Data publikacji:

Przegląd klawiatur Hama – do gier i pisania

Hama to niemiecka firma, która została założona w 1923 roku i na początku swojej działalności specjalizowała się w produkcji akcesoriów fotograficznych. Na początku lat 90. przedsiębiorstwo otworzyło się też na sprzęt komputerowy i urządzenia dedykowane graczom. Dzięki temu do sprzedaży trafiły autorskie myszki, słuchawki, gamepady, a także klawiatury – to właśnie im przyjrzymy się w tym zestawieniu. Sprawdźcie, jaką warto kupić klawiaturę Hamy z myślą o graniu, a jaki model sprawdzi się do pisania.
klawiatury Hama

Polecane klawiatury Hama do grania i pisania

Hama uRage Exodus 2

Choć firma Hama w swojej ofercie posiada przede wszystkim klawiatury multimedialne do biurowego użytku, to jednak niemieckie przedsiębiorstwo przygotowało także linię tanich urządzeń gamingowych z linii produktowej uRage. Exodus 2 to ciekawy wybór dla użytkowników, którzy mają mocno ograniczony budżet, a jednak chcieliby posiadać sprzęt zaprojektowany z myślą o graniu. W przypadku Exodus 2 zapomnijcie jednak o mechanicznych przełącznikach, ponieważ klawiatura bazuje na membranie. Ponadto twórcy wyróżnili przyciski WASD i strzałki kierunkowe, które są najczęściej wykorzystywane podczas zabawy w strzelankach czy trójwymiarowych RPG-ach. Hama uRage Exodus 2 posiada też podświetlaną klawiaturę, a także niewielkie podpórki pod nadgarstki, które znacząco zwiększają komfort użytkowania.

Hama KC-550

Hama KC-550 to ciekawa klawiatura membranowa przeznaczona do domowego lub biurowego użytku. Urządzenie nie otrzymało wsparcia oficjalnego oprogramowania, ale część przycisków może pełnić dodatkowe funkcje, służąc m.in. do kontrolowania multimediów. Jednocześnie producent pokusił się o dodanie pełnego podświetlenia klawiszy, co bywa bardzo pomocne podczas nocnego siedzenia przed komputerem. Niskoprofilowe nasadki sprzyjają szybkiemu pisaniu, zaś laserowy nadruk na klawiszach zabezpiecza je przed ścieraniem. Warto również dodać, że urządzenie posiada praktyczną sekcję numeryczną, a także trzystopniową regulacją nachylenia.

Hama uRage Exodus 100

Tę klawiaturę membranową Hama mogę polecić osobom, którym zależy na tym, aby akcesoria komputerowe cechowały się nieco bardziej agresywnym gamingowym designem. Urządzenie łączy się z pecetem poprzez kabel z końcówką USB-A, ale w tym przypadku producent całkowicie zrezygnował z podświetlenia przycisków oraz obudowy. Zamiast tego otrzymaliśmy funkcję anti-ghosting dla maksymalnie dwudziestu sześciu klawiszy, a także blokadę przycisku Windowsa, dzięki czemu znika problem przypadkowego wyjścia z uruchomionej gry. Klawiatura zawiera pełen komplet wysokoprofilowych przycisków, zintegrowaną podpórkę pod nadgarstki i waży zaledwie 785 gramów.

Hama KMW-600

W tym przypadku mam dla was propozycję niesamowicie ciekawej klawiatury multimedialnej, która nie powstała wyłącznie z myślą o komputerach. Sprzęt nawiązuje komunikację poprzez Bluetooth i bez problemu współpracuje również ze smartfonami lub tabletami. Co więcej, w klawiaturze przygotowano specjalną przegródkę, w której umieścimy dowolne urządzenie mobilne. Oprócz tego KMW-600 należy pochwalić za wygodne niskoprofilowe przyciski rodem z laptopów, dodatkowe klawisze funkcyjne oraz rolkę do przyciszania i podgłaśniania dźwięków. Akcesorium jest sprzedawane w zestawie z bezprzewodową myszką.

