Data modyfikacji:

SpellForce 3 Reforced na PS5 i XSX – recenzja

Po kilku latach od premiery gry na komputerach osobistych, trzecia odsłona SpellForce zadebiutowała w końcu na konsolach. Czy warto było czekać tyle lat? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w mojej recenzji SpellForce 3 Reforced.
spellforce 3 recenzja

Czy warto zagrać w SpellForce 3 Reforced? Recenzja gry

Swego czasu byłem dużym fanem drugiej odsłony SpellForce, ale z niewiadomych mi powodów, kompletnie pominąłem pecetową premierę „trójki”. Na szczęście, po kilku latach od premiery oryginału w końcu doczekaliśmy się wersji konsolowej, dzięki czemu mogłem nadrobić dzieło studia Grimlore Games. Niestety trochę żałuję, że tak długo czekałem, ponieważ podczas testowania edycji na Xbox Series S z początku odczuwałem głównie frustrację, a nie radość z rozgrywki.
Wynika to przede wszystkim z faktu niezbyt wygodnego sterowania, które i tak zostało przeprojektowane z myślą o kontrolowaniu gry padem. Układ klawiszy bywa dziwny i momentami mało intuicyjny, a przesuwanie kursorem po ekranach ekwipunku, rozwoju bohaterów itp. jest zbyt powolne, co trochę wytrąca z rytmu. Z kolei w głównym menu tego brakuje i tak naprawdę nigdy nie wiadomo, które okienko jest akurat aktywne, a które nie. SpellForce 3 wydaje się być zbyt złożoną produkcją, żeby dobrze dostosować ją do kontrolerów – albo po prostu zespół odpowiedzialny za ten tytuł nie podołał zadaniu. Oczywiście nie oznacza to, że produkcja jest niegrywalna. Jak najbardziej można ją ukończyć na PS5 lub XSX, lecz potrzeba cierpliwości i dużego samozaparcia.
A skoro już narzekam, to przy okazji dodam także, że nie podoba mi się sposób wydania tego dzieła. Oryginał zadebiutował aż pięć lat temu, a po drodze doczekał się dwóch dużych rozszerzeń fabularnych. Niestety, kupując podstawowe wydanie SpellForce 3 Reforced na konsole, nie uświadczymy w zestawie DLC „Żniwa Dusz” i „Fallen God”, tylko trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Trochę niefajnie, zważywszy na to, że inni wydawcy przyzwyczaili nas do tego, że kilkuletnie gry, po trafieniu na nowe platformy, dostępne są już w kompletnym wydaniu, co jest dodatkową zachętą do ich nabycia.
Na szczęście podstawowa zawartość została rozbudowana o nowe tryby, więc tak czy siak osoby grające na PS5 i XSX otrzymują dostęp do bogatszej wersji niż ta z 2017 roku. Ciekawie prezentuje się Przygoda, czyli tryb, w którym rozpoczynamy zabawę od stworzenia własnego bohatera, a następnie możemy wziąć udział w rozgrywce wystarczającej na dobre kilkanaście godzin. Podobnie jak w głównej kampanii fabularnej, tutaj również można grać wspólnie z innymi użytkownikami – dostępne są też potyczki pomiędzy graczami. Studio Grimlore Games przygotowało też bardzo ciekawy tryb Areny, gdzie walczymy z kolejnymi falami wrogów.
SpellForce 3 Reforced to bardzo dobra gra, lecz niestety nie została zbyt dobrze przeniesiona na konsole – a nie wspomniałem nawet o sporej liczbie błędów, które nie powinny mieć miejsca w kilkuletnim projekcie. Mimo wszystko polecam dać tej grze szansę, ponieważ to w dalszym ciągu świetny mariaż RPG-a i strategii czasu rzeczywistego, potrafiący dostarczyć masę frajdy. Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o tym tytule, to odsyłam was do recenzji SpellForce 3 na PC, gdzie Dawid dokładnie wskazał zalety tej produkcji.

Ile godzin zajmuje ukończenie SpellForce 3 Reforced?

Podstawowa wersja SpellForce 3 sama w sobie zalicza się do stosunkowo długiej gry, której kampanię fabularną można zaliczyć nawet w ponad trzydzieści godzin. Biorę tutaj pod uwagę wyłącznie główny wątek, ponieważ zaliczenie wszystkich misji pobocznych sprawi, że zabawa będzie jeszcze dłuższa. Warto także pamiętać o tym, że w wersji Reforced dostępne są również dwa nowe tryby zabawy, które mogą wydłużyć rozgrywkę o dodatkowe kilkadziesiąt godzin.

Na czym zagrać w SpellForce 3 Reforced?

Początkowo trzecia odsłona SpellForce dostępna była wyłącznie na komputerach osobistych. Studio Grimlore Games postanowiło jednak wydać swój tytuł także na konsolach, dzięki czemu obecnie w produkcję można zagrać zarówno na platformach poprzedniej generacji (PlayStation 4, Xbox One), jak i PlayStation 5 oraz Xbox Series X|S. Wersji na Nintendo Switch raczej nie ma co się spodziewać.

Premiera SpellForce 3 Reforced – kiedy?

Wersja pecetowa zadebiutowała 7 grudnia 2017 roku. Oznacza to, że posiadacze konsol musieli uzbroić się w cierpliwość na prawie pięć długich lat, ponieważ trzecia część SpellForce zadebiutowało na PlayStation 4/5 i Xbox One/Series X dopiero 7 czerwca 2022 roku.

Czy SpellForce 3 Reforced posiada polską wersję językową?

SpellForce 3 na PC zadebiutowało tak dawno temu, że wtedy dystrybucją gry na terenie naszego kraju zajmowało się nieistniejące już CDP, które zadbało o to, żeby w produkcji były dostępne przynajmniej polskie napisy. Na szczęście edycja Reforced trafiła w ręce Koch Media Poland, które jest znane z przygotowywania rodzimych lokalizacji do wydawanych przez siebie tytułów. Dzięki temu wersja konsolowa także może pochwalić się polskimi napisami.
Grę do testów dostarczyła firma Koch Media Poland, za co serdecznie dziękuję!

SpellForce 3 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i5-3570 3.4 GHz / AMD FX-6350 3.9 GHz
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 660 / Radeon 7850 lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 15 GB
  • System operacyjny: Windows 7/8.1/10 (64-bit)

SpellForce 3 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Intel Core i7-4790 3.6 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290 lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 15 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Grimlore Games