Data publikacji:

Virtual reality – czym jest wirtualna rzeczywistość?

Rozwój technologii sprawia, że pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania, które stosowane są nie tylko w rozrywce, ale również w wielu branżach wymagających precyzyjnego przygotowania do wykonywania zadań. Jedną z takich technologii jest virtual reality, czyli wirtualna rzeczywistość. Czym jest i jakie znajduje zastosowanie? Przekonajmy się.
Virtual reality
Nowoczesne technologie stają się coraz bardziej dostępne, a ich różnorodność sprawia, że często gubimy się w morzu dostępnych opcji i nie wiemy, w jaki sposób z nich korzystać. Jedną z technologii, na temat której wciąż panuje sporo stereotypów, jest virtual reality.
Duża część osób uważa korzystanie z niej jako niepotrzebną fanaberię. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Wirtualna rzeczywistość może nie tylko bawić, ale również uczyć. Co więcej, w niektórych przypadkach okazuje się niezastąpionym narzędziem. 

VR – co to?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, czym właściwie jest virtual reality. Mówiąc najprościej, jest to technologia, która ma tak „oszukać” nasz mózg, by odbierane przez niego bodźce (najczęściej wzrokowe, chociaż nie tylko) były przez niego odbierane jako warunki, w których autentycznie się znajdujemy. Podstawą VR jest obraz 3D, który może zawierać zarówno rzeczywiste, jak i fantazyjne elementy. Najczęściej wirtualną rzeczywistość wyświetla się za pomocą specjalnych gogli jak te, które możesz znaleźć na stronie Ceneo.pl.
Obecnie coraz częściej towarzyszą im również inne gadżety, takie jak słuchawki, a nawet rękawiczki, które stymulują doznania czuciowe i sprawiają, że czujemy się, jakbyśmy rzeczywiście uczestniczyli w tym, co dzieje się przed naszymi oczami. Co więcej, w przeciwieństwie do obrazów 3D, jakie znamy np. z kina, nie mamy tu doświadczenia z jedną perspektywą.
Obraz dostępny jest bowiem naokoło nas i to z różnych perspektyw. Wystarczy obrócić się, spojrzeć do góry lub pochylić, by zobaczyć zupełnie nową perspektywę – identycznie jak w życiu realnym. Nie dziwi więc fakt, że zainteresowanie wirtualną wersją rzeczywistości rośnie z roku na rok. 

Technologia VR – gdzie jest wykorzystywana? 

Virtual reality to technologia, która znajduje coraz powszechniejsze zastosowanie. Początkowo traktowana jako ciekawostka i dostępna głównie w formie krótkometrażowych filmików szybko znalazła zastosowanie w szeroko pojętej rozrywce. Obecnie możemy korzystać z niej w formie filmów, gier oraz aplikacji.
Coraz częściej mówi się również o stworzeniu metaverse, czyli miejsca, gdzie użytkownicy będą mogli spotykać się w wirtualnej rzeczywistości online. VR pomaga również nauce – jest nieodłącznym elementem szkoleń z ekstremalnych sytuacji, które ciężko byłoby stworzyć w czasie tradycyjnej nauki. 
Podsumowując, odpowiedzmy skrótowo na jedne z najczęściej pojawiających się pytań:
  • Wirtualna rzeczywistość – co to takiego?
Virtual reality to stworzony komputerowo, wielowymiarowy obraz, który możemy oglądać z różnych perspektyw, zmieniając swoje położenie lub kąt widzenia. Celem VR jest jak najwierniejsze oddanie rzeczywistości (również fantastycznej) tak, abyśmy poczuli się nie tylko jako widzowie, ale również jako uczestnicy zdarzeń. 
  • Gdzie wykorzystuje się technologię VR?
Technologia VR znajduje szerokie zastosowanie w rozrywce: w grach, filmach oraz aplikacjach mobilnych. Jest również pomocna np. w szkoleniu pilotów czy lekarzy – czyli wszędzie tam, gdzie stworzenie odpowiednich warunków do nauki jest niemożliwe lub kosztowne. 
W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że rzeczywistość wirtualna to technologia, która wciąż się rozwija i znajduje nowe zastosowania. Oznacza to, że z biegiem czasu stanie się jeszcze popularniejsza oraz wykorzystywana w wielu różnych elementach naszego życia. 
Zdjęcie: StudioVK/Envato Elements
Autor: Redakcja Ceneo