Data publikacji:

Jak sprawdzić klucz do Windows 10?

Klucz do Windowsa to 25-cyfrowy kod, który służy do aktywacji systemu Windows. Jest niezbędny podczas wybranych czynności wykonywanych na komputerze. Gdzie znaleźć klucz Windows 10? Jak odczytać klucz Windows 10?
Jak sprawdzić klucz do Windows 10

Klucz do Windows 10 – dlaczego jest potrzebny?

Windows 10 klucz jest niezbędny przy weryfikacji oryginalności kupionego systemu. Przydaje się również podczas formatowania dysku i kilku innych czynnościach, 
Obecnie odchodzi się od fizycznych haseł. W dobie automatyzacji stosuje się kody, które zabezpieczają system lepiej od klasycznych zabezpieczeń. Dlatego firmy kodują hasło w UEFI/BIOS. Z perspektywy oprogramowania Windowsa pozwala to na ponowną instalację z licencją posiadaną przez użytkownika. 
Na początku warto przede wszystkim sprawdzić, czy win 10 klucz rzeczywiście jest niezbędny. W przypadku gdy dany użytkownik chce dokonać instalacji systemu na nowo, klucz Windows 10 nie musi zostać nigdzie wpisany, ze względu na automatycznie ulokowany klucz w BIOS. Dzięki niemu ponowna instalacja zostanie zrealizowana wraz z licencją. Istnieje również możliwość, aby Windows 10 klucz został powiązany z danym kontem Microsoft. Wówczas jedynymi niezbędnymi czynnościami będzie zalogowanie się do konta Microsoft, aby zainstalować legalny system operacyjny, co znacząco skraca czas wykonywania danej procedury. 

Prosta metoda na sprawdzenie klucza Windows

Najprostszym sposobem na to, jak sprawdzić klucz Windows,będzie zerknięcie na spód laptopa lub na tył komputera. Na naklejce powinien znajdować się kod, jeśli jednak go nie ma, konieczne będzie skorzystanie z funkcjonalności systemu. Należy wówczas odczytać klucz licencyjny Windows 10 ręcznie w systemie. 
Niestety, klucz Windows nie jest zawarty na dysku. Na dysku (płycie instalacyjnej) producent nie zawarł takich informacji. Płyta zawiera wyłącznie dane dotyczące plików instalacyjnych, które są identycznie u każdego dla tej samej wersji oprogramowania. 

Jak sprawdzić klucz Windowsa 10?

Na to, jak sprawdzić klucz Windows 10, istnieją trzy szybkie sposoby. Dzięki nim, gdy jedna metoda okaże się nieskuteczna, można skorzystać z kolejnej. 
Autor: Redakcja Ceneo