Data publikacji:

Demon's Souls Remake na PlayStation 5. Co wiemy przed premierą?

Demon’s Souls było pierwszą gra studia FromSoftware, która stała się podwaliną do popularnego obecnie gatunku gier określanego mianem soulslike. To właśnie w tym tytule pojawiły się wszystkie charakterystyczne motywy (ognisko, odblokowanie ścieżek, wymagające starcia), jakie twórca powielał potem w kolejnych swoich seriach. Jeżeli do tej pory nie mieliście okazji zagrać w ten tytuł, to za jakiś czas do sprzedaży trafi pełnoprawny remake Demon’s Souls. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o grze!

demon's soul remake

Demon's Souls Remake – premiera i platformy

Oficjalna zapowiedź remake’u kultowej gry studia FromSoftware nastąpiła podczas prezentacji The Future of Gamins, w trakcie której Sony zaprezentowało wygląd konsoli PlayStation 5 oraz ujawniło tytuły, jakie będą dostępne na tej platformie.

Niestety zwiastun nie udzielił jakiejkolwiek informacji odnośnie daty premiery Demon’s Souls Remake. Z pewnością więc tytuł nie będzie dostępny na start nowej generacji konsol, planowanej na końcówkę 2020 roku. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że projekt jest we wczesnej fazie i możemy ujrzeć go nawet w 2022 roku.

Oryginalne Demon’s Souls z 2009 roku dostępne było wyłącznie na konsoli PlayStation 3 i wszystko wskazuje na to, że odświeżona wersja również będzie tytułem ekskluzywnym dla nowej platformy Sony, czyli PS5. Nie wykluczone, że gra w przyszłości trafi na pozostałe urządzenia, choć jest to bardzo wątpliwe.

Sprawdź również: PlayStation 5- jakie gry?

Co wiemy o Demon's Souls Remake?

Za remake Demon’s Souls na PlayStation 5 nie odpowiadają oryginalni twórcy gry, tylko zewnętrzna firma ściśle współpracująca z Sony. Mowa oczywiście o Bluepoint Games, które ma na swoim koncie kilka remasterów i remake’ów gier dostępnych na konsolach sygnowanych logiem PlayStation. Przykładowo, zespół w 2018 roku odświeżył Shadow of the Colossus.

Na ten moment nie wiemy dokładnie, czy rozgrywka doczeka się większych zmian. Można zakładać, że tak, ponieważ niektóre mechaniki oryginału są już lekko przestarzałe i z pewnością wymagają liftingu. Doskonałym na to przykładem jest remake pierwszego Dark Souls, który także otrzymał parę modyfikacji, jakie nie zmieniły charakteru rozgrywki, ale ją usprawniły.

Wiadomo natomiast, że ekipa Bluepoint Games przygotuje całkowicie od podstaw oprawę wizualną, co można było zaobserwować chociażby w udostępnionym przez Sony zwiastunie. Na materiale filmowym widać też, że twórcy dokonają modyfikacji wyglądu niektórych lokacji, które będą bardziej odpowiadały ich wizji. Wynika to też z faktu większej mocy obliczeniowej PlayStation 5, które będzie w stanie udźwignąć bardziej szczegółowe pomieszczenia, z większą liczbą detali i efektów cząsteczkowych.

Twórcy potwierdzili, że gracze będą mogli dokonać wyboru pomiędzy płynnością rozgrywki a lepszą rozdzielczością. Taki zabieg jest już od dawna stosowany w grach ekskluzywnych (i nie tylko) na konsolach Sony, dlatego jego pojawienie się w Demon’s Souls Remake nie powinno być zaskoczeniem. Nie wiadomo natomiast, czy granie w wyższej rozdzielczości będzie oznaczało wyświetlanie obrazu w trzydziestu klatkach na sekundę czy sześćdziesięciu.

Na ten moment studio Bluepoint Games nie podzieliło się żadnymi wieściami o wprowadzeniu potencjalnych zmian w systemie walki czy poziomie trudności. Jeśli więc gra pod tymi względami będzie wierna oryginałowi, to przygotujcie się na wymagającą produkcję. Ułatwieniem z pewnością będzie moduł sieciowy pozwalający przyzywać innych graczy do pomocy, o którym… również nic nie wiemy. Pozostaje czekać, aż producent zacznie ujawniać kolejne szczegóły o swoim dziele.

Autor: Łukasz Morawski