Data publikacji:

Poradnik Star Wars Jedi: Ocalały

Planujecie kupić najnowszą produkcję studia Respawn Entertainment, ale obawiacie się, że nie poradzicie sobie z rozgrywką? W takim razie koniecznie zapoznajcie się z naszym poradnikiem do Star Wars Jedi: Ocalały, żeby lepiej zrozumieć podstawowe mechaniki gameplayu. Dzięki naszym wskazówkom dowiecie się m.in. jak leczyć głównego bohatera, po co należy zmieniać postawy bojowe oraz czy w grze dostępna jest szybka podróż. A to tylko kilka przykładów cennych porad.
star wars jedi ocalały poradnik

Poziomy trudności w Star Wars Jedi: Ocalały. Który wybrać?

W grze Star Wars Jedi: Ocałały dostępnych jest aż kilka poziomów trudności, które zostały przygotowane z myślą o użytkownikach o różnym poziomie doświadczenia. Przed rozpoczęciem rozgrywki waszym oczom ukaże się dokładna rozpiska, wskazująca wyraźnie, jakie ułatwienia lub utrudnienia oferuje dany poziom.
Nie musicie jednak zbyt mocno przywiązywać się do tej decyzji, ponieważ w dowolnym momencie rozgrywki (oczywiście poza walką) możecie dokonać zmiany stopnia skomplikowania gry. Oprócz tego w ustawieniach znajdziecie dodatkowe ułatwienia, takie jak brak sekwencji Quick Time Events, wyłączenie obrażeń po upadkach z wysokości czy włączenie trybu spowolnienia podczas starć z oponentami.

Jak zapisać rozgrywkę w Star Wars Jedi: Ocalały?

Produkcja nie posiada systemu manualnego zapisywania stanu gry, dlatego nie możecie dokonać sejwa przed przystąpieniem do wymagającego pojedynku. Produkcja dokonuje automatycznego zapisu w ważnych momentach fabularnych oraz po odwiedzeniu dowolnego punktu medytacyjnego. Nie musicie wybierać żadnej z opcji – wystarczy wejść z nim w interakcję, aby zachować swój postęp rozgrywki.

Jak korzystać z szybkiej podróży w Star Wars Jedi: Ocalały?

W drugiej odsłonie Star Wars Jedi twórcy umożliwili dokonywanie szybkiej podróży pomiędzy konkretnymi miejscówkami. Gracze mogą przenosić się jednak wyłącznie pomiędzy punktami medytacyjnymi, bez ponoszenia żadnych kosztów. Jeśli natomiast chcecie dostać się na inną planetę, musicie odwiedzić swój statek kosmiczny – Modliszkę.

Medytacja w Star Wars Jedi: Ocalały

Cal Kestis podczas swojej wędrówki może natrafić na wiele punktów medytacyjnych, które stanowią niezwykle ważny element gameplayu. Nie tylko służą do funkcji fast travel, ale także stanowią punkt kontrolny po śmierci bohatera oraz odnawiają jego życie, kiedy wybierzecie opcję Odpoczynek.
Czytaj również: Najlepsze gry Star Wars
Podczas medytacji możecie również wybrać maksymalnie dwie postawy bojowe, z których będziecie korzystać w trakcie walki. Oprócz tego w punktach odblokujecie nowe umiejętności, wymienicie atuty zwiększające wasze statystyki oraz przejdziecie do trybu treningowego.

System leczenie w Star Wars Jedi: Ocalały. Skąd wziąć stymy?

W grze studia Respawn Entertainment nie ma systemu automatycznego leczenia bohatera, dlatego też gracze muszą odnawiać pasek życia za pomocą tzw. stymów. Początkowo liczba apteczek jest mocno ograniczona, ale wystarczy uważne przeszukiwanie lokacji, aby odkryć dodatkowe stymy.
Jeśli po trudnym pojedynku nie będziecie mieli przy sobie środków leczniczych, musicie podejść do punktu medytacyjnego, który automatycznie odnowi wasze apteczki oraz przywróci pełen pasek życia. Skuteczność stymów można także poprawić poprzez odblokowanie odpowiednich umiejętności, jak np. Siła przyjaźni, Udoskonalony skład, Współpraca czy Ulepszony skład.

Jak zwiększyć paski życia i Mocy w Star Wars Jedi: Ocalały?

