The Division 2 – poradnik dla początkujących

Planujecie rozpocząć swoją przygodę z The Division 2, ale obawiacie się, że gra będzie dla was za trudna? Ten poradnik pomoże wam zrozumieć podstawowe zasady rozgrywki i da kilka wskazówek, dzięki którym potyczki z przeciwnikami nie będą już takie straszne. Przeczytajcie, jak zacząć grać w The Division 2.

Poradnik podzieliłem na kilka części, co powinno ułatwić wam znalezienie porad, które akurat was interesują. W poniższym tekście nie znajdziecie podanych na tacy dokładnych rozwiązań, lecz wskazówki mające na celu nakierowanie was na odpowiednie myślenie. The Division 2 to rozbudowana gra sieciowa o stosunkowo wysokim poziomie trudności i nawet pomimo znajomości zasad gry, nadal możecie miewać problemy z ukończeniem poszczególnych misji. Przede wszystkim nie zrażajcie się, tylko próbujcie dalej. Po kilku godzinach zabawy sami będziecie dostrzegać, co należy robić, a z czym lepiej się wstrzymać. Powodzenia w wyzwoleniu Waszyngtonu!

  • Recenzja The Division 2 - sprawdź naszą opinię o grze!
  • WALKA W THE DIVISION 2:

  • Od samego początku musicie się nastawić na to, że The Division 2 nie jest grą akcji, w której można walczyć z przeciwnikami w stylu Rambo. Twórcy postawili na taktyczną rozgrywkę, dlatego koniecznie korzystajcie ze wszystkich osłon, jakie znajdziecie w pobliżu. Im szybciej opanujecie system przemieszczania się pomiędzy osłonami, tym lepiej.
  • Rozsądnie korzystajcie z granatów, ponieważ te mogą was uratować w trudnych sytuacjach. Nawet jeśli nie powalą od razu wszystkich przeciwników, to zmuszą ich do zmiany pozycji. Wykorzystajcie ten moment do przejścia w inne bezpieczne miejsce, gdzie nie będziecie narażeni na ostrzał wroga.
  • Uważajcie na plecy - nigdy nie zakładajcie, że wasza pozycja jest bezpieczna. Przeciwnicy lubią się przemieszczać, zachodząc graczy od tyłu.

  • Oponenci zostali podzieleni na kilka kategorii, co można łatwo poznać po kolorze ich paska życia. Ludzie z czerwonym paskiem są zdecydowanie najłatwiejsi do ubicia, fioletowi sprawiają już znacznie więcej problemów, natomiast bezpośrednie starcie ze złotymi szybko może zakończyć się waszą porażką. Gdy zauważycie tych ostatnich, czym prędzej próbujcie przed nimi uciec, żeby móc pokonać ich z bezpiecznej odległości.
  • Złoci przeciwnicy są bardzo niebezpieczni, ale nie oznacza to, że od razu można bagatelizować siłę rażenia czerwonych. Giną dosyć szybko, lecz ich ataki również potrafią bardzo uprzykrzyć rozgrywkę. Wystarczy jeden tego typu żołnierz, żeby powalić was na ziemię.
  • Kiedy gracie w kooperacji, pamiętajcie o tym, żeby reanimować postrzelonych kolegów. Róbcie tak nawet, gdy inny gracz nie za bardzo ogarnia rozgrywkę. Kiedy jest na nogach, ściąga na siebie ostrzał wroga, dzięki czemu macie większe szanse na przeżycie.
  • EKSPLORACJA MAPY – NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ?

  • Miejcie się na baczności, kiedy przeglądacie mapę w trybie swobodnym. Ulice miasta wypełnione są najróżniejszymi przeciwnikami, którzy patrolują okolicę, pełną wartę przy punktach kontrolnych lub polują na rebeliantów. Czasami lepiej jest przemknąć niezauważenie, niż pakować się w sam środek akcji.

  • Jak najszybciej starajcie się odkrywać domy będące bezpiecznymi miejscami, w których można pozwolić sobie na chwilę oddechu. Ponadto, zanim zaczniecie zwiedzać Waszyngton, przejmijcie też punkty kontrolne. Dzięki temu, po odniesieniu porażki, będziecie mogli odrodzić się w tych miejscach. Aktywujecie tym samym punkty szybkiej podróży, które oszczędzą wam zbędnego biegania do misji.
  • Kiedy zaczniecie przejmować punkty kontrolne, nie zapomnijcie o przyzwanie wsparcia w postaci rebeliantów. Twoi ludzie nie pojawiają się na miejscu zdarzenia od razu, ale istnieje duża szansa, że pomogą wam w najważniejszym momencie. Postacie sterowane przez komputer są w The Division 2 bardzo przydatne – mogą nawet zabić złotego przeciwnika.
  • ZBIERACTWO W THE DIVISION 2:

  • Wasz bohater może nieść przy sobie kilka apteczek, które tak naprawdę są kuloodpornymi wkładami do waszej zbroi. Pamiętajcie, żeby uzupełnić ich zapas przed uruchomieniem misji. Liczba apteczek regeneruje się automatycznie, kiedy wejdziecie do bezpiecznej strefy.
  • Zbierajcie wszystko, co wypadnie z przeciwników. Gra jest loot-shooterem, co oznacza, że jednym z jej filarów jest zdobywanie coraz to lepszego wyposażenia. W The Division 2 nie brakuje nowych broni oraz elementów wyposażenia. Bawcie się tym - wymieniajcie co chwile sprzęt, dostosowując go do własnych potrzeb.

