Undervolting procesora to dobry sposób na obniżenie napięcia w naszym komputerze, gdy jego procesor za bardzo się grzeje. Do jego przeprowadzenia możesz wykorzystać program, taki jak Intel Extreme Tuning Utility lub ThrottleStop. Pamiętaj jednak, że każdy procesor - nawet w obrębie tej samej serii laptopów - może inaczej zareagować na obniżanie napięcia procesora.
Undervolting jest także przede wszystkim procesem bardzo czasochłonnym, ponieważ wymaga od osoby przeprowadzającej go wykonywania wielu testów i sprawdzania najniższych możliwych ustawień napięcia, przy którym dany procesor będzie pracował dobrze i stabilnie, nawet pod długotrwałym obciążeniem.
Musisz ustawić czas trwania testu, ponieważ zależy on tylko od twoich preferencji. Proponowany czas to około 10 minut. Jeśli w ciągu przeprowadzania testu nic się nie wydarzy, otrzymasz komunikat o jego pozytywnym przebiegu. Wtedy możesz rozpocząć undervolting, czyli obniżanie napięcia rdzenia. Wyszukaj w opcjach zaawansowanych pasek nazwany „Core Voltage Offset”. To on posłuży ci właśnie do obniżenia napięcia procesora. Procedurę możesz przeprowadzać tak długo, aż system zacznie stabilnie działać. Wtedy przerwij swoje działania - nie powinieneś już dalej obniżać napięcia. Pozostaw ostatnią wartość, w której twój komputer pracuje stabilnie. Nie zawsze będziesz w stanie otrzymać zadowalające cię rezultaty - wszystko zależy od procesora i jego stanu.
Do wykonania undervoltingu GPU lub CPU możesz wykorzystać zarówno wcześniej wskazany program Intel Extreme Tuning Utility, jak też MSI Afterburner. Jest on bardzo popularny, a przy okazji darmowy. Pozwala na monitorowanie i modyfikowanie parametrów pracy kart graficznych.