Data publikacji:

Star Wars: Outlaws – premiera, wymagania, rozgrywka. Zapowiedź gry

Do premiery kolejnej produkcji z uniwersum Gwiezdnych wojen zostało jeszcze trochę czasu, ale już teraz otrzymaliśmy wiele informacji odnośnie do fabuły oraz rozgrywki Star Wars: Outlaws. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o produkcji, nad którą pracuje Ubisoft Massive, to koniecznie zapoznajcie się z dalszą częścią artykułu.
star wars outlaws premiera

Na jakich platformach zagramy w Star Wars: Outlaws?

Twórcom zależy na przygotowaniu jak najbardziej rozbudowanej rozgrywki oraz przepięknej oprawy wizualnej. W związku z tym Ubisoft Massive (dawniej Massive Entertainment) zdecydował się całkowicie porzucić konsole poprzedniej generacji, co oznacza, że gra nie pojawi się na PlayStation 4, Xbox One i Nintendo Switch. W Star Wars: Outlaws zagramy bowiem wyłącznie na komputerach osobistych oraz platformach PlayStation 5 i Xbox Series X|S.

Kiedy odbędzie się premiera Star Wars: Outlaws?

O projekcie Ubisoftu osadzonym w świecie Gwiezdnych wojen dowiedzieliśmy się już na początku 2021 roku. Francuski wydawca bardzo długo trzymał graczy w niepewności i dopiero podczas wydarzenia Summer Game Fest 2023 zdecydował się na ujawnienie szczegółów dotyczących swojego dzieła. Co prawda otrzymaliśmy już sporą dawkę materiałów poświęconych gameplayowi, lecz w dalszym ciągu nie dowiedzieliśmy się, kiedy Star Wars: Outlaws trafi dokładnie do sprzedaży. Pewne jest natomiast to, że premiera gry studia Ubisoft Massie nie odbędzie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy – producent wyraźnie sugeruje 2024 rok. Niestety ciężko stwierdzić, czy chodzi o jego początek, czy może III i IV kwartał.
Czytaj również: Najlepsze gry Star Wars

Czy Star Wars: Outlaws będzie posiadał polską wersję językową?

Na ten moment nie otrzymaliśmy takich informacji, ale można liczyć na to, że produkcja otrzyma polską wersję. Ubisoft zdążył przyzwyczaić nas do tego, że praktycznie wszystkie ich gry dostępne są w Polsce przynajmniej z rodzimymi napisami. Niestety jakiś czas temu francuski wydawca zamknął swój oddział w naszym kraju, co w jakimś stopniu może przełożyć się na brak polonizacji. Miejmy nadzieję, że tak się nie stanie…

Fabuła Star Wars: Outlaws – o co tu chodzi?

Producent potwierdził, że historia Star Wars: Outlaws osadzona zostanie pomiędzy wydarzeniami z filmów kinowych „Gwiezdne wojny: Część V – Imperium kontratakuje” a „Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi”. W związku z tym trafimy do okresu, gdzie większość Jedi została wyeliminowana przez wojska Imperium Galaktycznego, zaś Rebelia dopiero zaczyna zbierać siły. Najbardziej na sytuacji skorzystali przestępcy oraz łowcy nagród, którzy mogli wręcz przebierać w kolejnych coraz to bardziej intratnych zleceniach. To właśnie wtedy utworzyły się potężne syndykaty, założone m.in. przez Huttów i Pyke’ów.
Główna bohaterka co prawda nie będzie brutalnym i bezwzględnym łowcą nagród, ale zdecydowanie nie można jej zaklasyfikować jako porządnej obywatelki. Kay Vess ma być szmuglerką, specjalizującą się w dyskretnym przewożeniu cennych towarów tuż pod nosem Imperium oraz kradzieżach na wielką skalę. Główny wątek fabularny Star Wars: Outlaws będzie się właśnie kręcił wokół niesamowicie skomplikowanego skoku. Jak twierdzą twórcy – kradzież na taką skalę nigdy wcześniej nie miała miejsca na Zewnętrznych Pierścieniach.
Kay Vess mamy poznać, gdy dopiero zdobywa doświadczenie i z czasem ma zyskiwać coraz większe uznanie wśród przedstawicieli przestępczego półświatka. Protagonistka nie będzie jednak osamotniona w swoich przygodach – kobieta może liczyć na wsparcie zbuntowanego androida ND-5 oraz futrzastego stworka o imieniu Nix. Android ma pełnić funkcję głównie fabularną, natomiast zwierzaka będziemy brali ze sobą na misje, gdzie będzie nam pomagał w walce i eksploracji. Standardowo dla marki Star Wars, w Outlaws możemy liczyć na przygody rozłożone na różnych planetach, gdzie spotkamy kolejnych kompanów i wrogów.

