Data modyfikacji:

Company of Heroes 3 – recenzja. Warto było czekać!

Od premiery poprzedniej odsłony Company of Heroes minęło już dziesięć długich lat, dlatego oczekiwania względem „trójki” były bardzo duże. Czy doświadczone studio Relic Entertainment po raz kolejny zachwyciło graczy świetnym gameplayem, czy magia tej serii już dawno wyparowała? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w recenzji Company of Heroes 3.
company of heroes 3 recenzja

Czy warto zagrać w Company of Heroes 3? Recenzja gry

Czasy popularności drugowojennych gier strategicznych już dawno minęło, nad czym z pewnością ubolewają miłośnicy tej tematyki. Na szczęście są jeszcze takie studia, jak Relic Entertainment, które nie zapominają o swoich fanach. Co prawda musieliśmy „trochę” poczekać na nową odsłonę Company of Heroes, ale z przyjemnością muszę stwierdzić, że było warto. Weterani RTS-ów (zespół odpowiada za takie perełki, jak Warhammer 40,000: Dawn of War lub Age of Empire IV) po raz kolejny udowodnili, że doskonale znają się na swojej pracy, co zaowocowało fantastycznym tytułem. Trzecia część nie jest jednak tylko klasyczną kontynuacją, ale czymś znacznie więcej!
Kanadyjski deweloper ewidentnie obserwuje to, co dzieje się aktualnie w branży i jakie gatunki zyskują u graczy na popularności. Klasyczne strategie czasu rzeczywistego co prawda w dalszym ciągu powstają, lecz są w delikatnym odwrocie. Cieplej przyjmowane są produkcje o wiele bardziej rozbudowane, pokroju Total War: Warhammer III, gdzie nie liczy się wyłącznie walka z wrogimi armiami, ale także bardziej taktyczny charakter rozgrywki. Zmierzam do tego, że w Company of Heroes 3 otrzymaliśmy elementy charakterystyczne dla gier typu 4X, jak Civilization VI czy niedawno wydane SpellForce: Conquest of Eo. Oczywiście w nieco biedniejszej formie, ale i tak mającej ogromny wpływ na doznania płynące z rozgrywki.
W Company of Heroes 3 na dobrą sprawę otrzymujemy dwa rodzaje produkcji (i to w jednej cenie!) – dosyć standardowego RTS-a, zrealizowanego w stylu poprzednich części oraz o wiele bardziej rozbudowany tytuł, w którym nie tylko zaliczamy misje z udziałem wojska, ale także prowadzimy działania na dużej mapie taktycznej. Chodzi oczywiście o to, że kampania fabularna została podzielona na dwa zróżnicowane tryby, które kładą nacisk na inne rozwiązania gameplay’owe.
W pierwszej kampanii trafiamy do Północnej Afryki, gdzie przejmujemy kontrolę nad niemieckim korpusem Afrika Korps, pod dowództwem Erwina Rommla. W tym przypadku zabawa sprowadza się głównie do zaliczania kolejnych widowiskowych misji, w trakcie których bardzo często musimy sięgnąć do mocarne czołgi, które doskonale nadają się do eliminacji przeciwników. Twórcy zadbali jednak o różnorodność rozgrywki poprzez wprowadzenie odmiennych celów w poszczególnych misjach. Czasami bierzemy udział w ogromnych bitwach, napierając do Brytyjczyków, a innym razem naszym zadaniem jest obrona konkretnego obiektu.
Już zadania skupiające się na Afrika Korps byłyby wystarczające do tego, aby stwierdzić, że Company of Heroes 3 to bardzo dobra gra. Deweloper miał natomiast o wiele większe ambicje, czego najlepszym dowodem jest druga kampania, w której trafiamy do Włoch, przejmując kontrolę nad Aliantami. Tutaj również mamy okazję do brania udziału w bezpośrednich starciach z wrogami, aczkolwiek rozgrywanie misji stanowi wyłącznie jeden z elementów większej całości. Sporą część czasu spędzamy także na dużej mapie, gdzie w trybie turowym odkrywamy jej kolejne regiony i ustalamy dalsze działania.
Przed przystąpieniem do ataku, możemy najpierw zlecić bombardowanie z okrętów wojennych lub ruszyć na polowanie na mniejsze oddziały, aby zdobyć doświadczenie i surowce. Wraz z postępami możemy odblokowywać nowe umiejętności dla swoich wojsk, żeby poprawiać ich wytrzymałość oraz skuteczność bojową. Ponadto w trakcie zabawy musimy podejmować istotne decyzje fabularne, które w znacznym stopniu wpływają na przebieg fabuły i nasze zdolności bojowe. W zależności od tego, czy posłuchamy rozkazów generała Buckrama czy Nortona, otrzymamy od nich unikatowe wsparcie w trakcie RTS-owych misji.
Muszę przyznać, że taka różnorodność rozgrywki bardzo przypadła mi do gustu, zwłaszcza, że całość została zrealizowana na najwyższym poziomie. Oczywiście można się przyczepić do tego, że jednostki podczas walki czasami gubią drogę, ale niestety jest to standard w wielu strategiach czasu rzeczywistego. Problem nie jest jednak na tyle duży, aby był faktycznie utrapieniem. Bardzo pomocna w tym przypadku jest możliwość skorzystania z aktywnej pauzy (nowość w serii), która ułatwia kontrolę nad jednostkami i pozwala wykaraskać się z tarapatów, z racji tego, że nie trzeba podejmować decyzji w czasie rzeczywistym.
Company of Heroes 3 to fantastyczna strategia, która z pewnością zadowoli miłośników poprzedniej części – chyba, że nie dacie przekonać się do nowej oprawy wizualnej, która momentami wydaje się być trochę bardziej kreskówkowa. Studio Relic Entertainment po raz kolejny pokazało wielka klasę i dało przykład innym twórcom, że można przygotować masę zawartości do swojej gry, bez konieczności wydawania jej w płatnych rozszerzeniach. Te możliwe, że się pojawią, ale już teraz zabawy wystarczy na setki godzin.

