Data publikacji:

7 różnych spojrzeń na średniowiecze w grach

Czekając na nowego potencjalnego króla wieków średnich patrzymy na inne popularne tytuły w tych realiach.

Wielkimi krokami zbliżą się Kingdom Come: Deliverance, osadzona w XV-wiecznych Czechach gra RPG stawiająca na możliwie wierne odwzorowanie realiów historycznych. Machanie mieczem będzie wymagało trochę więcej, niż tylko szybkiego klikania, a nauka strzelania z łuku zmusi was do zapomnienia o wszystkim, czego nauczyliście się o łucznictwie w Skyrimie.

Dla tych, którzy  mają ochotę przenieść się do wieków średnich, nie są jednak zainteresowani trudną szermierką i usługiwaniem szlachcie przygotowaliśmy jednak zestawienie innych tytułów, które pozwolą poczuć klimaty wypraw krzyżowych i Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Staraliśmy się uwzględnić wszystkie gatunki i stronić od magii i klimatów fantasy. Miłej lektury!

CHIVALRY: MEDIEVAL WARFARE

Na dobry początek coś dla miłośników starć w sieci. Wydane sześć lat temu Chivalry to odpowiedź na pytanie: co by było, gdyby wziąć mechaniki rozgrywki ze współczesnych strzelanek i zapakować je do świata pełnego zakutych w stal rycerzy, próbujących pociąć się lub podziurawić. Częścią uroku gry jest możliwość parowania i unikania ciosów oraz uczestniczenia w oblężeniach zamków.

Trudno tu mówić o realizmie, choć walka z perspektywy gościa z wielkim mieczem i bez tego daje sporo satysfakcji. Chivalry ma już sześć lat, ale wciąż cieszy się całkiem sporą popularnością, a serwery praktycznie nigdy nie są puste. Radzi sobie zresztą znacznie lepiej od młodszej siostry, Mirage: Arcane Warfare, które do formuły pełnej rycerzy i żelastwa dodaje jeszcze odrobinę magii.

Premiera:  16 października 2012

Aktualna najniższa cena: 9,90 zł

FOR HONOR

Ubiegłoroczna produkcja Ubisoftu to nieco inne ujęcie tej samej zabawy. Zamiast bitew uczestniczymy tu w potyczkach – największe starcia to 4 na 4 – ale w zamian otrzymujemy możliwość wcielenia się w wikingów, średniowiecznych rycerzy lub samurajów i sprawdzenia, jak poszczególne frakcje radzą sobie poza swoim naturalnym środowiskiem.

Francuski koncern przygotował sporo atrakcji – wojny frakcji, gdzie walczymy o terytorium dla naszego stronnictwa, „bijatykowe” tryby gry, gdzie bijemy się do określonej liczby wygranych, oraz możliwość pojedynkowania 1 na 1. Twórcy stworzyli także kampanię dla pojedynczego gracza, jednak jej celem jest głównie przygotowanie nas do rozgrywek sieciowych. Ubisoft ciągle aktualizuje grę i zmienia balans postaci, można się więc spodziewać, że For Honor zostanie z nami jeszcze długo.

Premiera:  14 lutego 2017

Aktualna najniższa cena: 93,95 zł

CRUSADERS KINGS II

Zostawmy na chwilę gry akcji i przenieśmy się do świata nieco bardziej strategicznej rozgrywki z Crusader Kings II. Jeden z flagowych tytułów Paradoxu daje nam możliwość wcielenia się w głowę jednej z rządzących Europą (i okolicami) rodzin i przeżycia całego średniowiecza  z perspektywy kolejnych pokoleń.

W zależności od wybranego miejsca startu możemy zarządzać całym Bizancjum lub Świętym Imperium Rzymskim, walczyć na pierwszych liniach frontu z pogańskimi władcami Afryki i Azji lub knuć i manipulować wśród europejskich władców, by zaczynając jako hrabia czy diuk dojść do statusu króla albo nawet cesarza. To w równym stopniu gra o rodzinie, co o podbojach, musimy więc dbać o wykształcenie naszych dzieci, a więcej niż raz przyjdzie nam potykać się o ziemie z własnym rodzeństwem. Olbrzymia ilość rozszerzeń sprawia, że z Crusader Kings II możemy spędzić setki, jeśli nie tysiące godzin.