  • Pamiętajcie o tym, że wasz ekwipunek ma ograniczoną pojemność. Przed wyruszeniem na większą wyprawę, koniecznie sprzedajcie niepotrzebne wyposażenie lub rozłóżcie je na materiały, które wykorzystacie później do ulepszania m.in. broni. Podczas starć nie zawsze jest czas, żeby dłubać w inwentarzu, a szkoda byłoby nie podnieść atrakcyjnych fantów, które wypadły z bossa.
  • AWANSOWANIE POSTACI – JAK SZYBKO ZDOBYĆ PUNKTY DOŚWIADCZENIA?

  • W The Division 2 rozwój postaci ograniczono do trzydziestego poziomu. Później otrzymujemy jedynie zasobniki SHD i skrzynki z wyposażeniem lub strojami. Jako, że produkcja jest stosunkowo trudna, bardzo istotne jest awansowanie na kolejne levele.
  • Najwięcej punktów doświadczenia dostaje się za zaliczanie misji fabularnych. Misje poboczne zostawcie sobie na później, kiedy będziecie już mieli wyższy poziom postaci. Te dostosowują się do waszego levelu, dając jednocześnie więcej PD.

  • Zaliczajcie jak najwięcej Projektów. Nie dosyć, że otrzymacie ciekawe bonusy, to wasz bohater zostanie zasilony sporą dawką punktów doświadczenia.
  • Zalecam czym prędzej rozwinąć atuty skupiające się na rozbudowaniu zasobności ekwipunku lub zwiększeniu zdobywanych punktów doświadczenia za wykonywanie różnych aktywności w grze.
  • Wykonujcie wyzwania tygodniowe – żeby to zrobić, musicie je najpierw aktywować w menu Postępów.
  • UMIEJĘTNOŚCI i ATUTY – JAK ROZWIJAĆ POSTAĆ W THE DIVISION 2?

  • Postać w grze na dobrą sprawę rozwijamy głównie poprzez wymianę broni i wyposażenia oraz umieszczaniu w nich ulepszeń. System przypominający drzewka umiejętności jest dopiero odblokowywany po zakończeniu głównego wątku fabularnego. Wcześniej jesteśmy ograniczeni wyłącznie do Umiejętności oraz Atutów, które rozwijamy dzięki zasobnikom technicznym SHD.
  • SHD to swego rodzaju punkty umiejętności, pełniące przy okazji formę znajdziek. Niekiedy otrzymacie zasobniki techniczne po zakończonych zadaniach lub przy okazji awansu na wyższy poziom, ale możecie je znaleźć także w zakamarkach Waszyngtonu. Warto je zbierać, ponieważ dzięki nim zwiększycie zdolności pasywne waszego bohatera oraz usprawnicie funkcjonowanie jego gadżetów.

  • Umiejętności: gracze mają do dyspozycji osiem umiejętności, które tak naprawdę są gadżetami – Impuls, Wieżyczka, Ul, Wyrzutnia chemiczna, Ćma, Mina poszukująca, Dron i Tarcza. Już na początku zabawy otrzymacie pięć punktów SHD, umożliwiających odblokowanie jednej umiejętności. Wczytajcie się dobrze w działanie poszczególnych gadżetów, gdyż szkoda byłoby wykorzystać zasobniki na coś, z czego nie będziecie korzystać. Nie obawiajcie się jednak – w trakcie gry zdobędziecie całą masę SHD, które umożliwią wam odblokowanie wszystkich sprzętów. Od siebie na początek poleciłbym postawić na Wieżyczkę lub Ul. Pierwszy gadżet pomoże wam w powstrzymaniu wrogów zbliżających do waszej pozycji, natomiast drugi będzie was leczył, kiedy skończą się apteczki.
  • Atuty: do odblokowania zdolności pasywnych również wykorzystywane są zasobniki SHD. Atuty zwiększają liczbę posiadanego sprzętu, poprawiają skuteczność granatów, dodają do ekwipunku więcej apteczek, odblokowują dodatkowe lunety, itp. Część zdolności może być aktywowana dopiero po osiągnięciu trzydziestego poziomu.
  • Autor: Łukasz Morawski