Data publikacji:

Urodzinowa Aktualizacja Windowsa 10 w pigułce

Czyli wszystko, co warto wiedzieć.

Już 2. sierpnia Microsoft udostępni Urodzinową Aktualizację Windowsa 10. Nadchodzący update usprawni między innymi działanie przeglądarki internetowej Edge, wzmocni zabezpieczenia systemu operacyjnego oraz wzbogaci go o nowe funkcje i narzędzia. Skorzystają z nich zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Jeżeli chcecie wiedzieć więcej, czytajcie dalej.

Bezpieczeństwo

Klienci indywidualni skorzystają przede wszystkim z pogłębionej integracji funkcji Windows Hello z aplikacjami systemu operacyjnego Windows i usługami sieciowymi. Do zalogowania się wystarczy jedno spojrzenie lub dotknięcie. Użytkownik będzie mógł też odblokować komputer przy pomocy urządzenia z Windows Hello. Windows Defender zostanie natomiast wzbogacony o funkcję planowania szybkich skanów okresowych oraz nowe powiadomienia i podsumowania.

Klienci biznesowi otrzymają kompleksową ochronę za pośrednictwem dwóch usług. Pierwszą jest Windows Defender Advanced Threat Protection, która wyszukuje, rozpoznaje i reaguje na cyberataki, z kolei drugą Windows Information Protection pozwalającą na oddzielenie danych prywatnych od biznesowych i chronienie tych drugich przed dostaniem się w niepowołane ręce.

Menu Start, Pulpit, Pasek Narzędzi i inne

Wraz z Urodzinową Aktualizacją Windowsa 10 podwoi się liczba aplikacji promowanych w Menu Start. Zamiast 5 będzie ich 10, jednocześnie zmniejszy się, z 17 do 12, liczba domyślnie preinstalowanych narzędzi. Menu Start doczeka się też kilku zmian kosmetycznych. Zwiększy się rola Centrum Akcji, które wzbogaci się o nowy interfejs użytkownika. Kompatybilne urządzenia będą współdzieliły powiadomienia, które widoczne będą także z poziomu paska narzędzi. Pojawi się też funkcja odbierania połączeń telefonicznych za pośrednictwem komputera. Aplikacja Connect pozwoli z kolei na połączenie smartfona z PC z Windowsem 10 bez stacji dokującej.

Windows Ink

Dostępna będzie powierzchnia robocza Ink z aplikacjami i narzędziami wykorzystującymi rysik, które pozwolą na odręczne pisanie i rysowanie. Również popularne programy i usługi, a wśród nich pakiet biurowy MS Office, przeglądarka internetowa Edge (sprawdź także najlepsze przeglądarki internetowe), czy Mapy doczekają się integracji z Windows Ink. Pojawi się nawet cyfrowa linijka, która ułatwi pisanie w jednej linii.

Cortana

Inteligentna wirtualna asystentka będzie dostępna z poziomu ekranu blokady, dzięki czemu zadawanie pytań, ustawianie przypomnień, czy odtwarzanie muzyki będzie możliwe bez konieczności odblokowywania urządzenia. Cortana zapamięta też kluczowe dla użytkownika informacje i roześle powiadomienia do wszystkich jego urządzeń działających pod kontrolą Windowsa 10. Dodatkowo pogłębiona integracja z pakietem Office, menadżerem osobistych informacji Outlook i kalendarzem wyraźnie zwiększy funkcjonalność wirtualnej asystentki.

Edge

Nowa przeglądarka internetowa Microsoftu na razie nie zachwiała światem w posadach. Być może zmieni się to wraz z Urodzinową Aktualizacją Windowsa 10, która wprowadzi szereg usprawnień, takich jak zwiększona wydajność, mniejsze zużycie energii, długo oczekiwane wsparcie dla wtyczek, jak również nowoczesnych standardów sieciowych, a wśród nich HTML5, CSS3 i ARIA.

Gry

Urodzonowa Aktualizacjia wprowadzi przede wszysktim wsparcie dla funkcji Xbox Play Anywhere, dzięki której kupując grę w wersji cyfrowej na konsolę Xbox One lub PC z Windowsem 10, można będzie uruchomić ją na obu platformach. Również postępy, osiągnięcia i zapisane stany rozgrywki będą współdzielone przez urządzenia. Xbox One doczeka się także integracji z Cortaną, opcji wyboru języka niezależnie od miejsca zamieszkania, czy wsparcia dla muzyki w tle.

Szkoła

Dzięki Urodzinowej Aktualizacji Windowsa 10 nauczyciele będą mogli skonfigurować szkolne komputery w zaledwie trzech prostych krokach, bez konieczności korzystania ze wsparcia technicznego. Aplikacja "Set up School PCs" pozwoli na stworzenie i własnoręczne dostosowanie "Współdzielonej Karty Urządzeń". Z kolei dedykowane narzędzie Imaging and Configuration Designer umożliwi szybką i bezproblemową konfigurację kilku urządzeń jednocześnie. Aplikacja "Take a Test" pozwoli nauczycielowi na sprawdzenie wiedzy uczestników zajęć.

Linux

Dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Canonical, wraz z Aktualizacją Urodzinową, Windows 10 wzbogaci się o tryb Ubuntu Linux, który pozwoli użytkownikom między innymi na pisanie skryptów w powłoce Bash, czy korzystanie z narzędzi Linuksa. Pełna lista możliwości jest znacznie dłuższa.

Nie są to oczywiście wszystkie zmiany, które wprowadzi urodzinowa Aktualizacja Windowsa 10, ale wybór tych najważniejszych. Update wzbogaci system operacyjny o szereg mniejszych i większych usprawnień i dodatków, takich jak bardziej rozbudowane opcje zarządzania energią, nieco ciemniejszy motyw ekranu, czy nowe emotki. Już w nadchodzących tygodniach na własnej skórze przekonamy się, które z nich są bardziej, a której mniej przydatne.

Źródło: Microsoft Blog

Autor: Dawid Sych