Istnieją dwa sposoby na to, aby Cal Kestis posiadał dłuższe paski życia oraz Mocy. Pierwszy polega na odnalezieniu porozrzucanych w różnych lokacjach niebieskich kryształów, w których znajdują się Esencja Zdrowia albo Esencja Mocy. Drugim sposobem jest rozwinięcie umiejętności protagonisty w odpowiednim kierunku. W przypadku zdrowia należy wydać punkty umiejętności w zakładce Przetrwanie, natomiast zdolności magiczne usprawnicie z pomocą zakładki Moc.

Star Wars Jedi: Ocalały – postawy bojowe. Która najlepsza?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która postawa jest lepsza, ponieważ każda oferuje zupełnie inne podejście do rozgrywki. Jednocześnie możecie mieć aktywowane dwie postawy, dlatego zalecam wybrać coś szybkiego i styl walki nastawiony na zadawanie dużych obrażeń.
Zdecydowanie moją ulubioną kombinacją była postawa z mieczem i blasterem oraz dwuręcznym mieczem świetlnym. Dzięki temu mogłem zabijać przeciwników z odległości, jednocześnie szybko eliminując znajdujących się blisko mocnych oponentów o zwiększonej żywotności lub z bardziej wytrzymałym pancerzem.

Drzewko umiejętności w Star Wars Jedi: Ocalały

Za zaliczanie misji oraz pokonywanie przeciwników gracze nagradzani są punktami doświadczenia, które po osiągnięciu konkretnego pułapu przekształcają się w punkty umiejętności – te następnie można wykorzystać do zwiększenia zdolności pasywnych i aktywnych głównego bohatera. Żeby włączyć drzewko rozwoju Cala Kestisa, konieczne jest aktywowanie punktu medytacyjnego. Umiejętności zostały podzielone na trzy kategorie: Przetrwanie, Miecz Świetlny i Moc.
W pierwszej i trzeciej kategorii możemy wykupić lepszą żywotność protagonisty lub zwiększyć jego pasek Mocy. Z kolei w drugiej kategorii mamy podział na wszystkie postawy bojowe, które mają własne, unikatowe zdolności. Gdybyście jednak po jakimś czasie stwierdzili, że jesteście niezadowoleni z tego, jak rozwinęliście swoją postać, to możecie zresetować wszystkie umiejętności i na nowo rozłożyć zdobyte punkty.

Śmierć w Star Wars Jedi: Ocalały i jej konsekwencje

Podobnie jak w innych grach typu soulslike, w Star Wars Jedi: Ocalały nie ma klasycznych checkpointów. Po zabiciu przez przeciwników bohater jest przenoszony do ostatniego aktywowanego punktu medytacyjnego. Konsekwencją śmierci jest utrata części zdobytych punktów doświadczenia, ale na szczęście niewykorzystane punkty umiejętności pozostają na swoim miejscu.
Punkty doświadczenia można jednak odzyskać – wystarczy wrócić do miejsca zgonu, żeby „podnieść” z ziemi porzucone PD pod postacią złotej poświaty. Czasami konieczne jest pokonanie wroga, który wymierzył śmiertelny cios. Lokalizacja porzuconego PD oznaczona jest na mapie białym krzyżykiem.

Czy można wyłączyć odradzanie się przeciwników w Star Wars Jedi: Ocalały?

Za każdym razem, gdy dokonacie Odpoczynku w punkcie medytacyjnym, wszyscy pokonani przez was wrogowie powrócą na swoje wcześniejsze pozycje. Jest to jedna z podstawowych mechanik charakterystycznych dla gier typu soulslike i nie można jej wyłączyć, ponieważ zaburzyłoby to balans rozgrywki.

Czy warto szukać znajdziek w Star Wars Jedi: Ocalały?

Zdecydowanie tak, ponieważ część z nich może bezpośrednio wpłynąć na lepsze statystyki protagonisty, np. poprzez zwiększenie jego paska życia i Mocy. Pozostałe znajdźki mają jednak głównie charakter kosmetyczny – większość z nich odblokowuje nowe ubrania lub fryzury dla Cala Kestisa, wymienne elementy do miecza świetlnego bądź nowe fragmenty pancerza dla BD-1.
Zmiany wyglądu bohatera możecie dokonać w dowolnym momencie z poziomu menu postaci. Jeśli natomiast chcecie zmodyfikować wygląd miecza, blastera lub swojego drioda, to musicie odnaleźć warsztaty. Z ich pomocą zmienicie także przypisane do waszej postaci postawy bojowe.
Zdjęcie: Materiały prasowe Respawn Entertainment
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.