Data publikacji:

Czym wyczyścić ekran monitora?

Monitor to specyficzny przedmiot wśród wszystkich urządzeń w domu. Przeciętny dorosły użytkownik komputera spędza kilka godzin, wpatrując się w jego ekran, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w odpowiedniej czystości. O regularnym przecieraniu monitora zapomina wielu użytkowników, jeszcze więcej z nich prawdopodobnie nigdy (lub robią to bardzo rzadko) nie wyczyściło swojego monitora w odpowiedni sposób. Przygotowując się do czyszczenia monitora, warto mieć na uwadze, że tego typu sprzęt jest wyjątkowo delikatny, a do jego konserwacji należy wykorzystać tylko specjalnie przystosowane kosmetyki i narzędzia. Zła technika czyszczenia monitorów lub niedostosowane preparaty mogą być przyczyną powstania nieodwracalnych szkód, które znacznie utrudnią korzystanie z tego urządzenia.

Czym wyczyścić ekran monitora?

Czysty ekran – jak wyczyścić monitor komputera?

Dla użytkowników komputerów, którzy przez wiele godzin dziennie spoglądają w monitor, nie ma nic gorszego, niż brudny, pełen smug i zacieków ekran. Odpowiednio wyczyszczony monitor to gwarancja doskonałej jakości, komfortu oraz bezpieczeństwa dla oczu. Brudny monitor, oprócz niekorzystnych efektów wizualnych i estetycznych, może źle wpływać na wzrok, ponieważ im brudniejszy ekran, tym gorsza widoczność, a w takiej sytuacji oczy poddane są zwiększonemu wysiłkowi. Regularne czyszczenie komputerowego sprzętu to dobry zwyczaj także ze względów higienicznych, ponieważ na ekranie często osadza się kurz, tłuste plamy i wiele innych zanieczyszczeń. Przystępując do czyszczenia każdego modelu monitora, należy go całkowicie wyłączyć i odłączyć od źródła zasilania — zarówno ze względu na kwestie bezpieczeństwa, jak i wygody, ponieważ odłączony monitor wolnostojący jest mobilny i z łatwością można go przenieść w wygodne miejsce. Nie należy czyścić monitorów, które właśnie skończyły pracę, ponieważ są nagrzane i czyszczenie może nie przynieść pożądanych efektów. W takiej sytuacji warto odczekać kilka minut, aż urządzenie wystarczająco się schłodzi. Czyszczenie ekranu monitora to niezwykle delikatny proces. Nie należy intensywnie trzeć ani korzystać z szorstkich materiałów, ponieważ takie techniki mogą na stałe uszkodzić ekran. Czyszczenie monitora powinno być wykonywane tylko przy użyciu profesjonalnych środków, a sam ruch ręki podczas przecierania monitora powinien być delikatny i kolisty. Niewskazane jest intensywne pocieranie w jednym miejscu, ponieważ może to doprowadzić do mikrouszkodzeń powłoki.

Monitor LCD – odpowiednia technika czyszczenia kluczem do czystego ekranu

Czyszczenie wyłączonego monitora LCD należy rozpocząć od przetarcia jego obudowy, która może być pokryta kurzem – do tego świetnie sprawdzą się delikatne, bawełniane ściereczki lub takie wykonane z mikrofibry, która wykazuje działanie przyciągające kurz. Do czyszczenia szczelin i innych trudno dostępnych miejsc można wykorzystać sprężone powietrze. Matrycę, czyli najważniejszy element monitora, należy myć przystosowanymi kosmetykami oraz odpowiednimi ściereczkami – tu także sprawdzą się te z miękkiej bawełny lub mikrofibry. Trudne zabrudzenia ekranu, takie jak tłuste odciski palców lub smugi, należy czyścić przy użyciu miękkiej nasączonej odpowiednim produktem szmatki. Aby usunąć uporczywe zabrudzenia, należy nasączoną ściereczkę przyłożyć do plamy, a po chwili delikatnie przetrzeć w tym miejscu kolistymi ruchami. Warto pamiętać o odpowiedniej aplikacji kosmetyków do czyszczenia monitorów – preparat zawsze należy najpierw nanieść na ściereczkę, a nie bezpośrednio na ekran. Rozpylone na matrycy płyny lub pianki mogą spłynąć do wnętrza obudowy, co prowadzi do uszkodzenia sprzętu.

Profesjonalne kosmetyki do czyszczenia monitorów

Niemal wszystkie dostępne obecnie w sprzedaży monitory wymagają czyszczenia i konserwacji przy użyciu wyłącznie specjalistycznych preparatów. W sklepach z akcesoriami do komputerów i monitorów znaleźć można wiele różnorodnych kosmetyków przeznaczonych do tego typu sprzętu. Wśród nich znajdują się:

  • pianki – preparaty wykazujące działanie antystatyczne i bakteriobójcze. Skutecznie czyszczą delikatną powłokę ekranu monitora oraz inne wyświetlacze. Takie preparaty dobrze radzą sobie z kurzem oraz trudniejszymi plamami. Atutem takich preparatów jest brak smug na ekranie po zakończonym czyszczeniu;
  • płyny – to profesjonalne substancje przeznaczone do usuwania zabrudzeń z monitorów oraz innych powierzchni szklanych. Usuwają niemal wszystkie plamy, a przy tym nie zostawiają nieestetycznych smug. Większość tego typu preparatów nie zawiera alkoholu, dzięki czemu są bezpieczne w użyciu nawet na najbardziej wymagających ekranach;
  • wilgotne chusteczki – to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowej ściereczki. Większość nasączonych chusteczek świetnie nadaje się do czyszczenia monitorów LCD, TFT oraz laptopów. Mają działanie antybakteryjne oraz antystatyczne. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo wygodne, sprawdza się świetnie do szybkiego przetarcia ekranu.

Złe praktyki w czyszczeniu monitorów

Odpowiedni proces czyszczenia monitora zakłada wykorzystanie specjalnych preparatów oraz stosowanie określonych technik, które nie wpłyną negatywnie na urządzenie. Niestety wciąż wielu użytkowników nie przykłada odpowiedniej wagi do czyszczenia swojego sprzętu i wykorzystuje w tym celu środki, które w łatwy sposób mogą zniszczyć ekran. Lista preparatów i narzędzi, których nie należy wykorzystywać w trakcie czyszczenia monitora, jest długa, a w niej znaleźć można: ręczniki papierowe oraz papier toaletowy, chusteczki higieniczne, płyn do mycia naczyń, chusteczki nawilżone, gąbki, ściereczki kuchenne i wiele innych.

Zdjęcie: LightFieldStudios/Envato Elements
Karolina Grad
Karolina Grad

Książki, muzyka i nowinki technologiczne – to jest to, co daje mi energię bardziej niż poranna kawa! Oprócz tego lubię rysować i tworzyć, a jeśli wystarczy mi dnia, wychodzę na spacer i zabieram ze sobą aparat!