Data modyfikacji:

Visions of Mana – cena, wymagania, platformy. Dlaczego warto zagrać?

Mana to popularna japońska seria erpegów, która zadebiutowała w 1991 roku pod nazwą Final Fantasy Adventure, lecz już od kolejnej odsłony oddzieliła się od popularnego cyklu Square Enix i zyskała własną tożsamość. Przez lata marka nie otrzymywała nowych odsłon, tylko remastery starszych części. Na szczęście w końcu doczekaliśmy się Visions of Mana, które powinno zaspokoić potrzeby fanów. Sprawdźcie, o czym jest ten tytuł, ile kosztuje, a także na jakich platformach jest dostępny.
visions of mana

Premiera Visions of Mana. Na czym zagramy?

Jeśli jesteście fanami marki, to oznacza, że wyczekaliście się już wystarczająco długo. Dlatego mam dla was dobrą wiadomość – Visions of Mana jest już dostępne w oficjalnej sprzedaży od 29 sierpnia 2024 roku. Tytuł został udostępniony w tym samym terminie na wszystkich planowanych platformach, czyli komputerach osobistych, PlayStation 4 oraz konsolach nowej generacji – PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Na ten moment nic nie wiadomo o potencjalnym porcie na Nintendo Switch.

O czym opowiada fabuła Visions of Mana?

W najnowszej odsłonie serii Mana ponownie trafiamy do krainy znanej jako Qi'Diel, w której centrum znajduje się Drzewo Many, dzięki któremu mogą współegzystować najróżniejsze gatunki istot. To uniwersum cechuje się dosyć dużymi zawiłościami fabularnymi, dlatego najlepiej sekrety tego świata odkrywać samemu. Niemniej w tej części wcielamy się w niejaką Val, wojowniczkę pochodzącą z Wioski Ognia, która staje się Strażniczką Dusz swojej przyjaciółki z dzieciństwa, Hinny. Ta z kolei została wybrana do odbycia niebezpiecznej pielgrzymki do wcześniej wspomnianego drzewa w ramach Jałmużny Ognia. Protagonistkom towarzyszy cała plejada ciekawych postaci z własnymi problemami do rozwiązania. W wędrówce towarzyszy nam m.in. człowiek-smok z Longren czy Palamena, będąca królową stolicy wody. Żeby jednak nie było zbyt łatwo, droga do celu jest usłana wieloma trudami, a największy z nich stanowią Benevodonowie i osiem potężnych żywiołowych potworów.

Na czym polega rozgrywka w Visions of Mana?

Jeżeli kiedykolwiek graliście we współczesnego japońskiego erpega akcji, to Visions of Mana nie będzie miało przed wami żadnych tajemnic. Studio Square Enix skupiło się przede wszystkim na zaserwowaniu jak najbardziej widowiskowej i emocjonującej fabuły (przygotujcie się na wiele przerywników filmowych), natomiast w przypadku rozgrywki postawiło na sprawdzone rozwiązania. Oznacza to, że podczas zabawy będziemy zwiedzać na wpół otwarte, nieco korytarzowe lokacje, na których co i rusz natrafimy na kolejnych przeciwników oraz bardziej wymagających bossów.
Starcia odbywają się w czasie rzeczywistym, natomiast możemy nieco uspokoić walkę podczas wybierania ataków specjalnych, ponieważ wtedy czas lekko spowalnia. Istotny jest odpowiedni rozwój umiejętności bohaterów (protagoniście zawsze towarzyszy przynajmniej dwójka kompanów), abyśmy byli przygotowani na najróżniejsze zagrożenia – na niektórych wrogów działają konkretne ataki, zaś niektórzy adwersarzy potrafią nakładać na postacie z drużyny gracza negatywne efekty, z jakimi poradzą sobie tylko herosi „wyposażeni” w odpowiednie moce leczące.
W przeciwieństwie do serii Final Fantasy, w przypadku Visions of Mana studio Square Enix zdecydowało się na kreskówkową oprawę wizualną, nawiązującą stylistyką do anime – bardziej przypomina pod tym względem cykl Ni No Kuni. Oznacza to, że jest bardzo kolorowo, postacie mają lekko „dziecięcy” wygląd, a przeciwnicy nie są szczególnie przerażający. Nie dajcie się jednak zwieść – nie jest to tytuł dla najmłodszych, ponieważ jego kategoria wiekowa to PEGI 12.

Ile kosztuje Visions of Mana? Co z polską wersją?

Na początek warto zaznaczyć, że dzieło Square Enix doczekało się pudełkowego wydania, lecz takowe dostępne jest wyłącznie na konsolach. Posiadacze pecetów muszą więc nabyć swój egzemplarz poprzez cyfrową dystrybucję. Jeśli natomiast chodzi o fizyczne wydanie, to w tym przypadku cena Visions of Mana waha się od 239 do 269 złotych, co oznacza, że jest to tytuł trochę tańszy od produkcji z segmentu AAA. W pudełku znajdziecie wyłącznie płytę (bądź kartridż) z pełną wersją gry bez żadnych fizycznych dodatków i DLC.

Czy Visions of Mana ma polską wersję językową?

Niestety nie. Square Enix bardzo rzadko przygotowuje spolszczenia dla swoich rozbudowanych erpegów (chyba tylko Final Fantasy XVI stanowiło wyjątek od reguły) i tym razem również nie zdecydowało się na dodanie chociażby napisów w naszym języku. Możecie jedynie zadowolić się możliwością wyboru dubbingu pomiędzy angielskim a japońskim. Polecam ten drugi, ponieważ bardziej pasuje do klimatu gry.

Wymagania sprzętowe Visions of Mana

Kreskówkowy styl graficzny nie jest szczególnie wymagający, dzięki czemu produkcję odpalicie nawet na nieco starszych komputerach.
Minimalne:
  • Procesor: Intel Core i5-6400 / AMD Ryzen 3 1200
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 6 GB GeForce GTX 1060 / Radeon RX 580
  • Miejsce na dysku: 45 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Rekomendowane:
  • Procesor: Intel Core i5-8500 / AMD Ryzen 3 3500
  • Pamięć RAM: 16 GB
  • Karta graficzna: 8 GB GeForce RTX 2070 / Radeon RX 5700 XT
  • Miejsce na dysku: 45 GB
  • System operacyjny: Windows 10/11 (64-bit)
  • Zdjęcie: materiały prasowe Square Enix
    Autor: Orkisz