Premiera:  14 lutego 2012

Aktualna najniższa cena: 12,55 zł

THE GUILD 2

Seria The Guild ma swoje wzloty i upadki i o ile wydana w ubiegłym roku „trójka” nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem, to jej poprzedniczka, The Guild 2 zebrała znacznie pozytywniejsze recenzje. W największym skrócie jest to zabawa w budowanie rodziny kupieckiej, która rozwija się przez całe dekady. Miasto, w którym toczy się akcja gry zmienia się z biegiem lat pod wpływem działań gracza i konkurentów – innych rodów aspirujących do statusu najpotężniejszych i najbogatszych.

Akcja gry toczy się w czasie rzeczywistym, a w zależności od tego, jaką profesję obierzemy na początku, możemy wcielić się w rozbudowującego miasto patrona, rzemieślnika dostarczającego mieszkańcom produkowane lub wydobywane towary, albo szefa gildii złodziei. Możemy śledzić losy naszej familii w nieskończoność, walczyć z innymi rodami, aż zostanie tylko jeden, albo wykonywać misje – słowem, jest w czym wybierać.

Premiera:  29 września 2006

Aktualna najniższa cena: 14,99 zł

TWIERDZA: KRZYŻOWIEC 2

Od rozbudowy miasta przechodzimy do budowania… twierdzy. Krzyżowiec 2 przenosi nas na bliski wschód, gdzie stając po stronie krzyżowców lub arabskich władców budujemy potężne fortyfikacje, które mają przeciwstawić się naporowi wrogich armii.

W Twierdza: Krzyżowiec 2 budowanie miast całkiem zgrabnie łączy się ze strategią czasu rzeczywistego. Gra pozwala nam atakować bronione przez komputer zamki lub samemu skonstruować fortyfikacje, które wytrzymają zalew wrogów. Poza walką z SI lub pojedynkami z innymi graczami możemy też odpalić tryb kooperacji, by wraz ze znajomymi zostać najeźdźcą lub obrońcą Ziemi Świętej.

Premiera:  23 września 2014

Aktualna najniższa cena: 39,90 zł

MOUNT BLADE: WARBAND

Warband żegna się z naszym światem, na rzecz wymyślonej krainy – Calradii. Wcielając się w dowódcę bandy wojowników stopniowo zbieramy siły i budujemy wpływy, by przejąć władzę nad królestwem, które od lat trawione jest przez wojny.

Siłą Warband jest swoboda, jaką oferuje graczom. To od nas zależy, z kim będziemy walczyć i gdzie się udamy, a kampania nadaje nam jedynie kierunek: tron. Podczas zabawy będziemy uczestniczyć w wielkich potyczkach, zarówno konno, jak i pieszo, a spora ilość dostępnych broni sprawia, że także pod tym względem możemy grać tak, jak nam się podoba. Aktywna scena moderów dodaje potencjał na setki godzin po tym, jak znudzi nam się podstawowa gra, przenosząc nas na przykład do ery wojen napoleońskich.

Premiera:  30 marca 2010

Aktualna najniższa cena: 15,90 zł

LIFE IS FEUDAL

Na koniec coś dla miłośników gier o przetrwaniu – wielka piaskownica w średniowiecznych klimatach. Life is Feudal oferuje dość klasyczną dla swojego gatunku rozgrywkę: zaczynamy z niczym, a potem powoli budujemy narzędzia, sprzęt i wreszcie zabudowania, które pozwolą nam naprawdę poczuć, że żyjemy w wiekach średnich.

Produkcja została jakiś czas temu rozdzielona na dwa tytuły: klasyczną, sandboxową rozgrywkę dostaniemy w Your Own, a jeśli chcemy obcować z dużymi grupami graczy możemy sięgnąć po Life is Feudal MMO. Obie wersje obiecują pewną dozę okrutnego realizmu, w którym owoce naszej ciężkiej pracy mogą przepaść, jeśli będziemy działać nieostrożnie lub postanowimy rzucić się na znacznie silniejszego przeciwnika.

Premiera:  17 listopada 2015

Aktualna najniższa cena: 44,87 zł

Autor: Artur Cnotalski