Data publikacji:

Jak włączyć tryb incognito?

Żyjemy w czasach nieustannego śledzenia. Jesteśmy także śledzeni w sieci. Każdy nasz ruch jest monitorowany, chyba że skorzystamy z trybu incognito. W dzisiejszym poradniku postaramy się przybliżyć, jak włączyć tryb incognito. Czy jego włączenie całkowicie chroni nas przed śledzeniem w sieci? Jakie korzyści daje tryb incognito?
Jak włączyć tryb incognito

Tryb Goggle incognito – co warto wiedzieć?

Tryb incognito pozwala na przeglądanie stron internetowych w trybie prywatnym. To oznacza, że jesteśmy bardziej anonimowi w sieci i nasze dane są lepiej chronione. Dla wielu osób ważny będzie fakt, że przeglądane strony nie zapisują się w historii przeglądarki po ustawieniu trybu incognito. Tego trybu można używać zarówno na komputerach domowych, jak i firmowych, wszędzie tam, gdzie potrzebuje się większej anonimowości.
Jak działa tryb incognito? Jeżeli często denerwuje Was fakt, że wyszukiwarka pyta o zapisywanie Waszych haseł, to w trybie incognito loginy i hasła są zabezpieczone przed zapisaniem. Twoje wrażliwe dane, do których należą również Twoje dane do logowania, będą więc bezpieczne i chronione nawet przed współużytkownikami danego komputera. W trybie incognito nie zapisują się również podawane w formularzach informacje oraz pliki cookies. 

Kiedy przydatny jest tryb incognito? 

Bez wątpienia tryb incognito jest ciekawą opcją. Kiedy tryb incognito jest najbardziej przydatny? Warto podkreślić, że może być użyteczny zarówno w środowisku domowym, jak i zawodowym. Używając trybu incognito w pracy, można uchronić się przed konsekwencjami tego, że w godzinach pracy przegląda się strony niezwiązane z pełnionymi obowiązkami. Ponadto kolejnym użytkownikom nie wyświetlają się informacje o przeglądanych stronach w wyszukiwarce. Nie wyświetlają się też reklamy odwiedzonych witryn.
Włącz tryb incognito, gdy chcesz chronić swoje dane wrażliwe. Loginy, hasła czy numer karty kredytowej nie zapiszą się w historii przeglądania i nie będą widoczne dla innych. Na pewno z takiego trybu należy korzystać, gdy z internetu korzysta się w miejscach ogólnodostępnych, np. kafejce czy hotelu.
W warunkach domowych tryb incognito przyda Ci się, gdy chcesz zrobić niespodziankę domownikowi korzystającemu z tego samego sprzętu i zrobić mu prezent z jakiejś okazji. Dzięki temu będziesz mógł zrobić niespodziankę i ta osoba na pewno nie odkryje tego, co zostało przez Ciebie zakupione. Zatem nawet robiąc zakupy internetowe, można utrzymać je w tajemnicy.

Włącz tryb incognito w swojej przeglądarce internetowej

Do najpopularniejszych przeglądarek internetowych należą: Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox czy Opera. W poszczególnych przeglądarkach funkcja incognito może nosić inną nazwę. Może być to nie tylko tryb incognito, ale również tryb prywatny, inprivate czy przeglądanie w trybie prywatnym. Trzeba pamiętać o tym, że w niektórych przeglądarkach tryb prywatny blokuje także wtyczki i niektóre narzędzia czy rozszerzenia. Jeśli używasz przeglądarki Google Chrome, włącz tryb incognito w prosty sposób.
Po otwarciu przeglądarki wybierz menu w prawym górnym rogu i kliknij opcję Nowe okno incognito. Możesz też włączyć tryb incognito, klikając skrót klawiszowy ctrl + shift + n na klawiaturze. W ten sposób chronisz swoje dane, a przeglądane strony nie zapisują się w wyszukiwarce. Co warte podkreślenia, tryb Google incognito nie blokuje działania wtyczek. Jeżeli używasz Internet Explorer lub Edge, kliknij ustawienia w widocznym w prawym górnym rogu menu i wybierz Bezpieczeństwo, a następnie włącz Przeglądanie InPrivate.
W tym przypadku blokowana jest opcja wyświetlania paska narzędzi i rozszerzeń. Podobnie jak w Google, także w Internet Explorer możesz włączyć tryb inprivate skrótem klawiszy. Wystarczy, że wybierzesz ctrl + shift + p. W Mozilla Firefox, podobnie jak w Google Chrome, włączenie trybu prywatnego nie blokuje pasków narzędzi i zainstalowanych rozszerzeń. Tu też po wejściu w ustawienia w prawym górnym rogu, możesz wybrać Nowe okno prywatne albo użyć skrótu ctrl + shift + p. Aby udoskonalić tryb incognito w Google, możesz skorzystać z odpowiednich wtyczek. 
Zdjęcie: grafvision/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo