Data modyfikacji:

Ustawienie obrazu monitora. Jak poprawnie ustawić monitor?

Monitor to element obowiązkowy w przypadku pracy z komputerem stacjonarnym. Wiele osób, które każdego dnia korzystają z tego urządzenia, spędza długie godziny, wpatrując się w ekran, dlatego dla zachowania jak najlepszej wygody i utrzymania wysokiego komfortu dla oczu, warto wybrać dobry monitor, który posiada m.in. powłokę antyrefleksyjną. Inne aspekty, które znacząco wpływają na komfort pracy z monitorem oraz na stan oczu po wielu godzinach patrzenia w ekran, związane są z ustawieniami monitora. Konfiguracja ekranu to ważny element organizowania przestrzeni do pracy, nauki lub rozrywki, ponieważ zapewnia optymalny komfort umożliwiający wielogodzinne korzystanie ze sprzętu bez efektu zmęczonych oczu.
ustawienie obrazu monitora

Optymalne ustawienie monitora – dlaczego to takie ważne?

Wielogodzinna praca przed monitorem potrafi być nużąca i może doprowadzić do uczucia zmęczenia. Chociaż nie wymaga nadmiernej aktywności fizycznej, to wiele osób, po kilku godzinach takiej pracy, odczuwa zmęczenie. Najczęstsze oznaki wyczerpania to ból pleców, głowy, zmęczone oczy oraz wiele innych symptomów. Wiele z tych dolegliwości ma wspólną przyczynę, którą może być źle ustawiony monitor.
Dopasowanie ustawień monitora i jego odpowiednio przeprowadzona kalibracja powinny być podstawowym etapem przygotowania miejsca pracy. Optymalne ustawienie monitora pozwalają uniknąć wielu przykrych oznak przepracowania. Kalibracja monitora to proces polegający na regulacji ustawień, który został opracowany na znanym w XIX wieku modelu RGB (red, green, blue).
Bazowanie na trzech głównych kolorach, czyli czerwonym, zielonym i niebieskim, i ich łączenie w odpowiednich proporcjach pozwala na odtworzenie każdego widocznego dla oka kolorytu i tonu. Odpowiednio skalibrowany monitor dostosowuje kolory w taki sposób, aby były one zgodne z wymaganiami dla danego obrazu.

Najlepsze ustawienia monitora – czy mają wpływ na efektywność pracy?

Optymalne ustawienia monitora to jeden z najważniejszych elementów, o które należy zadbać, organizując swoje miejsce pracy. Chociaż wiele osób zapomina o tym procesie, to prawdą jest, że warto poświęcić czas na prawidłową kalibrację tego sprzętu.
Odpowiednio dopasowane ustawienia mogą nie tylko pozytywnie wpłynąć na komfort podczas wykonywanej pracy oraz bezpieczeństwo oczu, ale także na wygląd tworzonych na komputerze plików, które otwierane będą na innym urządzeniu. Podczas przesyłania plików i otwierania ich na różnych urządzeniach, które często obsługują inny system, możliwe jest wystąpienie automatycznej zmiany kolorów, która związana jest z ustawieniami wyświetlacza.
Często odebrane zdjęcia, filmy albo inne pliki okazują się zbyt ciemne lub słabo wyostrzone. Problemy te zazwyczaj związane są ze źle skonfigurowanym monitorem, więc najprostszym krokiem, który pozwoli zredukować taki efekt, jest kalibracja ekranu.

Jak przygotować się do konfiguracji monitora?

Przygotowanie stanowiska pracy w profesjonalnych warunkach wymaga spełnienia wielu kryteriów, ale dostosowanie go w warunkach domowych można spełnić, stosując się do kilku prostych zasad.
  • Przygotowane do pracy biurko nie powinno znajdować się na wprost okna, ponieważ podczas pracy zbyt jasne tło za monitorem może stać się uciążliwe. Siedząc tyłem do okna łatwo narazić się na odbijane w ekranie światła. Najlepsza pozycja to ta, która umieszcza biurko bokiem do okna.
  • Sztuczne oświetlenie biurka powinno pochodzić z punktu znajdującego się u góry, świecącego światłem dziennym, czyli takim, którego temperatura nie przekracza 5000 K. W tym przypadku dobrze sprawdzi się lampa LED, która powinna świecić białym, zimnym światłem o niewielkiej jasności.
  • Nie należy umieszczać jasnych przedmiotów oraz punktów świetlnych z przodu monitora, ponieważ może to skutkować odbijanym światłem na ekranie, co znacząco utrudnia korzystanie z urządzenia. 

Ustawienia monitora z wykorzystaniem narzędzi systemowych Windows

Złe odczytywanie odbieranych plików może być spowodowane nieodpowiednimi ustawieniami monitora, dlatego przed przystąpieniem do pracy, zwłaszcza jeśli stałym jej elementem jest odczytywanie lub edytowanie obrazów, należy przeprowadzić konfigurację monitora. W przypadku komputerów, które działają dzięki systemowi Windows, ręczną konfigurację monitora można wykonać w kilku prostych krokach:
  1. Kliknąć na pulpicie prawym przyciskiem myszy, aby otworzyć menu.
  2. Z listy wyświetlonych pozycji wybrać i kliknąć Ustawienia ekranu.
  3. Z pozycji menu głównego należy wybrać zakładkę Skala i układ, a następnie dostosować rozdzielczość, orientację ekranu oraz wielkość tekstu. Parametry należy dopasować zgodnie z rozmiarem ekranu i jego przekątną.

Kalibracja w komputerach firmy Apple

Kalibracja w urządzaniach, które działają z wykorzystaniem systemu iOS, to także kilkuetapowy proces. Obsługa komputerów firmy Apple jest bardzo intuicyjna, dlatego prawidłowe ustawienie monitora nie powinno nikomu sprawiać trudności. Aby poprawnie skonfigurować ekran, należy:
  1. Z pozycji Biurka wybrać Preferencje systemowe (aby je znaleźć, można skorzystać z wyszukiwarki w Finderze).
  2. W Preferencjach systemowych należy wybrać zakładkę Monitory.
  3. Opcja Rozdzielczość posiada dwa możliwe ustawienia — Domyślną dla monitora oraz Skalowaną. Jeśli ustawiona jest ta pierwsza, należy przełączyć na drugą opcję, co pozwoli na dowolną zmianę rozdzielczości ekranu. Podczas tej operacji można także dostosować orientację ekranu oraz odświeżanie.

Jak często kalibrować monitor?

Osoby, które podczas swojej pracy zajmują się profesjonalną obróbką zdjęć lub filmów, czyli graficy, fotografowie, filmowcy i architekci, powinni kontrolować ustawienia monitora i regularnie go kalibrować. W tym przypadku zaleca się wykonywanie takiej operacji przynajmniej raz w miesiącu.
Często w instrukcjach dodawanych do monitorów znaleźć można zalecenie producenta, który wskazuje, że najlepsze działanie sprzętu gwarantuje regularna kalibracja wykonywana nie rzadziej niż co 300 godzin pracy urządzenia. Osoby, które nie pracują z wykorzystaniem zdjęć, filmów lub grafik, nie muszą wykonywać kalibracji aż tak często, chociaż regularne dostosowanie ekranu znacznie poprawia jakość pracy.
To, jak często będzie wykonywana kalibracja w ekranach u osób, które nie pracują z wykorzystaniem grafik, zależy głównie od ich preferencji, chociaż należy o niej pamiętać w przypadku zmiany miejsca pracy.
Dobrym rozwiązaniem jest posiadanie kilku dostosowanych do różnych warunków presetów lub profilów monitorowych, dzięki którym można szybko dostosować ustawienia do pracy w nocy, w nasłonecznionych pomieszczeniach lub w miejscach oświetlonych sztucznym światłem.

Czy warto wykonać kalibrację monitora?

Niezależnie od tego, czy monitor wykorzystywany jest do pracy z grafikami, czy do każdej innej aktywności, warto regularnie dostosowywać jego ustawienia. Optymalne ustawienia monitora to gwarancja komfortowej pracy, bez ryzyka nadmiernego zmęczenia oczu. Podstawowy proces kalibracji, wbrew powszechnym opiniom, nie jest trudny i może go wykonać niemal każdy w zaciszu swojego domu lub biura. Dobrze skalibrowany ekran wyświetla realnie wyglądające kolory oraz najlepszej jakości obraz.
Zdjęcie: biasciolialessandro/Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!