Data publikacji:

Tekken 8 – zapowiedź. Co wiemy przed premierą?

Tekken zadebiutował w 1994 roku na automatach oraz konsoli PlayStation i do dzisiaj jest cały czas rozwijany przez japońskie studio Bandai Namco Entertainment. Do tej pory do sprzedaży trafiło siedem głównych odsłon serii oraz kilka pobocznych projektów, jak Tag Tournament czy Dark Resurrection. Marka nie zwalnia jednak tempa i już na początku przyszłego roku doczeka się nowej części, która ma wynieść cykl na nowy poziom. Sprawdźcie, co na ten moment wiemy o Tekken 8.
Tekken-8

Na jakich platformach zagramy w Tekken 8?

Jeśli lubicie bijatyki na PC czy konsolę, z pewnością czekacie na Tekken 8. Choć Bandai Namco Entertainment od prawie trzydziestu lat dostarcza nam kolejnych odsłon serii Tekken, to jednak producentowi nigdy nie zależało na tym, aby trzymać się z góry ustalonego cyklu wydawniczego. Poprzednia część zadebiutowała w 2015 roku i dostępna była jeszcze na konsolach poprzedniej generacji.
Jeśli natomiast planujecie zagrać w „ósemkę”, to zapomnijcie o PlayStation 4 i Xbox One, ponieważ te platformy nie będą dalej wspierane przez Japończyków. Tekken 8 dostępny będzie bowiem wyłącznie na komputerach osobistych oraz PlayStation 5 i Xbox Series X|S. Dzięki temu producent mógł zadbać o bardzo ładną i szczegółową oprawę wizualną opartą na silniku graficznym Unreal Engine 5.

Data premiery Tekken 8

Na premierę kolejnej części Tekkena czekamy już osiem długich lat i niestety musimy uzbroić się w jeszcze odrobinę cierpliwości. Pierwotnie produkcja miała trafić do sprzedaży w tym roku, lecz niestety (a może „stety”) twórcy potrzebowali trochę więcej czasu, aby dopracować rozgrywkę. Na szczęście Bandai Namco Entertainment jakiś czas temu podzieliło się konkretną datą premiery Tekken 8, która została ustalona na 26 stycznia 2024 roku dla wszystkich zapowiedzianych platform. Pozostaje trzymać kciuki, aby deweloperowi udało się utrzymać ten termin…

Fabuła Tekken 8

Historia najnowszej odsłony zostanie osadzona bezpośrednio po wydarzeniach z „siódemki”. Kazuya Mishima, po tym jak pokonał Heihachiego Mishimę, w dalszym ciągu będzie próbował przejąć kontrolę nad światem poprzez powiększanie wpływów swojej firmy G Corporation. Oczywiście na jego drodze stanie Jin Kazama, który za wszelką cenę nie będzie chciał pozwolić swojemu ojcu na osiągnięcie celu. Tekken 8 rozpocznie się od widowiskowej i dramatycznej walki pomiędzy tymi bohaterami, w której syn odniesie porażkę.
Wtedy na scenę wkroczy Jun Kazama, matka Jina, próbująca odwrócić losy tego wieloletniego konfliktu. Więcej szczegółów na temat fabuły nie znamy, ponieważ twórcy bardzo oszczędnie ujawniają poszczególne wątki, aby mieć czym zaskoczyć graczy po premierze swojego dzieła. Produkcja otrzyma rozbudowany tryb fabularny, z wyreżyserowanymi przerywnikami filmowymi, który zagwarantuje nam przynajmniej kilka godzin zabawy na najwyższym poziomie.

Grywalne postacie w Tekken 8

Producent nie ujawnił jeszcze pełnej listy postaci, ale otrzymaliśmy potwierdzenie, że w Ósmym Turnieju Króla Żelaznej Pięści weźmie udział aż trzydziestu dwóch wojowników. Na oficjalnej stronie gry ujawniono sylwetki osiemnastu z nich. Mowa o takich postaciach jak Jin Kazama, Kazuya Mishima, Paul Phoenix, Marshall Law, Nina Williams, Jack-8, King, Lars Alexandersson, Jun Kazama, Ling Xiaoyu, Azucena, Raven, Claudio Serafino, Hwoarang, Bryan Fury, Emilie De Rochefort (Lili), Asuka Kazama i Leroy Smith.
Oprócz tego, w najnowszych materiałach prasowych i filmowych znalazło się także miejsce na: Shaheena, Sergeia Dragunova, Steve’a Foxa, Leo Kliesen, Kumę i legendarnego Yoshimitsu. Do premiery zostało jeszcze trochę czasu, więc stopniowo będą ujawniani kolejni grywalni bohaterowie. Należy również zakładać, że w przyszłości twórcy uaktualnią listę o nowych herosów, udostępnionych w ramach płatnych DLC, tak jak to miało miejsce w Tekken 7 – ponoć planowe jest wydanie czterech rozszerzeń.

