Data publikacji:

Uncharted 5 na PS5? Premiera, plotki, fabuła

Uncharted 4: Kres Złodzieja miało być zwieńczeniem historii Nathana Drake’a, który w końcu przeszedł na zasłużoną emeryturę. Gra była jednak na tyle wciągająca i ciekawa, że gracze chcieliby dalej obcować z ciekawymi bohaterami cyklu, z którymi zdążyli zżyć się przez te wszystkie lata. Czy istnieje szansa na kolejną pełnoprawną odsłonę Uncharted? A może twórcy planują poboczne odsłony w stylu Zaginionego Dziedzictwa? W tym tekście zastanowimy się, jakie są szanse na Uncharted 5.

uncharted 5

Czym jest Uncharted i jakie są możliwości na kolejną grę?

Uncharted to seria przygodowych gier akcji, za którą odpowiada amerykańskie studio Naughty Dog. Pierwsza odsłona zadebiutowała w 2007 roku na konsoli PlayStation 3, podobnie jak druga i trzecia część. Trylogia została następnie wydana w wersji zremasterowanej na PlayStation 4.

Na ósmej generacji konsol pojawiła się także czwarta odsłona cyklu, która miała na dobre zakończyć wątek przygód Nathana Drake’a. Studio postanowiło jednak od razu nie porzucać marki, dlatego w grudniu 2016 roku do sprzedaży trafił spin-off skupiający się na drugoplanowej postaci z głównej serii, czyli Chloe Frazer.

Wydanie pobocznej odsłony pokazuje wyraźnie, że zarówno producent, jak i wydawca, gotowi są na tworzenie gier osadzonych w tym uniwersum. Na przestrzeni wszystkich części pojawiło się wielu bohaterów, których wątki można rozwinąć. Nic nie stoi na przeszkodzi, aby wprowadzić całkowicie nowe postacie, bądź zrobić duży przeskok w czasie i skupić się na losach nastoletniej (bądź dorosłej) córki Drake’ów.

Istnieje też jeszcze jeden możliwy scenariusz – fabuła Uncharted 5 mogłaby być prequelem. Taki zabieg dokonano wszakże w 2011 roku, kiedy na półki sklepowe trafiła poboczna część, Złota Otchłań, w której śledziliśmy losy Nathana sprzed wydarzeń znanych z Fortuny Drake’a.

Film Uncharted zamiast gry?

Nic nie zwiastuje, żeby studio Naughty Dog w najbliższym czasie wystartowało z pracami na Uncharted 5. Obecnie marka w świecie gier wydaje się być zamrożona, a cała uwaga ma skupić się na adaptacji filmowej. O tej usłyszeliśmy już dawno temu, lecz dopiero teraz wszystko zdaje się być na dobrej drodze do realizacji.

Do filmu zaangażowano popularnych aktorów, którzy mieliby wcielić się w postacie znane z gier. Główna rola przypadła Tomowi Hollandowi, znanemu obecnie głównie z odgrywania roli Spider-Mana w filmach Marvela i Sony. Z kolei w Victora Sullivana miałby wcielić się Mark Wahlberg. Do obsady trafił także Antonio Banderas, jednakże nie wiadomo w jakim charakterze. Niewykluczone, że będzie antagonistą filmu.

Fabuła produkcji miałaby opowiedzieć o nastoletnich latach głównego bohatera, a inspiracją dla scenariusza są podobno wydarzenia z czwartej odsłony cyklu. Za reżyserię odpowiada Ruben Fleischer, mający na swoim koncie takie produkcje, jak „Venom”, „Zombieland” czy serial „Santa Clarita Diet”. Premiera kinowego „Uncharted” wstępnie zaplanowana została na lipiec 2021 roku.

Czy istnieją szansę na powstanie Uncharted 5?

Marka Uncharted niewątpliwie odegrała bardzo dużą rolę w branży gier. Dzieło Naughty Dog oferowało nie tylko świetną, wciągającą fabułę, ale także dynamiczny gameplay, który nie pozwalał graczom nawet na odrobinę znużenia. Każda kolejna część była też bardzo dobrze oceniana przez media, a sprzedaż stała na wysokim poziomie. Podobno nie zarzyna się kury znoszącej złote jaja, lecz niewykluczone, że twórcy faktycznie na dobre pożegnali się z tym tytułem i będą próbować czegoś nowego.

Naughty Dog zrobiło tak już kiedyś z cyklem Crash Bandicoot, następnie odsunęło w cień Jacka & Daxtera, a teraz wychodzi na to, że do tego grona dołączyło Uncharted. Producent obecnie jest na ustach graczy dzięki premierze The Last of Us: Part II i nie wykluczone, że będzie próbował rozwijać ten świat, bądź postawi na całkowicie nowe uniwersum. Na ten moment premiera Uncharted 5 może pozostać wyłącznie w sferze marzeń fanów cyklu.