Data publikacji:

Jakie będzie najlepsze biurko gamingowe? Czy zwykłe biurko sprawdzi się dla gracza?

najlepsze biurko gamingowe
Zapaleni gracze potrafią spędzać nieraz wiele godzin dziennie przed ekranem. Dlatego też niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie komfortowego stanowiska gamingowego. Dobierając odpowiednie elementy, zazwyczaj największą uwagę skupiamy na fotelach, a także peryferiach, takich jak ergonomiczne myszki, klawiatury i duże monitory. Znacznie mniej uwagi przykłada się do samego biurka komputerowego. O ile gracze byli niegdyś skazani na najprostsze meble biurowe i szkolne, dziś producenci oferują już serie mebli gamingowych odpowiadających w dużej części na ich potrzeby. Radzimy zatem, jak znaleźć najlepsze biurko gamingowe.

Dlaczego wybór dobrego biurka dla gracza jest tak ważny?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, gracze poszukujący optymalnego komfortu skupiają przeważnie większość swojej uwagi na wyborze jak najbardziej wygodnego fotela. Nie jest to oczywiście błąd, bowiem stanowi on podparcie dla pleców i szyi, pozwalając zachować odpowiednią, wyprostowaną pozycję w trakcie zabawy. Jednak nawet najlepsze krzesło ustawione przy niewłaściwie dobranym biurku okaże się nieskuteczne. 
Biurko powinno być nie tylko dopasowane do wzrostu użytkownika, ale także mieć odpowiednią ilość przestrzeni na blacie, która pozwala swobodnie zmieścić jeden lub kilka monitorów, pełnowymiarową klawiaturę, odłożyć słuchawkowy headset, a nieraz postawić także pokaźnych rozmiarów komputer i zestaw głośnikowy. Jeżeli przy biurku pracujemy, czytamy lub zajmujemy się innym hobby (np. rysunkiem lub modelarstwem), powinno ono również być na tyle duże, aby pozwalać na szybkie przestawienie i schowanie znajdujących się na nim przedmiotów i urządzeń.

Czym różni się zwykłe biurko od biurka gamingowego?

Rasowe biurka gamingowe zostały od podstaw zaprojektowane z myślą o potrzebach gracza, dlatego od standardowych modeli biurowych różnią się w dość widoczny sposób. Po pierwsze, oferują one szersze i głębsze blaty, dające możliwość swobodnego ustawienia nawet kilku monitorów jednocześnie, takaż tych z zakrzywionymi ekranami, pozostawiając użytkownikowi jeszcze sporo dodatkowej przestrzeni. Blaty są nieraz mają też wyprofilowane kilkucentymetrowe wycięcia w centrum, pozwalające wygodnie wsunąć się z dużym gamingowym fotelem. 
Po drugie, biurka gamingowe przypominają bardziej stoły niż tradycyjne meble do biura. Producenci pozbawiają je więc całkowicie szafek lub szuflad. Wychodzą oni z założenia, że gracz samodzielnie zagospodaruje zwolnioną przestrzeń pod blatem, dając mu możliwość postawienia w niej bardzo dużego komputera, a nawet lodówki na napoje. Jeżeli potrzebujemy miejsca do przechowywania, musimy na własną rękę dokupić dodatkowe szafki z szufladami. Zazwyczaj polecane są modele na kółkach, co ułatwia odkurzanie podłogi i ich przestawianie. 

Czy zwykłe biurko sprawdzi się dla gracza?

Tak, oczywiście, tym bardziej że biurka gamingowe są z reguły droższe od klasycznych modeli. Zwykłe meble są polecane zwłaszcza w mniejszych pomieszczeniach, ponieważ dostępne są w bardziej zróżnicowanych rozmiarach, pasujących do wąskich przestrzeni. Meble gamingowe nie są też specjalnie polecane do pokojów dla dzieci w wieku szkolnym. Jeżeli nie mają one innego miejsca do nauki, narażamy się na dodatkowe koszty związane z zakupem szafek na podręczniki i inne akcesoria.

Czym powinno charakteryzować się dobre biurko dla gracza?