Na czym zagrać w Company of Heroes 3?

Dzieło studia Relic Entertainment na ten moment dostępne jest wyłącznie na komputerach osobistych, lecz w przyszłości produkcja zostanie udostępniona także na konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Produkcja w wersji na PC dostępna jest w dwóch wersjach pudełkowych – standardowym oraz premium, zawierającym dodatkowo steelbook, kieszonkowy kompas, medal, mapę, naszywkę, kolekcjonerską książkę oraz DLC do wykorzystania w grze.

Premiera Company of Heroes 3 – kiedy?

Wersja na komputery osobiste zadebiutowała 23 lutego 2023 roku. Jeśli natomiast czekacie na edycję konsolową, to musicie uzbroić się w cierpliwość. Studio Relic Entertainment zapowiedziało, że gra powinna pojawić się na PS5 i XSX jeszcze w tym roku, lecz niestety dokładny termin nie został ujawniony.

Czy Company of Heroes 3 posiada polską wersję językową?

Tak, polski wydawca zadbał o to, żeby produkcja dostępna była w polskiej wersji językowej. Ograniczono się jednak wyłącznie do napisów, pozostawiając oryginalne, angielskie głosy.

Ile godzin zajmuje ukończenie Company of Heroes 3?

Trzecia odsłona Company of Heroes oferuje dwie bardzo rozbudowane kampanie fabularne, których ukończenie może wam zająć nawet kilkadziesiąt godzin. Oczywiście pamiętajcie też o tym, że w grze dostępny jest tryb multiplayer, który dodatkowo wydłuża rozgrywkę.
Grę do testów dostarczyła firma Cenega. Opinia należy do autora recenzji.

Company of Heroes 3 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Quad Core 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 950 / Radeon R9 370 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 40 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Company of Heroes 3 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Octa Core 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1660 / Radeon RX 5600 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 40 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
  • Zdjęcie: Materiały prasowe Relic Entertainment
    Łukasz Morawski
    Łukasz Morawski

    Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.