Data publikacji:

Steam streaming. O co chodzi?

Streaming gier z PC na laptop. Czy jest to możliwe, a jeśli tak, to jak to zrobić?

Strumieniowanie gier może być przyszłością gamingu. Coraz częściej mówi się o tym, że producenci konsol, tacy jak Sony i Microsoft w kolejnych generacjach będą kładli większy nacisk na streaming, aniżeli klasyczne granie z płyty lub po pobraniu cyfrowego egzemplarza gry. Wbrew pozorom, metoda grania „przez Internet” dostępna jest już od dawna w różnych formach, lecz nie każdy z niej korzysta, ponieważ ma za słabe łącze, bądź po prostu nie wie o istnieniu niektórych funkcji. Jedną z zapomnianych metod strumieniowania jest właśnie Steam Streaming.

CZYM JEST STEAM STREMING?

Strumieniowanie Steam to proces polegający na połączeniu dwóch urządzeń w jedną sieć, w celu uruchomienia wymagających gier na słabszych sprzętach. W praktyce, polega to na tym, że na swoim głównym pececie uruchamiacie jakąś produkcję, a następnie przesyłacie obraz i dźwięk do słabszego kompa lub laptopa biurowego, na którym z powodów technicznych nie bylibyście w stanie uruchomić tego tytułu. W ten sposób można np. włączyć gry dostępne wyłącznie na Windowsa na urządzeniach z zainstalowanym Linuksem. Podczas strumieniowania nie musicie również obawiać się o podłączanie dodatkowych kontrolerów, ponieważ wszystkie komendy będziecie wydawać za pomocą komputera zdalnego. Poniższa grafika przygotowana przez Steam pokazuje dokładnie, na czym polega cały proces:

JAK AKTYWOWAĆ STRUMIENIOWANIE STEAM?

Połączenie obu komputerów jest dziecinnie proste, dzięki czemu nie powinno wam sprawić jakichkolwiek problemów. Wystarczy, że będziecie postępować zgodnie z poniższymi punktami:

 • Uruchomcie Steam na głównym komputerze, a następnie kliknijcie w zakładkę „Steam” znajdującą się w lewym górnym rogu ekranu. Następnie wejdźcie w „Ustawienia”.
 • Kiedy będziecie już w „Ustawieniach”, wtedy odnajdźcie zakładkę „Strumieniowanie” (czwarta od góry) i pod ramką „Nazwa urządzenia” (tutaj powinien być widoczny wasz komputer zdalny) zaznaczcie pole „Włącz strumieniowanie” i kliknijcie OK.
 • Przy okazji, w zakładce „Strumieniowanie” możecie również pobawić się ustawieniami klienta. Jeśli posiadacie dobry router i szybkie łącze, to śmiało wybierzcie opcję „Pięknie”, jeśli jednak wasz Internet ma ograniczenia, to wtedy pokombinujcie z „Balans” lub „Szybko”. W ostatnim przypadku jakość obrazu nie będzie zbyt piękna, ale za to strumieniowanie powinno odbywać się bez żadnych przycięć.
 • Jeżeli wykonaliście powyższe czynności na komputerze głównym, to powinniście powtórzyć je również na komputerze zdalnym. Pamiętajcie, żeby doszło do połączenia pomiędzy urządzeniami, te muszą być podłączone do tej samej sieci, najlepiej domowej.
 • Po zabawie w ustawieniach, wybierzcie interesującą was grę, a następnie uruchomcie ją na komputerze głównym.
 • Następnie, na komputerze zdalnym wejdźcie do biblioteki gier i wybierzcie ten sam tytuł. Od razu zauważycie zmianę – zamiast tradycyjnego przycisku „Graj”, pojawił się napis „Strumieniuj”. Klikacie w niego i obraz z komputera głównego automatycznie jest przenoszony na komputer zdalny. Gratulacje, udało się wam aktywować usługę Steam Streaming!
 • STEAM STREAMING NIE DZIAŁA -  CO ROBIĆ?

  Możliwe, że posiadacie zbyt słabe łącze internetowe lub komputer główny nie jest na tyle mocny, żeby poradzić sobie z tym procesem. Podczas testowania usługi Strumieniowania Steam mogą pojawić się też inne problemy, jak zanikanie dźwięku lub brak obrazu. Valve przygotowało solidne QA, w którym zawarło odpowiedzi na większość nurtujących graczy pytań. Gdyby okazało się, że Steam Streaming u was nie działa tak jak powinien, zajrzyjcie na Steam Support, tam na pewno znajdziecie rozwiązanie.

  Autor: Łukasz Morawski