Data modyfikacji:

Windows 10 nie wykrywa drugiego monitora. Jak zaradzić?


Drugi monitor jest bardzo przydatny w czasie pracy na komputerze. Podłączyłeś drugi monitor do laptopa lub komputera, jednak mimo tego Windows 10 nadal nie wykrywa drugiego ekranu? Oto najczęstsze przyczyny tego problemu i proste rozwiązania, co zrobić, kiedy Windows 10 nie wykrywa drugiego monitora.

monitory

Sprawdź stan sprzętu


Nie zawsze można w prosty sposób stwierdzić, dlaczego system nie jest w stanie prawidłowo wykryć drugiego monitora. Jednak najprostsze rozwiązania często okazują się najskuteczniejsze. Zacznij więc od fizycznego sprawdzenia urządzeń i ich podłączeń. Czy oba monitory na pewno są sprawne i działają prawidłowo? Jeśli monitory nie są problemem, upewnij się, czy twój kabel HDMI nie jest uszkodzony. Problemem może też być nieprawidłowe zamocowanie kabli do portów - sprawdź, czy kable są całkowicie wsunięte, a VGA przykręcone do mocowań (jeśli występują). Możesz również spróbować zamienić kabel HDMI, aby podłączyć drugi monitor. Spróbuj też użyć drugiego monitora, na którym zainstalowany jest inny system. Jeśli oba monitory działają poprawnie na każdym wejściu, powodem braku wykrywania drugiego ekranu nie jest ani uszkodzenie kabla, ani monitora. Sprawdź zatem, czy adapter ekranu (karta graficzna) jest w stanie obsłużyć większą ilość monitorów niż jeden.

Aktualizacja systemu


1. Wybierz pozycję „Start”, a następnie otwórz aplikację „Ustawienia”.
2. Prawym przyciskiem myszy kliknij na „Aktualizacje i zabezpieczenia”, a następnie wybierz „Windows Update”.
3. Kliknij na pozycję „Sprawdź, czy są dostępne aktualizacje”. Jeśli są dostępne - zaktualizuj system.

Aktualizacja sterowników


Jeśli masz już pewność, że twój sprzęt jest sprawny, a system zaktualizowany, na czym w takim razie może polegać problem? Zazwyczaj niemożność systemu Windows 10 do wykrycia drugiego monitora związana jest z problemem z kartą graficzną. Jeśli karta graficzna nie ma jeszcze zainstalowanych najnowszych sterowników, system nie będzie w stanie rozpoznać drugiego ekranu. Zacznij od aktualizacji sterowników.

1. Na pasku zadań wpisz w pole wyszukiwania „Menedżer urządzeń”. W wynikach powinna wyświetlić ci się wtedy pozycja o tej nazwie - kliknij na nią.
2. Następnie wybierz odpowiednią kategorię, aby wyświetlić nazwy urządzeń. Kliknij prawym przyciskiem myszy na urządzenie, które chcesz zaktualizować.
3. Wybierz kursorem pozycję „Wyszukaj automatycznie zaktualizowane oprogramowanie sterownika”, a następnie naciśnij „Aktualizuj sterownik”.

Ponowna instalacja sterowników


Jeśli aktualizacja sterowników nie rozwiązała problemu, spróbuj ponownie zainstalować sterownik urządzenia.

1. Ponownie znajdź w polu wyszukiwania na pasku zadań pozycję „Menedżer urządzeń”.
2. Jeżeli zobaczysz żółty wykrzyknik, kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz opcję „Wycofywanie”.
3. Jeśli powyższa opcja nie jest dostępna, wybierz prawym przyciskiem myszy nazwę urządzenia i kliknij na opcję „Odinstaluj”.
4. Po odinstalowaniu sterownika należy ponownie uruchomić komputer, aby po starcie system mógł ponownie zainstalować sterownik.

Dodaj monitor bezprzewodowy


To rozwiązanie sprawdzi się, jeżeli jako drugi monitor chcesz podłączyć monitor bezprzewodowy.

1. W menu „Opcje” wybierz sekcję „Urządzenia”.
2. Prawym przyciskiem myszy kliknij na „Dodawanie Bluetooth lub innego urządzenia”.
3. Wybierz opcję „Bezprzewodowy wyświetlacz lub stacja dokująca”.
4. Teraz postępuj zgodnie z instrukcjami, które system wyświetli na ekranie komputera.
Autor: Patrycja Hendzel