Hama uRage Exodus 220 TKL

Praktycznie wszyscy producenci akcesoriów gamingowych mają w swojej ofercie klawiatury TKL (Tenkeyless) i firma Hama również dołączyła do tego zacnego grona. Klawiatura charakteryzuje się stosunkowo niewielkim rozmiarem, ponieważ producent całkowicie wyeliminował sekcję numeryczną. W ten sposób mógł rozwinąć inne elementy, jednocześnie zachowując atrakcyjną cenę. Model uRage Exodus 220 TKL w dalszym ciągu bazuje na membranie, ale przynajmniej twórcy zaimplementowali bardzo ładne podświetlenie RGB, które fantastycznie prezentuje się w nocy.

Hama Trento

Kolejna klawiatura w tym zestawieniu, która jest sprzedawana w zestawie z myszką. Oba akcesoria łączą się z komputerem drogą bezprzewodową, wykorzystując do tego celu adapter USB. Oznacza to, że – w przeciwieństwie do KMW-600 – jest to sprzęt zaprojektowany wyłącznie z myślą o komputerach osobistych. Model Trento nie posiada regulacji wysokości, ale za to oferuje niskoprofilowe klawisze, które pomogą w szybszym pisaniu. Nie jest to urządzenie wysokiej jakości, ale trzeba pamiętać o tym, że zestaw kosztuje mniej niż 60 złotych.

Hama uRage Exodus 310 One-Handed

To jest dopiero bardzo interesujące akcesorium! Model uRage Exodus 410 na dobrą sprawę nie jest klasyczną klawiaturą, tylko sprzętem przygotowanym wyłącznie z myślą o graniu i użytkowaniu jedną ręką. Należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że tym razem Hama pokusiła się o niebieskie mechaniczne przełączniki, co jeszcze bardziej podkreśla gamingowy charakter tego urządzenia. Klawiatura składa się wyłącznie z części przycisków, z których najczęściej korzystamy podczas grania – druga dłoń z kolei może swobodnie operować myszką. Takie rozwiązanie jest bardzo ciekawe dla osób posiadających stosunkowo niewielkie biurka.

Hama KW-600T

Nie da się ukryć, że oferta przygotowana przez firmę Hama jest bardzo zróżnicowana i dostosowana do potrzeb konsumentów. Dobrym tego przykładem jest model KW-600T, który można polecić zarówno użytkownikom komputerów, jak i właścicelom Smart TV. W tym przypadku co prawda nie mamy do czynienia z zestawem mysz + klawiatura, ale w dalszym ciągu nie musimy kupować dodatkowego gryzonia. Akcesorium posiada bowiem wbudowany bardzo duży touchpad, z pomocą którego jesteśmy w stanie operować kursorem. To niesamowicie przydatne rozwiązanie, dzięki któremu możemy np. korzystać z przeglądarki internetowej na telewizorze bez konieczności odpalania peceta lub sięgania po telefon. Hama KW-600T oczywiście bazuje na łączności bezprzewodowej (producent postawił na adapter USB), więc nie musicie obawiać się ciągnących kabli po salonie.

Hama uRage Exodus 450

Hama uRage Xodus 450 to ostatnia klawiatura gamingowa w tym zestawieniu, która jednak prezentuje się najlepiej ze wszystkich tego typu urządzeń od tego producenta. Głównie dlatego, że twórcy zdecydowali się na bardzo nietypową konstrukcję obudowy, a do tego wykonali ją z bardzo wytrzymałego szczotkowanego aluminium. Dzięki temu użytkownicy mogą mieć pewność, że ich sprzęt nie ulegnie szybko zniszczeniu i będzie służył przez lata. Co prawda klawisze zostały oparte na membranie, ale za to otrzymały wysokie, dobrze wyprofilowane nasadki. Efektu „wow” dodaje ponadto pełne podświetlenie RGB.

Hama EKC-400

Na koniec zostawiłem klawiaturę ergonomiczną, która może być zbawienna dla osób spędzających bardzo dużo czasu przed komputerem. Jej uwypuklona obudowa i nieregularne kształty przycisków diametralnie zmieniają podejście do pisania, sprawiając, że wykonywanie tej czynności jest o wiele wygodniejsze i mniej obciąża dłonie. Podczas pracy pomaga także bardzo duża zintegrowana podkładka, chroniąca nadgarstki przed zwyrodnieniami.
Zdjęcie: materiały prasowe Hama
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.