Rozgrywka dla pojedynczego gracza w Tekken 8

Główne założenia rozgrywki Tekken 8 są identyczne, jak w poprzednich częściach, lecz oczywiście twórcy odpowiednio zmodyfikowali gameplay i urozmaicili go o nowe mechaniki. W dalszym ciągu będziemy jednak mieć do czynienia z trójwymiarową bijatyką, w której bohaterów obserwujemy z boku, a naszym zadaniem będzie obijanie przeciwnika w taki sposób, aby zmniejszyć jego pasek zdrowia do zera. Twórca gry, Katsuhiro Harada, twierdzi, że model walki w tej odsłonie będzie o wiele bardziej dynamiczny i nastawiony na agresywny atak, a nie uniki i blokowanie ciosów oponentów. Deweloperowi zależało także na jak najlepszym widowisku, dlatego też niektóre elementy lokacji będą ulegały zniszczeniu, aby jeszcze bardziej podkreślić zawziętość danego starcia.
Zdecydowanie najważniejszą nowością w Tekken 8 będzie unikatowy system Rage, który ma być automatycznie aktywowany, gdy poziom zdrowia postaci kontrolowanej przez gracza lub sztuczną inteligencję spadnie do odpowiedniego poziomu. Kiedy to nastąpi, każdy z wojowników będzie mógł wesprzeć się potężnym ruchem specjalnym, zadającym przeciwnikowi bardzo duże obrażenia. Bohaterowie będą dysponować unikatowymi atakami o różnym zasięgu i sposobie wykonania. To samo oczywiście dotyczy podstawowych rodzajów ciosów – opanowanie kombosów wszystkich herosów może natomiast trwać miesiącami, a nawet latami.
Taki w końcu był cel Bandai Namco Entertainment – twórcy kładą ogromny nacisk na rozgrywki e-sportowe, gdzie na międzynarodowych arenach będą mogli walczyć gracze, którzy do perfekcji opanują system walki. Oczywiście producent nie zapomniał przy tym o osobach, które po prostu będą chciały zrelaksować się przy dobrej bijatyce. W związku z tym do gry zostaną dodane dwa rodzaje sterowania – klasyczne Arcade oraz specjalny styl z ułatwionymi kombosami i przydatnymi asystami. Dzięki temu rozgrywka stanie się o wiele łatwiejsza, choć oczywiście nie będzie można korzystać z tych ułatwień w rankingowych potyczkach wieloosobowych.
Ciekawym rozwiązaniem w Tekken 8 będzie również to, że nie wszystkie ataki od razu skracają nasz pasek życia. W niektórych przypadkach (np. po blokowaniu ciosów) pojawi się możliwość odzyskania straconego zdrowia – konieczne będzie bardzo szybkie ruszenie na oponenta i okładanie go pięściami bądź kopniakami. Każde trafienie w mniejszym lub większym stopniu ma zregenerować sterowaną przez nas postać. Ponadto w trakcie walki cały czas będzie rósł pasek Heat, który po naładowaniu dodatkowo wzmocni wojowników – z tego systemu można będzie korzystać wyłącznie raz na rundę i zaledwie przez dziesięć sekund. Siłą rzeczy wprowadza to do zabawy element taktyczny, bo trzeba będzie wyczuć jak najlepszy moment, na doprowadzenie do „przegrzania” bohatera, żeby zyskać przewagę na arenie.

Czy gra Tekken 8 będzie posiadała polską wersję językową?

Już teraz otrzymaliśmy informację, że w ósmej odsłonie Tekkena dostępna będzie polska wersja językowa. Wydawca zdecydował się jednak wyłącznie na dodanie napisów, dubbing pozostawiając w oryginalnej formie.
Źródło grafiki: materiały prasowe Bandai Namco Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.