Data modyfikacji:

Jaki smartwatch z pulsoksymetrem wybrać?

W czasach koronawirusa pulsoksymetry stały się niezwykle popularnymi urządzeniami. To dzięki nim możemy w domowych warunkach sprawdzić stan naszego zdrowia, żeby móc w porę zareagować. Nie trzeba jednak kupować zewnętrznych modeli napalcowych – wystarczy zainwestować w dobry smartwatch z pulsoksymetrem, który także świetnie wywiązuje się ze swojego zadania. Sprawdźcie, o co chodzi w tej technologii i dlaczego jest tak ważna.
Polecamy: Telefon gamingowy
smartwatch z pulsoksymetrem

Czym jest pulsoksymetr?

Jednym z poważniejszych objawów koronawirusa jest tzw. hipoksemia. Poziom dotlenienia organizmu (lub jego braku) określa się na podstawie pomiaru saturacji krwi (oznacza się ją skrótem SpO2), którego możemy dokonać za sprawą pulsoksymetrów napalcowych bądź nadgarstkowych.
Optymalny wynik powinien wynosić między 95 a 99% - jeśli jest delikatnie niższy, to warto powtórzyć kilkukrotnie badanie w najbliższym czasie. Gdyby jednak pokazywało wartości dużo mniejsze od zalecanych, konieczne jest wezwanie pogotowia, ponieważ może dojść do niedotlenienia. A w efekcie nawet do śmierci.
Jak działają pulsoksymetry? Podczas badania urządzenia poprzez emisję dwóch wiązek światła – podczerwonego i czerwonego, określają absorpcję tych fal przez hemoglobinę znajdującą się we krwi. Na podstawie spektrofotometrii transmisyjnej ustalany jest poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem, którego wynik przekazywany jest w procentach.

Czy warto kupić zegarek z pulsoksymetrem?

Jeżeli uprawiacie dużo sportu bądź macie problemy z płucami (np. w związku z zachorowaniem na Covid-19), to koniecznie powinniście posiadać w domu pulsoksymetr. Modele napalcowe można kupić już za kilkadziesiąt złotych, lecz ich skuteczność nie zawsze stoi na satysfakcjonującym poziomie. W zależności od tego, czy wasze dłonie są rozgrzane, czy zmarznięte, nawet w ciągu kilku minut mogą przekazać kompletnie rozbieżne wyniki saturacji.
Pulsoksymetry w smartwatchach również mogą nie mieć takiej precyzji, jak profesjonalny sprzęt medyczny, ale są o wiele bardziej praktyczne w użyciu od wersji napalcowych. Wychodząc z domu, zegarek zawsze macie założony na ręce i nie musicie brać ze sobą dodatkowego urządzenia, które można dosyć łatwo zniszczyć ze względu na delikatną konstrukcję. Docenią to zwłaszcza osoby aktywne fizycznie, które podczas treningu mogą w dowolnym momencie sprawdzić poziom dotlenienia organizmu.
Niektóre smartwatche posiadają slot na kartę SIM, dzięki czemu można z nich dzwonić, bez konieczności parowania ze smartfonem. Jest to bardzo przydatne, kiedy okaże się, że wyniki z pulsoksymetru są bardzo niskie. Wtedy bez konieczności szukania telefonu, można od razu zadzwonić po pogotowie. Istnieje też możliwość przekazania swojego położenia bliskim osobom dzięki funkcji GPS, które będą mogły was znaleźć w razie, gdybyście zasłabli w wyniku niedotlenienia.
Jeśli więc uprawiacie sport (bez względu na to, czy zawodowo, czy amatorsko), to powinniście mieć ze sobą inteligentny zegarek. Warto też pamiętać, że ich funkcje nie kończą się wyłącznie na pulsoksymetrze. Smartwatche umożliwiają także sprawdzenie tętna, dają możliwość ustalenia trasy na mapie, a także posiadają szereg trybów treningowych dla rozmaitych dyscyplin sportowych. Są to bardzo ciekawe urządzenia, które sprawią, że wasz trening będzie bezpieczny, a zarazem dobrze zorganizowany.

Jak prawidłowo korzystać z pulsoksymetru w smartwatchu?

Żeby wynik był jak najbardziej zgodny z prawdziwym stanem zdrowia, trzeba dokonać pomiaru zgodnie z zaleceniami producenta. Oczywiście dotyczy to zarówno pulsoksymetrów napalcowych, jak i nadgarstkowych umieszczonych w smartwatchach. Jeżeli badanie chcecie wykonać po wzmożonym wysiłku fizyczny, to powinniście odsapnąć przynajmniej kilka minut, najlepiej siadając i nie zmieniając tej pozycji przez jakiś czas.
Upewnijcie się, że inteligentny zegarek został sztywno przypięty do ręki na wysokości nadgarstka. Następnie zegnijcie przedramię i szkiełko skierujcie do góry, tak jakbyście chcieli sprawdzić, która jest godzina. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie pulsoksymetru – ten powinien podać wyniki w ciągu 20-30 sekund. Przez ten czas nie ruszajcie ręką i – jeśli jest to możliwe – starajcie się oddychać równomiernie.

Smartwatch a może smartband z pulsoksymetrem – co lepsze?

Wysokiej jakości inteligentne zegarki mogą kosztować nawet powyżej kilkuset złotych, co dla niektórych jest trochę zbyt dużym wydatkiem. Gdybyście jednak nie chcieli rezygnować z nadgarstkowego pulsoksymetru, to nadal możecie zainwestować w niewielkich rozmiarów smartbandy.
Nowoczesne opaski monitorujące aktywność fizyczną również posiadają funkcję pomiaru saturacji krwi, a do tego są znacznie tańsze od smartwatchy - niestety mają także znacznie więcej ograniczeń. Przede wszystkim do prawidłowego działania opaski konieczne jest jej sparowanie ze smartfonem poprzez Bluetooth, a następnie uruchomienie odpowiedniej aplikacji, co dla niektórych może być uciążliwe

Polecane smartwatche z pulsoksymetrem. Jakie urządzenie wybrać?

Jeżeli zdecydowaliście się na kupno inteligentnego zegarka wyposażonego w pulsoksymetr, to koniecznie zapoznajcie się z poniższymi urządzeniami. Poniżej przedstawię smartwatche w różnych przedziałach cenowych, które nie tylko oferują masę ciekawych funkcji, ale na dodatek skontrolują poziom natlenienia organizmu, bez względu na to, czy znajdujecie się w domu, czy na wycieczce w górach.
Zdjęcie: Envato Elements
.
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.