Data modyfikacji:

Matryce TN, MVA, IPS - czym się różnią w monitorach?

Na jakość nowego monitora wpływa nie tylko przekątna ekranu, obsługiwana rozdzielczość, jak i dodatkowe funkcje, takie jak wysoka częstotliwość odświeżania, szybki czas reakcji czy obsługa technologii G-Sync lub HDR. O komforcie korzystania z urządzenia decyduje także sposób działania matrycy wyświetlacza. Na rynku znajdziemy obecnie monitory z trzema typami ekranów LCD – TN, MVA i IPS. Co jednak je różni?
tn mva ips

Matryce TN, MVA, IPS – co to?

Matryce LCD produkuje się od kilkudziesięciu lat. Przez ten czas możliwości tych wyświetlaczy uległy drastycznym zmianom, podobnie zresztą jak ich ceny. Wykorzystują je obecnie niezliczone urządzenia elektroniczne i gadżety. Najnowocześniejsze i najbardziej wszechstronne ekrany stosuje się jednak w tabletach, smartfonach, telewizorach oraz monitorach i wyświetlaczach laptopów. W tych dwóch ostatnich przypadkach producenci stosują trzy znacząco różniące się technologie konstrukcji paneli LCD – TN, MVA i IPS. Każda z nich ma swoje wady i zalety, przyjrzyjmy się im zatem z osobna.

Matryce TN (Twisted Nematic)

Ekrany z matrycami typu TN oparte są o najstarszą, ale równocześnie najszerzej stosowaną technologię wytwarzania kolorowych ekranów ciekłokrystalicznych. Podstawową zaletą urządzeń z ekranami TN jest ich niska cena oraz niezawodność. Panele TN rzadko kiedy posiadają usterki, takie jak martwe lub zablokowane piksele.
Ekrany TN znajdziemy głównie w tańszych laptopach, tabletach oraz prostych monitorach biurowych, zazwyczaj o niskich przekątnych ekranu.
Technologia TN odbiega możliwościami technicznymi od tego, co oferują ekrany IPS i MVA. Podstawowym mankamentem są tutaj bardzo słabe odwzorowanie kolorów, niskie kąty widzenia, jasność i kontrast wyświetlanego obrazu. Z tego powodu wyświetlaczy TN powinny unikać osoby zajmujące się na poważnie obróbką grafiki i wideo. Nie sprostają one też oczekiwaniom fanów filmów i seriali.
Z drugiej strony, sporą zaletą ekranów TN jest szybki czas reakcji matrycy, który jest ważny dla wielu graczy bawiących się z najbardziej intensywnymi tytułami akcji. Gamingowe panele oferują też bardzo wysokie częstotliwości odświeżania ekranu na poziomie 144 Hz lub 165 Hz, pozwalając na zabawę w ponad 60 klatkach na sekundę.

Matryce IPS (In-Plane Switching)

Z ekranami z matrycami IPS spotkamy się w droższych modelach monitorów oraz laptopów, są też używane w telefonach i tabletach. Wyświetlacze IPS, w porównaniu do TN i MVA, oferują najlepszą możliwą reprodukcję kolorów. Ich technologia została bowiem opracowana w pierwszej kolejności z myślą o bardziej profesjonalnych zastosowaniach, jak edycja zdjęć, grafiki 2D i 3D, a także montaż filmów. Doskonałe odwzorowanie barw to również spory atut w oczach miłośników kina, pozwalając im cieszyć się naturalnie wyglądającym obrazem.
Ekrany IPS ustępują jednak zazwyczaj panelom TN i MVA pod względem czasu reakcji oraz oferowanych częstotliwości odświeżania, które zazwyczaj oscylują w granicach 60 Hz. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej do sklepów trafiają gamingowe warianty wyświetlaczy IPS, są jednak bardzo drogimi propozycjami. Matryce IPS ustępują też technologii MVA pod względem maksymalnego osiąganego kontrastu obrazu oraz jego jasności, nie pozwalają więc cieszyć się głęboką czernią lub mocnymi odcieniami szarości.

Matryce VA (Multi-Domain Vertical Alignment)

MVA to najnowsza technologia produkcji matryc LCD, która zamiennie opisywana jest również literami VA. Ekrany VA znajdziemy głównie w monitorach oraz telewizorach, a także w wybranych gamingowych laptopach. Pod względem możliwości stanowi ona kompromis pomiędzy zaletami i wadami matryc TN i IPS.
Matryce MVA królują nad IPS i TN jeżeli chodzi o odwzorowanie czerni oraz wysoki kontrast obrazu. Dzięki temu monitory MVA korzystają z wciąż rzadkiej w tym segmencie sprzętu technologii HDR. Jak już wspomnieliśmy, technologia jest jednak w stanie dorównać urządzeniom IPS, gdy chodzi o odwzorowanie pełnej palety naturalnych barw. Wiele modeli urządzeń oferuje jednak bardzo dobre osiągi w tej kategorii, które zbliżają się do tego, co osiągają najtańsze panele IPS. Wadą sprzętu są także zauważalnie gorsze kąty widzenia.
Panele MVE odznaczają się też dość słabym czasem reakcji, zwłaszcza gdy chodzi o szybką zmianę pikseli z koloru czarnego na biały. Skutkuje to zauważalnym smużeniem obrazu (tzw. ghosting), widocznym na mocno kontrastującym ze sobą obrazie (np. szybko przewijanym tekście). Z drugiej strony ekrany VA mają najwyższe częstotliwości odświeżania na rynku, osiągające wartości powyżej 200 Hz.
Z tego powodu, a także dzięki stosunkowo niższej cenie niż IPS, są montowane w większości gamingowych monitorów oraz niektórych laptopach do gier. Coraz częściej znajdziemy je również w telewizorach z opcjami przeznaczonymi dla fanów wirtualnej rozrywki, którzy posiadają konsole PlayStation 5 i Xbox Series X, dające możliwość zabawy w ponad 60 klatkach na sekundę.