Zwiastun Star Wars: Outlaws

Podczas prezentacji Ubisoft Forward 2023 twórcy podzielili się krótkim trailerem Star Wars: Outlaws, który miał na celu przedstawienie bohaterki oraz nakreślenie głównego wątku fabularnego. Zobaczcie:

Rozgrywka Star Wars: Outlaws – co nowego w gameplayu?

W Star Wars: Outlaws będziemy mieć do czynienia z grą akcji, w której główną bohaterkę obserwujemy z kamery umieszczonej za jej plecami. Producent poinformował, że jego dzieło będzie oferowało bardzo duży, otwarty świat, co stanowi swego rodzaju precedens dla gier ze świata Gwiezdnych wojen. Co prawda mieliśmy już MMO, w którym można było swobodnie zwiedzać mapę, lecz w tym przypadku mowa o produkcji stworzonej wyłącznie z myślą o pojedynczym użytkowniku. Na ten moment nic nie wiadomo o trybie wieloosobowym i takowy raczej nie zostanie udostępniony.
Konstrukcja gry pod wieloma względami przypomina gameplay z innych dzieł Ubisoftu (jak np. Assassin’s Creed Valhalla) oraz serii Grand Theft Auto. Gracze otrzymają ogromną swobodę i tylko od nich będzie zależało, co w danym momencie będą robić. Naturalnie w Star Wars: Outlaws najważniejsze będą misje główne, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby spędzić czas na zaliczaniu zadań dodatkowych, bonusowych aktywności czy niezobowiązującym eksplorowaniu mapy. Kay Vess będzie w stanie przemieszczać się także przy użyciu różnych pojazdów, jak np. bardzo szybkiego ścigacza.
W Star Wars: Outlaws pojawi się też możliwość prowadzenia dużych statków, którymi możemy przemieszczać się po przestrzeni kosmicznej. Tego typu pojazdy nie mają być wyłącznie środkiem transportu pomiędzy planetami, ale z ich udziałem mamy otrzymać również możliwość prowadzenia kosmicznych bitew z przeciwnikami. Kiedy protagonistka jest na lądzie, również dobrze radzi sobie w starciu z oponentami – jako że nie jest Jedi i nie posiada mocy, musi ograniczyć się do wszelkiej maści broni palnej.
Bezpośrednia konfrontacja nie zawsze będzie jednak najlepszym rozwiązaniem. Bardzo często o wiele bardziej opłacalne może być bezszelestne przekradanie się pomiędzy wrogami i obezwładnianie ich w taki sposób, aby nie ujawnić swojej pozycji. W zadaniu pomoże stworek Nix, którego możemy wysłać, aby otworzył zamknięte bramy czy wykonał inne przydatne czynności dywersyjne.

Gameplay Star Wars: Outlaws

Podczas Ubisoft Forward 2023 zaprezentowano trwający ponad dziesięć minut zapis rozgrywki Star Wars: Outlaws. Zobaczycie go poniżej:

Jakie będą wymagania sprzętowe Star Wars: Outlaws na PC?

Twórcy na ten moment nie ujawnili jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych Star Wars: Outlaws, dlatego nie wiemy dokładnie, na jakich komputerach odpalimy ten tytuł. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że gra bazuje na silniku graficznym Snowdrop, który był wykorzystany m.in. podczas prac nad Tom Clancy’s The Division 2. Tamten tytuł był jednak dostępny jeszcze na konsolach poprzedniej generacji, natomiast Outlaws tworzone jest już z myślą o nowszych sprzętach. Z pewnością przełoży się to na nieco wyższe wymagania sprzętowe, ale raczej nie spodziewałbym się, że będą przesadnie wysokie.
Źródło grafiki: Materiały prasowe Ubisoft
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.