Data publikacji:

Test Drive Unlimited Solar Crown. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Marka Test Drive należała niegdyś do jednych z najbardziej rozpoznawalnych wśród miłośników zręcznościowych gier wyścigowych na PC oraz konsolach. Od czasu premiery ostatniej odsłony serii, która miała miejsce w 2012 roku, pozostaje ona w kompletnym uśpieniu. Zmienić ma się to jednak już wkrótce, po premierze nadchodzącego Test Drive Unlimited Solar Crown. Czy produkcji uda się jednak wskrzesić cykl, przyciągnąć nowych fanów oraz stanąć bez wstydu w szranki z największymi hitami z gatunku, takimi jak Forza Horizon?
test drive umlimited solar crown

Historia serii Test Drive

Seria Test Drive ma bardzo bogatą historię rozpoczynającą się w odległym 1987 roku. Wówczas to na popularnych komputerach osobistych, takich jak Commodore 64, Amiga czy Atari ST, pojawiła się pierwsza odsłona, wyprodukowana przez kanadyjskie studio Distinctive Software oraz wydana przez firmę Accolade. Produkcja okazała się ogromnym sukcesem finansowy i doczekał się konwersji na inne platformy, w tym na raczkujące wówczas komputery PC. Po wydaniu Test Drive III w 1990 roku cykl został uśpiony na kilka lat.
Począwszy od drugiej połowy lat 90. do pierwszej lat 2000. do fanów trafiło kilkanaście odsłon Test Drive. Gry skupiały się na różnych aspektach sportów motorowych, niektóre oferowały możliwość jazdy terenowej, inne skupiały się na konkretnych eventach, takich jak legendarny wyścig Le Mans. Z powodu dużej konkurencji oraz spadającej jakości produkcji, opinia o serii stawała się jednak coraz gorsza. W 2011 i 2012 roku światło dzienne ujrzały jej dwie ostatnie odsłony, a ówczesny właściciel marki, firma Atari, ogłosił w tym czasie bankructwo.
W 2016 roku prawa do znaku towarowego Test Drive kupiła francuska firma Nacon zajmująca się działalnością wydawniczą oraz mająca pod swoimi skrzydłami wiele europejskich studiów deweloperskich, w tym Cyanide i Daedalic Entertainment.

Test Drive Unlimited Solar Crown – co wiemy o grze?

Test Drive Unlimited Solar Crown zostało zapowiedziane oficjalnie w lipcu 2020 roku. Za produkcję gry odpowiada francuskie studio deweloperskie KT Racing, założone w Paryżu w 2002 roku. Twórcy mają spore doświadczenie z tytułami wyścigowymi. W dorobku zespołu znalazły się gry z serii WRC (WRC 5 do WRC 10), a także V-Rally 4, FlatOut 4, WRC Generations oraz obie części motocyklowego cyklu Isle of Man TT: Ride on the Edge.
Akcja Test Drive Unlimited Solar Crown rozgrywać będzie się na dużej otwartej mapie, mającej przedstawiać Hongkong w skali 1:1 (oznacza to, że jeździmy po lewej stronie drogi). Gracze będą mieli ogromną swobodę w wyborze swojej własnej ścieżki kariery. Startować możemy w wielu typach zawodów i turniejów. Równocześnie staniemy się też częścią rywalizacji pomiędzy dwoma klanami miłośników sportów motorowych, które walczą o dominację na miejskiej scenie wyścigowej.
Podczas zabawy możemy opowiedzieć się po stronie Sharps, grupy lubującej się w luksusowych autach, które reprezentują szyk i styl. Po drugiej stronie stoi natomiast klan Streets, preferujący wyróżniające się bolidy o sportowym i agresywnym wyglądzie i lubujący się w niebezpiecznych wyścigach po miejskich ulicach.
Bazą gracza jest luksusowy Hotel Solar, wysoka wieża w samym centrum miasta, w której otrzymamy informacje o wszystkich eventach w Hong Kongu oraz zdobytych nagrodach i osiągnięciach. Warto dodać, że poza klasycznymi wyścigami otrzymamy tu także możliwość wzięcia udziału w misjach fabularnych, a także polegających na transporcie przesyłek z jednego punktu do drugiego. Zespół z KT Racing wspomniał też o kompetytywnej jeździe w konwojach.
Podczas zabawy zasiądziemy za kierownicą dziesiątek markowych bolidów najbardziej znanych marek na świecie. Wśród nich wymienić można Ferrari, Lamborghini, Land Rover, Audi, Mercedes-Benz, Porsche, Koenigsegg, Apollo, Dodge i Bugatti. Autorzy zapowiadają, że oddadzą w ręce gracza szereg narzędzi pozwalających na dopasowanie technicznych aspektów działania samochodu. Zmienimy więc między innymi ustawienia silnika, zawieszenia itp. Nie zabraknie też szerokich możliwości wpływania na wygląd samochodu, od różnych typów i kolorów lakieru, po różnego typu kosmetyczne ozdoby, takie jak naklejki na karoserię z wybranymi ilustracjami lub wzorami.
Twórcy zapowiedzieli, że w przeciwieństwie do wielu poprzednich gier spod szyldu Test Drive nowy tytuł zaoferuje nieco bardziej realistyczny i mniej arcade’owy styl jazdy. O solidną symulację zachowania się aut ma zadbać autorski silnik graficzny dewelopera, napędzający wiele jego poprzednich projektów.

Test Drive Unlimited Solar Crown – kiedy premiera?

Oryginalnie Test Drive Unlimited Solar Crown miał ukazać się w 2022 roku, na komputerach PC oraz konsolach PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One i Xbox Series X|S. Na kilka miesięcy przed planowanym debiutem twórcy zapowiedzieli jednak, że zostanie on przesunięty na 2023 rok, nie podając przy tym przybliżonego terminu. Zaznaczyli jednak, że zrezygnowali z przygotowania wersji na Xboksa One i PlayStation 4, podkreślając, że chcą wykorzystać pełen potencjał platform nowej generacji i PC oraz znacząco poprawić jakość oprawy graficznej.

Test Drive Unlimited Solar Crown – jakie wymagania sprzętowe?

Twórcy nie przedstawili jeszcze pecetowych wymagań sprzętowych, ale zważywszy na to, że zrezygnowali z wersji gry na konsole poprzedniej generacji, możemy spodziewać się, że nie będą one specjalnie niskie. Należy spodziewać się, że do komfortowej zabawy w wysokiej jakości grafice produkcja będzie wymagała peceta o dość mocnym GPU.
Zdjęcie: mat. prasowe.