Data publikacji:

Cosplay – co to jest?

Każdy człowiek powinien mieć swoje hobby. Dzięki niemu może odpocząć psychicznie, ale też zrelaksować się. Ciekawym wyborem jest cosplay. Warto dowiedzieć się na ten temat więcej i zdecydować, czy takie hobby jest idealne właśnie dla Was. Czym jest cosplay?
Cosplay
Cosplay, z japońskiego „cosupure”, jest to termin, który powstał z kombinacji słów takich jak „costume”, czyli kostium oraz „play”, czyli odgrywanie roli. Nazwę wymyślił Noboyuki Takahashi. Pracował on w studiu Hard, które w 1984 roku uczestniczyło w konwencie World Science Fiction Convention odbywającym się w Los Angeles. Tak zafascynował się i zaciekawił osobami, które odgrywały role, wcielając się w swoich ulubionych superbohaterów, iż postanowił swoje wnioski opisać w magazynie „My Anime”. W stosunku do owych przebierańców nie chciał użyć terminu maskarada, stąd też wymyślił słowo cosplay. 

Cosplay – co to za zabawa?

Cosplay można określić mianem artystycznego hobby. Osoby nazywane cosplayerami przygotowują przebrania i wcielają się w postacie fikcyjne, odgrywając przy tym role. Jako że termin powstał w Japonii, to ściśle wiąże się z anime, które Japończycy tak uwielbiają. Jednocześnie warto pamiętać, iż cospaly może odnosić się nie tylko do wcielania się w postaci bohaterów, ale również dotyczy każdej sytuacji, gdzie odgrywa się jakąś rolę. Cosplay anime dotyczy wcielania się w postaci bohaterów anime, które w Japonii cieszy się tak dużą popularnością.
Niewątpliwie to hobby ciągle się rozwija i można uznać je za swoisty fenomen. Nie bez znaczenia jest fakt, iż wcielając się w postaci, np. z anime, cosplayerzy nie tylko przygotowują stroje z naciskiem na każdy najmniejszy szczegół, ale również odwzorowują język ciała, maniery oraz zachowanie wybranej przez siebie postaci. Cosplayerzy tworzą swoje przebrania na podstawie grafiki bądź też zdjęć referencyjnych. Wyobraźcie sobie, że cosplayerzy, dzięki temu, iż pracują z różnorodnymi materiałami, zdobywają nową wiedzę i umiejętności, a więc zapisują się na studia z krawiectwa, projektowania czy wizażu, a wszystko po to, aby wiernie odwzorować strój wybranego superbohatera. 

Konkursy i zjazdy miłośników cosplay             

Już wiecie, co to cosplay. Cosplayerzy mogą uczestniczyć w wielu zlotach i prestiżowych konkursach z nagrodami. Organizowane są choćby festiwale fantastyki Pyrkon w Poznaniu. Oczywiście są także eventy międzynarodowe. Gdzie zatem można bawić się w cosplay? Można wybrać się choćby na EuroCosplay z finałem w Londynie czy też European Cosplay Gathering z finałem w Paryżu. Zatem, jak ocenia się kostiumy cosplay? Oceniając kostiumy, bierze się pod uwagę każdy najmniejszy szczegół. Jeżeli bohater dysponuje jakąś bronią, to cosplayer powinien ją dobrze odwzorować. W wielu zjazdach do konkursu nie mogą przystąpić osoby, które kupiły strój, a nie wykonały go samodzielnie. 

Fenomen cosplay 

Cosplay to nie tylko zabawa, to też świetne hobby, które urosło do rangi fenomenu. Nie ma się co oszukiwać. Jest to zabawa dosyć kosztowna, jednak sprawia dużo frajdy i radości. Dzięki licznym konwentom cosplayerzy mogą wcielać się w swoje role, ale też poznawać innych miłośników tego hobby. Nie można zapominać, iż każdy z nas może dołączyć do grupy cosplayerów. Na początek należy wybrać postać. Dopiero potem można zacząć tworzyć kostiumy.
Jednocześnie przypominamy, że nim przejdziecie do szycia, musicie znaleźć dobre refki, czyli ilustracje, zdjęcia bądź też grafiki, które bardzo dokładnie przedstawiają wybranego przez Was bohatera. Jeżeli dysponuje on jakąś bronią, to powinniście ją wiernie odwzorować. Do tego celu możecie użyć drewna, arkusza termoplastycznego czy nawet skorzystać z druku 3D. Jedno jest pewne – cosplay jest świetną zabawą, ale też dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Pozwala na odstresowanie się i poznanie innych osób, które mają podobną pasję i zainteresowania. 
Zdjęcie: serhiibobyk/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo