Data publikacji:

Black Myth: Wu Kong. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Jeżeli jesteście fanami gier studia FromSoftware i kochacie RPG akcji, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Black Myth: Wu Kong będzie tytułem właśnie dla was. Projekt chińskiego studia już od pierwszej zapowiedzi wygląda niesamowicie intrygująco, dlatego koniecznie sprawdźcie, co wiemy na temat tej produkcji.

Kiedy odbędzie się premiera Black Myth: Wu Kong?

Choć pod wieloma względami Black Myth: Wukong prezentuje się o wiele lepiej niż niejeden wysokobudżetowy tytuł, to jednak w Polsce (ani na Zachodzie) o grze nie mówi się zbyt dużo. Głównie dlatego, że produkcja tworzona jest przez niezależne chińskie studio Game Science i nie wiadomo, czy kiedykolwiek opuści granice tego kraju. Twórcy w żaden sposób nie informowali wcześniej (np. podczas jakichś targów, Game Awards itp.) o rozpoczęciu prac nad tym tytułem, tylko w sierpniu 2020 roku niespodziewanie udostępnili na YouTubie trwający trzynaście minut gameplay z wczesnej fazy produkcyjnej.
Materiał spotkał się jednak z ogromnym zainteresowaniem graczy, lecz niestety nie wpłynęło to zbyt mocno na ujawnienie kolejnych informacji o tym dziele. Na ten moment w ogóle nie wiadomo, kiedy gra trafi do sprzedaży – początkowo zakładano, że nastąpi to w 2022 roku, lecz wszystko wskazuje na to, że będziemy musieli poczekać przynajmniej do 2023 roku – oczywiście zakładając, że twórcy przygotują wersję angielską dostosowaną do zachodnich odbiorców.

Na jakich platformach zagramy w Black Myth: Wu Kong?

Studio Game Science podzieliło się z graczami informacją odnośnie platform, na jakich udostępniona zostanie ich produkcja. W Black Myth: Wu Kong na pewno zagramy na komputerach osobistych oraz konsolach nowej generacji, czyli PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Gra ma być bardzo zaawansowana technologicznie, dlatego są niewielkie szanse, że twórcy zdecydują się na przygotowanie wersji dedykowanych starszym sprzętom, jak PlayStation 4 lub Xbox One – nie mówiąc już o wyraźnie słabszym Nintendo Switch.

Co wiemy o Black Myth: Wu Kong? Rozgrywka i fabuła

Fragment rozgrywki, który został opublikowany w 2020 roku, nie pokazuje w pełni, z czym będziemy mieć do czynienia w Black Myth: Wu Kong. Twórca poinformował, że materiał służył wyłącznie do sprawdzenia zainteresowania graczy tym projektem i że produkt końcowy ma prezentować się o wiele lepiej. Okazuje się, że nie były to słowa rzucone na wiatr – początkowo dzieło studia Game Science bazowało na silniku graficznym Unreal Engine 4, lecz w sierpniu 2021 roku twórcy zapowiedzieli, że ich gra przechodzi na nowoczesny, dopiero co zapowiedziany, silnik Unreal Engine 5. Na dowód swoich słów zaprezentowano kolejny gameplay, który zdecydowanie potwierdzał skok jakościowy.
Produkcja ma mieć pełne wsparcie dla ray-tracingu, złożonej fizyki oraz technologii Nvidia DLSS. Już teraz widać, że Black Myth: Wu Kong pod względem oprawy wizualnej może wskoczyć do pierwszej ligi. Oczywiście nie samą grafiką człowiek żyje – jeśli chodzi o gameplay, to gra również może mieć sporo ciekawego do zaoferowania. Rozgrywka została zbudowana na zasadach, jakie znamy z dzieł firmy FromSoftware, co oznacza, że będziemy mieć do czynienia z soulslikem, czyli nietypową odmianą RPG-ów akcji. Przygotujcie się więc na dosyć wysoki poziom trudności oraz różnorodnych przeciwników, atakujących w nieprzewidywalny sposób.
Podczas walki główny bohater ma korzystać z magicznego długiego kija, który będzie w stanie dostosowywać swoją długość do konkretnych rodzajów ataków lub podczas obrony (np. do odbijania strzał). Jego działanie możemy już zauważyć na wcześniej opublikowanych materiałach filmowych. Nie wiadomo, czy protagonista otrzyma dostęp do innego wyposażenia, ale za to już teraz mamy potwierdzenie, że w trakcie eksploracji świata i starć z oponentami może przybrać różne formy. W celu bezpiecznego zwiedzania mapy mamy przemienić się w latającego owada, natomiast dla zwiększenia siły główny bohater zamieni się w potężną i umięśnioną małpę.
Jeśli natomiast chodzi o fabułę, to historia Black Myth została oparta na książce „Wędrówka na Zachód”, która traktowana jest jako jedna z czterech klasycznych chińskich powieści obok „Snu czerwonego pawilonu”, „Opowieści znad brzegów rzek” i „Opowieści o Trzech Królestwach”. W oryginale śledzimy mnicha Tripitaka, inspirowanego historyczną postacią buddyjskiego mnicha Xuanzanga. Podczas wędrówki mężczyźnie towarzyszą nietypowi kompani, jak wieprzek Zhu Bajie, piaskun Sha Wujing, koń, który dawniej był smokiem, oraz Sun Wu Kong – król małp. To właśnie tą postacią będziemy sterowali w grze studia Game Science.

Czy gra Black Myth: Wu Kong będzie posiadała polską wersję językową?

Obecnie nie wiadomo, w jaki sposób studio Game Science będzie chciało promować swój tytuł na świecie. Jeżeli firma zdecyduje się na samodzielną zagraniczną dystrybucję, to możemy zapomnieć o polskiej wersji, która z przyczyn ekonomicznych nie byłaby dla twórców opłacalna. Jeśli natomiast Black Myth: Wu Kong znajdzie dużego zagranicznego wydawcę, to wtedy niewykluczone, że doczekamy się przynajmniej rodzimych napisów.

Jakie będą wymagania sprzętowe Black Myth: Wu Kong na PC?

Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych i raczej prędko to nie nastąpi. Jak informowałem wcześniej, producent zaczął dostosowywać swój tytuł do najnowszego silnika graficznego Unreal Engine 5, dlatego można spodziewać się dosyć wysokich wymagań sprzętowych, zwłaszcza jeśli będziemy chcieli uruchomić grę na najwyższych ustawieniach graficznych i przy stabilnym klatkarzu.
Zdjęcie: Game Science