Bez względu na to, czy wybieramy gamingowy, czy standardowy model biurka, mebel powinien odznaczać się kilkoma kluczowymi cechami, które poprawiają wygodę użytkowania podczas długich sesji z grami.

Odpowiedni rozmiar

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku biurka najważniejsza dla gracza jest przede wszystkim powierzchnia jego blatu. Dopasowujemy ją do posiadanego zestawu komputerowego, biorąc pod uwagę również to, że w przyszłości możemy kupić dodatkowy lub większy monitor. Gamingowe biurka mogą mieć od 160 cm do nawet ponad 200 cm szerokości i do 80 cm głębokości.
Nie wszyscy jednak mogą pozwolić sobie na ustawienie tak dużych mebli w pokoju. Z pomocą przychodzą tutaj standardowe biurka, przystosowane np. do ustawienia w rogu pokoju albo wyposażone w szuflady na klawiaturę, co zwalnia miejsce na wąskim blacie. Stanowisko gamingowe powinno być dopasowane do pomieszczenia, w którym się znajduje. Wstawianie do ciasnego wnętrza bardzo dużego mebla mija się z celem. 

Wytrzymała konstrukcja

Często pomijana cecha biurek gamingowych, a jest niezwykle ważna, zwłaszcza jeżeli stawiamy na nim ciężki komputer stacjonarny, kilka monitorów, głośniki, a czasem też konsole. Blat dobrego biurka dla gracza powinien być wykonany z solidnych materiałów i mieć grubość co najmniej 20 mm lub więcej. To zapobiegnie odkształcaniu się mebla. Równie ważne są nóżki biurka, które powinny być wykonane z grubego i solidnego metalu. W przypadku modeli z szerokimi blatami poszukujemy produktów z poprzecznymi belkami wzmacniającymi konstrukcję. 

Regulowana wysokość

Regulowana wysokość to funkcja, z którą spotykamy się wyłącznie w dedykowanych biurkach gamingowych oraz droższych modelach biurowych. Pozwala ona dopasować wysokość blatu do wzrostu użytkownika, zapewniając mu maksymalny komfort np. gdy korzysta z monitora bez możliwości regulacji jego położenia. Umożliwia też bezproblemowe wsunięcie pod blat dużych foteli z podłokietnikami. Zazwyczaj pozycję blatu możemy zmienić o kilka lub kilkanaście centymetrów. W najdroższych modelach blaty podnoszone są za pomocą elektrycznego mechanizmu pneumatycznego, kontrolowanego za pomocą panelu z przyciskami. 

Miejsce na przeprowadzenie i przechowywanie przewodów

To kolejna kluczowa cecha dobrego biurka dla gracza. Do standardu w przypadku tego typu mebli należy specjalna półka pod blatem przeznaczona na przedłużacz i kable. Dodatkowo niektóre modele mają wyprofilowane otwory lub specjalną kratownicę, przez którą można przeprowadzić przewody odchodzące od peceta lub monitora. Czasem producenci dodają też haki, na których można zawiesić kable lub poprowadzić instalację zasilającą sprzęt. 

Interesujące dodatki

Gracze poszukujący biurek powinni zwrócić też uwagę na dodatkowe wyposażenie, takie jak wieszak na słuchawki, stojaki na napoje, półki na monitor, wbudowane przedłużacze elektryczne lub huby USB, a także podświetlenie LED 

Miejsce do przechowywania

Zaznaczyliśmy już, że biurka dla graczy nie oferują zazwyczaj dużo możliwości przechowywania, najczęściej będą się ograniczać do półek umieszczonych pod blatem. Zamykane szafki znajdziemy wyłącznie w meblach uniwersalnych, przeznaczonych do biur i domów. W tym wypadku należy sprawdzić, czy ich wewnętrzne wymiary będą odpowiadać naszym potrzebom. Szczególną uwagę zwracamy zwłaszcza na szuflady, które bardzo często są dość płytkie, co utrudnia chowanie w nich większych przedmiotów, takich jak gamepady, zapasowe kable lub słuchawki.
Zdjęcie: Envato Elements