Data modyfikacji:

Baterie paluszki: jakie są rodzaje?

Powszechnie znane baterie paluszki towarzyszą nam od wielu dziesięcioleci i są niezastąpionym źródłem zasilania dla dziesiątek różnych urządzeń w naszych domach. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat rodzajów paluszkowych akumulatorów.
baterie paluszki
Według niektórych naukowców, prymitywne baterie znane były już w starożytności, używano ich wówczas w procesie obróbki niektórych metali. Technologia ta wraz z kolejnymi stuleciami została w części zapomniana. Współczesne baterie to więc wynalazek typowo XX-wieczny. Odmieniły one kompletnie codzienne życie ludzi, zmniejszając rozmiary wielu rożnych urządzeń elektrycznych i uniezależniając je od stałego źródła zasilania. To za ich sprawą w dużej mierze zmienił się sposób, w jaki np. słuchaliśmy muzyki lub radia. Najczęściej spotykanym typem wymiennych baterii pozostają niewielkie cylindryczne ogniwa, które ze względu na kształt są określane potocznie mianem tzw. paluszków.

Czym jest bateria?

Bateria wytwarza energię elektryczną dzięki zachodzących w jej wnętrzu procesom elektrochemicznym. Jest ona zbudowana z jednego lub kilku ogniwa i aż do utraty ładunku zapewnia stałe zasilanie korzystającemu z niej urządzeniu. Niektóre baterie można ponownie naładować i wielokrotnie wykorzystywać.

Najpopularniejsze rozmiary baterii paluszków

Popularne paluszki występują zazwyczaj w czterech standardowych rozmiarach, które przez producentów są podawane na opakowaniu pod postacią skrótów literowych lub literowo-cyfrowych. Warto pamiętać, że nie są one w pełni uniwersalne i niektóre urządzenia wciąż wymagają ogniw o innych wielkościach lub kształtach. W tym przypadku mowa np. o niewielkich bateriach guzikowych, stosowanych w wielu urządzeniach elektronicznych.
  • Bateria AAA (LR3/R3) – bateria o średnicy 10,5 mm i długości 44,5 mm. Jest ona stworzona z myślą o małych zabawkach i urządzeniach elektronicznych o niewielkim zapotrzebowaniu na energię, jak piloty do telewizora.
  • Bateria AA (LR6/R6) – bateria o średnicy 14,5 mm i długości 50,5 mm. Jako źródło energii wykorzystywana jest w ogromnej liczbie urządzeń elektronicznych.
  • Bateria C (LR14/R14) – bateria o średnicy 26,2 mm i długości 50 mm, która wykorzystywana jest w urządzeniach o większym zapotrzebowaniu na energię, takich jak mocne latarki, radia lub zabawki.
  • Bateria D (LR20/R20) – bateria o średnicy 34,2 mm i długości 61,5 mm. Dzięki jeszcze większym rozmiarom przydaje się np. w urządzeniach z silnikiem elektrycznym, takich jak np. sterowane zdalnie modele aut.

Baterie paluszki – właściwości

Podstawowe rodzaje baterii paluszkowych odznaczą się tą samą budową wewnętrzną. Mamy tu do czynienia z bateriami alkalicznymi, które zostały skonstruowane po raz pierwszy w 1959 roku i miały za zadanie zastąpić mniej wydajne ogniwa cynkowo-węglowe. Bez względu na rozmiar wytwarzają one napięcie 1,5 V. Maksymalny czas przechowywania tych baterii wynosi od 5 do 7 lat. Temperatura w środowisku ich pracy powinna zamykać się w przedziale od -30 do 70 stopni Celsjusza. W zależności od producenta mogą one różnić się długością działania.

Baterie paluszki 3 V

Warto dodać, że w sklepach znajdziemy też baterie cylindryczne o napięciu 3 V, które przypominają zwykłe paluszki (oznaczenia CR2, CR123A). Zostały one jednak wykonane w technologii litowo-manganowej i poza wyższym napięciem charakteryzują się też większą żywotnością podczas przechowywania, która wynosi nawet ponad 10 lat. Działają one poprawnie w temperaturze od -40 do 65 stopni Celsjusza. Warto podkreślić, że baterie litowe zazwyczaj występują jednak w formie guzikowej i używane są głównie np. w komputerach, kamerach lub zegarach.

Baterie a akumulatorki

Baterii paluszkowych nie można mylić ze specjalnymi akumulatorkami o takich samych wymiarach. W sklepach znajdziemy je najczęściej w zestawie wraz z ładowarkami. Ich zaletą jest to, że bez problemu możemy nimi zastąpić standardowe baterie, a następnie w razie potrzeby uzupełniać ich zużytą energię. Warto jednak pamiętać, że odznaczają się one krótszym czasem działania oraz szybciej tracą swój ładunek pozostawione same sobie. Ich życie jest również ograniczone i wytrzymują zazwyczaj do około stu cykli ładowania.