Data modyfikacji:

Street Fighter VI. Kiedy premiera? Jakie wymagania? Zapowiedzi i przecieki

Street Fighter VI został zapowiedziany oficjalnie w lutym 2022 roku, wzbudzając duże emocje wśród fanów. Tytuł ma być prawdziwym powrotem króla bijatyk, który nie tylko celebruje ponad trzydziestoletnią historię serii, ale po raz pierwszy od dłuższego czasu proponuje szereg innowacji oraz rozwiązań, które mają za cel przyciągnięcie zupełnie nowych graczy i odświeżenie istniejącej formuły rozgrywki. Przekonaj się zatem, co szykuje Capcom w Street Fighter VI, a także kiedy należy spodziewać się jego premiery.
street fighter 6
Debiutancki zwiastun Street Fighter VI, opublikowany podczas wspomnianej już lutowej zapowiedzi gry, spotkał się z bardzo mieszanym odbiorem fanów, stając się też źródłem kontrowersji. Klip przedstawił krótką animację z dwoma postaciami, a także logo gry. Ze wszystkiego co wówczas pokazano, paradoksalnie to właśnie logotyp wzbudził największe obawy.
By odróżnić grę od reszty starszych odsłon, Capcom zrezygnował w logo z charakterystycznej czcionki używanej od samego początku cyklu, a także zdecydował się na użycie bardzo minimalistycznego designu. Dociekliwi fani wkrótce odkryli, że był on w bardzo niewielkim stopniu zmodyfikowaną wersją logo dostępnego na jednej z popularnych platform sprzedających projekty graficzne.
Wielu twierdziło wówczas, że nie wróży to dobrze produkcji, jeżeli jedne z jej najważniejszych wizualnych symboli powstał na „odczep się”. Lęk społeczności fanów był zrozumiały. Zaufanie do zespołu pracującego na Street Fighter podkopała bowiem piąta odsłona serii, która na PlayStation 4 i PC pojawiał się w 2016. Gra została udostępniona w pół-skończonym stanie, jedynie z 16 grywalnymi postaciami i brakiem jakichkolwiek dodatkowych trybów rozgrywki czy trybu fabularnego. Tytuł było co prawda rozwijany intensywnie w kolejnych lach, ale zanim przyjął kształt, jaki powinien mieć na samym początku, minęło kilka lat. W tym czasie baza zawiedzionych graczy zdążyła się poważnie wykruszyć.
Niesmak powstały po aferze z logo zmył dopiero drugi zwiastun opublikowany na początku czerwca, podczas zorganizowanego przez Sony eventu PlayStation State of Play. Został on przyjęty niezwykle pozytywnie, zarówno wśród najbardziej zagorzałych miłośników marki, jak i do tej pory mało zainteresowanych nią nowicjuszy.

Wspierane platformy i premiera Street Fighter VI

Zanim przejdziemy do terminu premiery SFVI oraz wspieranych przez nią platform sprzętowych, warto przypomnieć, że Street Fighter V był w części ekskluzywną grą, bowiem na konsolach ukazał się on wyłącznie na PlayStation 4. Odpowiedzialne za tą sytuację było Sony, które miało finansowo wesprzeć proces produkcji tytułu, kupując tym samym prawa na wyłączność. Ruch ten zawiódł jednak wielu fanów na Xboksie, którzy cieszyli się na platformie grami Street Fighter VI oraz starszymi odsłonami cyklu, dzieląc tym samym społeczność.
W przypadku szóstej części, Capcom zdecydował się wrócić do praktyk sprzed lat. Poza komputerami PC, Street Fighter VI pojawi się równocześnie na konsolach PlayStation 4 i PlayStation 5, a także Xbox One oraz Xbox Series X|S. Choć producenci oficjalnie potwierdzili to, że walki w trybie wieloosobowym toczyć będą mogły toczyć ze sobą nawzajem wszystkie osoby, bez względu na wybraną platformę sprzętową. Baza graczy nie zostanie więc sztucznie podzielona. Sieciowe rozgrywki pomiędzy pomiędzy fanami ma ułatwić implementacja tzw. rollback netcode, a więc powszechnie używanej w bijatykach techniki komunikacji P2P, która minimalizuje lagi.
Dokładna data premiery Street Fighter VI nie jest znana, ale według deweloperów nastąpi ona w 2023 roku; to, czy zostanie wyznaczona na początku lub jego końcu, powinno być ogłoszone przy okazji którejś z dużych imprez branżowych lub wydarzeń, takich jak Game Awards.

Street Fighter VI – co wiemy o rozgrywce

System walki w Street Fighter VI zostanie przebudowany, korzystając z doświadczeń deweloperów z poprzednich odsłon i wykorzystując dobrze znane systemy walki. Największą nowością jest tzw. system drive, który ma zachęcać graczy do eksperymentowania i stosowania bardzo zróżnicowanych ataków. Opiera się ona o ładowany z czasem sześciostopniowy pasek energii, którą możemy zużyć do wykonania jednej z pięciu specjalnych technik, takich jak parowanie, szybki skok w stronę przeciwnika itd. Dla początkujących Capcom przygotował uproszczony system sterowania, pozwalający nawet niedoświadczonym osobom na wykonywania imponującej serii ataków i kombosów.
Poza standardowym trybem Arcade i rozgrywkami na jednym ekranie lub meczami w sieci, w Street Fighter VI na graczy czekać ma też pełnoprawny i wyjątkowy tryb fabularny tzw. World Tour. Na razie informacje o nim są bardzo skromne. Wiemy, że dna jego potrzeby stworzymy własnego i unikalnego awatara, który będzie mógł swobodnie poruszać się po trójwymiarowej mapie/mapach, rozmawiając i odbywając pojedynki z napotkanymi osobami. Dla wielu graczy normalnie niezainteresowanych bijatykami tryb ten może być niezwykle intrygującym dodatkiem, który przekona ich do zakupu gry.

Street Fighter VI – grywalne postacie

Wciąż nie dysponujemy pełną oficjalną listą wszystkich grywalnych postaci. Według przecieków dostępnych w sieci, na starcie będziemy mogli wybrać spośród co najmniej 22 bohaterów i bohaterek, wśród których znajdzie się też wielu debiutantów. Lista postaci wygląda następująco: Ryu, Ken, Zangief, Dhalsim, E. Honda, Blanca, Guile, Chun-Li. Cammy, Dee Jay, Rashid, Juri, Ed, Akuma, Luke, Marisa, Jamie, Mimi, Lily, JP, Kimberly, A.K.I.

Street Fighter VI – kwestie techniczne i wymagania sprzętowe

Street Fighter VI zbudowany został w oparciu o autorski silnik graficzny RE Engine, który napędza hity, takie jak Resident Evil 7, Resident Evil Village oraz Devil May Cry 5. Technologia wykorzystana przez twórców ma oferować nie tylko świetną wydajność, ale pozwolić na implementację wcześniej nieobecnych w serii wizualnych trików i efektów.
Autor: Michał Kułakowski