Data publikacji:

Bugsnax - recenzja zabawnej gry przygodowej

Young Horses to niezwykle pomysłowe studio, które kilka lat temu rozbawiło graczy przeuroczą produkcją Octodad. Od tamtej pory o amerykańskim deweloperze było cicho, aż w końcu do sprzedaży trafiło Bugsnax, będące połączeniem przygodówki z motywami charakterystycznymi dla serii Pokemon. Czy z tego połączenia mogło wyjść coś ciekawego? Jak najbardziej!
bugsnax

Czy warto zagrać w Bugsnax? Recenzja gry

Z Bugnsax miałem pierwszy raz do czynienia pod koniec 2020 roku, kiedy gra zadebiutowała na PlayStation 5. Z racji tego, że akurat byłem w trakcie ogrywania Cyberpunka 2077, musiałem odłożyć grę studia Young Horses na wirtualną półkę, a potem ciężko było mi do niej powrócić. Na szczęście produkcja w końcu udostępniona została na konsolach Microsoftu, dzięki czemu znowu otrzymałem pretekst, żeby zainteresować się tym dziełem i ponownie dałem się porwać temu zwariowanemu światu już od pierwszych minut zabawy.
W Bugnsax wcielamy się w dzielnego dziennikarza, który trafia na tajemniczą wyspę Snaktooth, gdzie można spotkać wyjątkowe hybrydy zwierząt z… jedzeniem. Brzmi to absurdalnie i właśnie to jest w tej grze najpiękniejsze! Odkrywając kolejne tajemnice gry, natrafiamy na kolejne stworki będące np. połączeniem frytek z pająkiem lub arbuza z ośmiornicą. Jednym z celów protagonisty, jest sfotografowanie jak największej liczby tytułowych bugsnaksów oraz ich złapanie, co oczywiście mocno nawiązuje do cyklu o Pokemonach. W tym celu trzeba przygotować odpowiednie pułapki, a także rozgryźć sposób funkcjonowania konkretnych istot. Istotne jest to, że po zjedzeniu danego stworka można zyskać jego zdolności, co dodatkowo urozmaica rozgrywkę.
Polowanie na bugsnaxy nie jest jednak wyłączną motywacją do eksplorowania Snaktooth. Główny bohater przybył na wyspę, ponieważ dostał zaproszenie od pewnej odkrywczyni, znanej jako Elizabert Megafig. Niestety zanim ten dotarł na miejsce, kobieta zniknęła w tajemniczych okolicznościach, a naszym zadaniem jest jej odnalezienie i odkrycie, co mogło do tego doprowadzić. Bugsnax kryje w sobie wiele sekretów, a do tego oferuje naprawdę ciekawie napisaną historię. Produkcja momentami bywa lekko niepokojąca (atmosfera czasami jest tutaj naprawdę dziwna…), ale w ogólnym rozrachunku mamy raczej do czynienia z tytułem, gdzie rządzi komedia. Postacie dzielą się z graczem zabawnymi spostrzeżeniami, a projekty niektórych stworków naprawdę potrafią przyprawić o uśmiech na twarzy.
Nie dajcie się też zwieść oprawie wizualnej, która na screenshotach nie wygląda zbyt okazale. Właściwie to nawet w ruchu nie prezentuje oszałamiającego poziomu, ale w pewnym sensie wynika to ze stylistyki, na jaką zdecydowali się twórcy. Pamiętajmy też, że Young Horses to niezależny producent o ograniczonych środkach, dlatego podczas prac nad tym tytułem studio musiało iść na pewne kompromisy. Mimo wszystko uważam, że pod względem warstwy wizualnej Bugsnax daje radę, ponieważ wygląda jak zwariowana kreskówka - kolory są żywe, projekty lokacji, bohaterów i bugsnaksów ciekawe, a efekty wizualne (burza itp.) zostały wykonane z dużą pieczołowitością.
Jeżeli szukacie wciągającej produkcji, którą chcielibyście polecić swoim dzieciom, to zdecydowanie powinniście zainteresować się Bugsnaxem. Dzieło Young Horses to kawał solidnej gry, która dzięki ciekawej realizacji oraz oryginalnym pomysłom dosyć mocno wyłamuje się z utartych schematów, z jakimi mamy do czynienia w konkurencyjnych grach. Jednocześnie tytuł został zaprojektowany w taki sposób, że mogą bawić się przy nim również dorośli gracze, ponieważ część żartów ewidentnie została skrojona bardziej pod dojrzałego odbiorcę. Bardzo polecam, zwłaszcza jeśli potrzebujecie odskoczni od rozbuchanych do granic możliwości wysokobudżetowych gier.

Ile godzin zajmuje ukończenie Bugsnax?

Dzieło studia Young Horses jest stosunkowo krótkie, ale twórcy ten czas wykorzystali w stu procentach. Ukończenie produkcji powinno wam zająć nie więcej niż osiem godzin, aczkolwiek miłośnicy odkrywania wszystkich sekretów w grach mogą doliczyć sobie jakieś cztery godziny dodatkowej zabawy.

Na czym zagrać w Bugsnax?

Początkowo gra amerykańskiego producenta dostępna była na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5, a także komputerach osobistych. Tymczasem do sprzedaży trafiły również wersja dedykowane platformom Xbox One, Nintendo Switch oraz Xbox Series X|S.

Premiera Bugsnax – kiedy?

Bugnsax swój debiut zaliczyło 12 listopada 2020 roku wraz ze światową premierą PlayStation 5. Posiadacze konsol Microsoftu i Nintendo musieli uzbroić się w cierpliwość, ponieważ port na te konsole został wypuszczony do sprzedaży 28 kwietnia 2022 roku. Warto dodać, że produkcja tego samego dnia została udostępniona w usłudze Xbox Game Pass, dzięki czemu subskrybenci mogą w nią zagrać bez żadnych dodatkowych opłat.

Czy Bugsnax posiada polską wersję językową?

Tak, w grze dostępna jest polska wersja językowa w formie napisów. Niestety nie dotyczy to wydania dedykowanemu konsoli Nintendo Switch – w tym przypadku gracze zmuszeni są do grania w oryginalną, angielską wersję językową.

Bugsnax na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Quad Core 2.6 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GT 920M lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 6,7 GB
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Bugsnax na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5 2.8 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 7,5 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: materiały prasowe Young Horses
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.