Data modyfikacji:

Na czym polega undervolting?

Czy spotkałeś się już kiedyś ze słowem undervolting? Jeśli choć trochę interesujesz się komputerami, na pewno miałeś szansę usłyszeć o czymś takim, jak undervolting laptopa. Pojęcie to pochodzi z języka angielskiego i oznacza obniżanie napięcia. Co to jest i w jaki sposób się je wykorzystuje? Przeczytaj już dzisiaj, na czym polega undervolting procesora!

undervolting

  1. Undervolting procesora - czy warto?
  2. Jak wykonać undervolting procesora?
  3. Undervolting karty graficznej - czy można?

Undervolting procesora - czy warto?

Chcesz poprawić pracę swojego procesora? Procesor to tak naprawdę mózg twojego komputera, zbudowany z milionów tranzystorów. Undervolting, czyli obniżenie napięcia zasilającego rdzeń, nie cieszył się wcześniej dużą popularnością. Wszystko zmieniło się jednak w ciągu ostatnich kilku lat. Teraz jest to chętnie przyjmowane rozwiązanie.

Undervolting procesora to dobry sposób na obniżenie napięcia w naszym komputerze, gdy jego procesor za bardzo się grzeje. Do jego przeprowadzenia możesz wykorzystać program, taki jak Intel Extreme Tuning Utility lub ThrottleStop. Pamiętaj jednak, że każdy procesor - nawet w obrębie tej samej serii laptopów - może inaczej zareagować na obniżanie napięcia procesora.

Undervolting jest także przede wszystkim procesem bardzo czasochłonnym, ponieważ wymaga od osoby przeprowadzającej go wykonywania wielu testów i sprawdzania najniższych możliwych ustawień napięcia, przy którym dany procesor będzie pracował dobrze i stabilnie, nawet pod długotrwałym obciążeniem.

Jak wykonać undervolting procesora?

Najchętniej wybieranym programem do przeprowadzenia undervoltingu procesora jest Intel Extreme Tuning Utility. Jest on bardzo szybki i intuicyjny, a dodatkowo w przejrzysty sposób pozwoli ci na obniżenie napięcia rdzeni procesora znajdującego się w twoim komputerze. Aby przeprowadzić undervolting CPU, włącz program i przetestuj stabilność procesora na ustawieniach bazowych.

Musisz ustawić czas trwania testu, ponieważ zależy on tylko od twoich preferencji. Proponowany czas to około 10 minut. Jeśli w ciągu przeprowadzania testu nic się nie wydarzy, otrzymasz komunikat o jego pozytywnym przebiegu. Wtedy możesz rozpocząć undervolting, czyli obniżanie napięcia rdzenia. Wyszukaj w opcjach zaawansowanych pasek nazwany „Core Voltage Offset”. To on posłuży ci właśnie do obniżenia napięcia procesora. Procedurę możesz przeprowadzać tak długo, aż system zacznie stabilnie działać. Wtedy przerwij swoje działania - nie powinieneś już dalej obniżać napięcia. Pozostaw ostatnią wartość, w której twój komputer pracuje stabilnie. Nie zawsze będziesz w stanie otrzymać zadowalające cię rezultaty - wszystko zależy od procesora i jego stanu.

Undervolting karty graficznej - czy można?

Chcesz wykonać undervolting karty graficznej? Wygląda to trochę inaczej niż obniżanie napięcia procesora. Pomimo wielu podobieństw, procesory i karty graficzne mają różne architektury i służą do różnych celów. Przede wszystkim taka opcja nie zawsze może być dostępna. Producenci laptopów czasami stosują blokadę regulacji napięcia GPU z poziomu BIOS-u samej karty. Jeśli jednak takie obostrzenie faktycznie by nie występowało, mógłbyś przeprowadzić bardzo podobną redukcję wytwarzanego ciepła i poprawę osiągów, co w procesorze CPU.

Do wykonania undervoltingu GPU lub CPU możesz wykorzystać zarówno wcześniej wskazany program Intel Extreme Tuning Utility, jak też MSI Afterburner. Jest on bardzo popularny, a przy okazji darmowy. Pozwala na monitorowanie i modyfikowanie parametrów pracy kart graficznych.

Autor: Patrycja Hendzel