także rodzajem stosowanego w nich materiału (wiele rodzajów plastiku), a także konstrukcją szpuli. Aby zapobiec problemom z maszyną, powinniśmy kupować filamenty o właściwościach zalecanych przez producenta. Wkłady dostępne są zazwyczaj w przynajmniej kilku różnych kolorach.
Zdjęcie: Envato Elements