Data modyfikacji:

TOP 5 gier z serii Call of Duty

Co wygra - II Wojna Światowa czy walki w kosmosie?

Marka Call of Duty zadebiutowała w 2003 roku na komputerach osobistych. Producentem odpowiedzialnym za stworzenie pierwszej części była firma Infinity Ward, która pozostała z serią aż do teraz, pracując na przemian z Treyarchem nad kolejnymi odsłonami. Właśnie do sprzedaży trafiło Call of Duty: Infinite Warfare, znacząco odbiegające od początkowej wizji marki. Wraz z premierą nowej gry, wydawca postanowił wypuścić także odświeżoną wersją Modern Warfare, co oznacza, że miłośnicy Call of Duty nie powinni narzekać na brak wsparcia ich ulubionej serii. Dotychczas powstało kilka części, z których jedne były lepsze, a o innych najlepiej byłoby zapomnieć. Poniżej znajduje się mój ranking dotychczas wydanych gier z cyklu, bez uwzględnienia dzisiejszych premier.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: 

 • KOMPANIA BRACI W KLIMATACH UNCHARTED. RECENZJA TRYBU FABULARNEGO CALL OF DUTY: WWII
 • ALTERNATYWNA WIZJA II WOJNY ŚWIATOWEJ. RECENZJA TRYBU MULTIPLAYER CALL OF DUTY: WWII
 • Cykl Black Ops był całkiem udaną odskocznią od innych odsłon Call of Duty. Druga i trzecia część trochę zbyt mocno odpłynęły w swoich fabułach i przedstawieniu akcji, dlatego w tym zestawieniu znalazło się miejsce dla pierwszej części. Ciekawe wątki w Wietnamie, przeplatane z politycznymi zagrywkami i całkiem nieźle zaprojektowanymi misjami. Zdecydowanie warto było poświęcić trochę czasu na ukończenie Black Opsa, chociażby dla brudnego klimatu, w którym tak bardzo lubuje się studio Treyarch.

  Producent: Treyarch

  Data premiery: 9 listopada 2010 r.

  Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Wii

  Infinity Ward po sukcesie pierwszej odsłony Modern Warfare postanowiło kontynuować swój nowy cykl współczesnych strzelanin. Choć "dwójka" nie była już tak dobra, to jednak oferowała bardzo dynamiczną i efekciarską rozgrywkę, która zachwycała w 2009 roku. Filmy Michaela Baya zostały żywcem przeniesione do świata gier wideo i nawet jeśli już wtedy zaczynała pojawiać się drobna przesada w przedstawianiu akcji, to nie przeszkadzało to w odbiorze całości. W dodatku, kupując grę otrzymaliśmy bardzo dobry tryb multiplayer, w którym ważne nie tylko były umiejętności graczy, ale także skuteczne wykorzystywanie morderczych gadżetów.

  Producent: Infinity Ward

  Data premiery: 10 listopada 2009 r.

  Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360

  Treyarch zawsze kojarzył się z brutalniejszymi odsłonami Call of Duty, a World at War był tego idealnym przykładem. Produkcja skupiała się na II Wojnie Światowej, kiedy to Amerykanie prowadzili zacięte boje z Japończykami w nieprzyjemnych azjatyckich dżunglach, a Rosjanie odbijali Berlin z rąk Niemców. Developerowi udało się stworzyć brutalną opowieść o żołnierzach, którzy raczej nie biorą udział w wesołych strzelaninach, tylko w walkach na śmierć i życie. Rozgrywka była niesamowicie krwista oraz brutalna, i choć czasami odnosiło się wrażenie, że Treyarch zbyt mocno epatuje takimi scenami, to jednak dzięki temu gra zachowała swój unikatowy charakter.

  Producent: Treyarch

  Data premiery: 14 listopada 2008 r.

  Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, PlayStation 2, Nintendo DS, Wii

  Pierwsza odsłona Call of Duty pokazała, że Medal of Honor może mieć godnego konkurenta. Ale to dopiero "dwójka" sprawiła, że seria wydawana przez Activision zaczęła wychodzić na prowadzenie. Akcja gry rozgrywała się podczas II Wojny Światowej, gdzie wcielaliśmy się w kilku żołnierzy porozrzucanych po różnych frontach. Podczas rozgrywki mieliśmy zatem okazję walczyć na terenie Europy Zachodniej oraz Afryki Północnej. Ogromnym atutem produkcji było to, że nie wcielaliśmy się w wielkiego bohatera, tylko jednego z wielu żołnierzy, którzy brali udział w bitwach, dzięki czemu historia była dużo bardziej realistyczna.

  Producent: Infinity Ward

  Data premiery: 9 grudnia 2005 r. 

  Platformy: PC, Xbox 360

  Gdy Activision zapowiedziało, że Call of Duty rezygnuje z okresu 1939-1945 i przenosi akcję do czasów współczesnych, gracze złapali się za głowę (jeszcze nie wiedzieli wtedy, że za kilka lat polecą w kosmos). Ostatecznie, pomysł studia Infinity Ward okazał się być rewelacyjnym posunięciem, ponieważ Modern Warfare to zdecydowanie najlepsza odsłona cyklu. Produkcja w umiejętny sposób mieszała brawurową akcję, z bardziej stonowanymi etapami, a niektóre misje do dzisiaj uznawane są za wzór dla innych strzelanek. Małe arcydzieło, które dzięki odświeżonej wersji ponownie może wrócić do łask.

  Producent: Infinity Ward

  Data premiery: 9 listopada 2007 r.

  Platformy: PC, PlayStation 3, Xbox 360, Nintendo DS, Wii

  Autor: Łukasz Morawski