Data modyfikacji:

Zaschnięty tusz w drukarce. Co robić w przypadku HP, Canon, Epson, Brother i innych?


Zaschnięty tusz w drukarce bardzo często dotyka posiadaczy urządzeń atramentowych. Szczególnie jest to uciążliwe, gdy drukujemy od czasu do czasu. Zobacz, jak skutecznie poradzić sobie z tym problemem!

drukarka

Dlaczego tusz w drukarce zasycha?


Drukarki atramentowe dla wielu osób są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ gwarantują wysoką jakość wydruku oraz dobrą wydajność. Jednak wielu użytkowników zapomina o tym, że nieużywany tusz może zaschnąć po pewnym czasie, co sprawia wiele kłopotów i może doprowadzić do uszkodzenia drukarki.

Niektóre wersje mają zintegrowaną głowicę z pojemnikiem na tusz. To minimalizuje koszty, ponieważ w przypadku zaschniętego atramentu wymieniamy cały element. W innym przypadku narażamy się na spore koszty naprawy głowicy. Niestety zdarza się, że serwis jest mało opłacalny i ostatecznie trzeba zdecydować się na zakup nowej drukarki. Jak często należy drukować, aby nie obawiać się o problem zaschniętego tuszu? Najlepiej raz w tygodniu, choć tak naprawdę im częściej, tym lepiej.

Jak poradzić sobie z zaschniętym tuszem w drukarce?


Jeśli drukarka nie drukuje przez zaschnięty tusz, to jest kilka metod, które mogą przywrócić ją do pełnej sprawności. W pierwszej kolejności znajdź dedykowane oprogramowanie do swojego urządzenia i uruchom opcję czyszczenia głowicy. Jeśli to nie pomoże, to konieczne będzie wyjęcie zaschniętego tuszu z drukarki.

Wkład najlepiej włożyć na kilka chwil do ciepłej wody, co powinno rozpuścić zaschnięty atrament. Jego nadmiar wytrzyj i zadbaj o to, aby na wkładzie nie pozostała woda. Warto pamiętać o tym, że taka metoda niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia głowicy, dlatego należy zachować szczególną ostrożność! Jeżeli sposób z wodą okazał się nieskuteczny, to warto rozejrzeć się za specjalnym płynem do udrożnienia głowicy. Jego działanie jest sprawdzone i powinno pomóc przy zaschniętym atramencie.

Zdecydowanie więcej problemów sprawiają zaschnięte kartridże, które są zintegrowane z głowicą. Takich elementów nie zanurzamy w wodzie! Możemy skorzystać z miękkiego materiału nawilżonego płynem do udrażnia lub po prostu nasączonego samą wodą. Dysze powinny mieć kontakt z wilgotnym podłożem. Proces ten powinien trwać maksymalnie kilkadziesiąt minut. Po wszystkim czyścimy wkład przy użyciu mokrej szmatki.

Przed zaschniętym tuszem można się uchronić!


Problem z zaschniętym tuszem dotyka wielu nieświadomych użytkowników, którzy, chcąc oszczędzić, kupują niedrogie drukarki atramentowe. Niestety, po czasie okazuje się, że materiały eksploatacyjne są drogie, a zintegrowana głowica z tuszem sprawia problemy. Pod tym względem lepiej sprawdzają się drukarki laserowe. Ich cena jest trochę wyższa, ale w zamian nie musisz martwić się o zaschnięty atrament i możesz drukować według własnego uznania. Jakość wydruku w wielu modelach jest naprawdę dobra. Jeśli drukujesz mało kolorowych stron, to budżetowym i bardzo dobrym rozwiązaniem będzie drukarka laserowa monochromatyczna.

Jeśli jednak zależy ci na drukarce atramentowej, to pamiętaj, aby jak najczęściej z niej korzystać. Wystarczy, że 2-3 razy w tygodniu wydrukujesz stronę testową. Ten prosty zabieg może uratować cię przed zaschniętym tuszem!
Autor: Bartłomiej Mazurek