Data modyfikacji:

Sieć komputerowa. Jak zbudować? Podstawowe zasady działania

Internet jest obecnie nieodzowną częścią naszej codzienności. Korzystamy z niego na wielu urządzeniach, a w niektórych przypadkach prawidłowe działanie sprzętu uzależnione jest od podłączenia do sieci. Domowa sieć komputerowa łączy posiadane urządzenia i pozwala efektywniej wykorzystywać ich możliwości. Jak ją zbudować? Jakie są podstawowe zasady działania sieci komputerowej? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Polecamy: Jaki wybrać router gamingowy?

siec komorkowa

Czym jest sieć komputerowa?

Każdy, kto zastanawia się, co to jest sieć komputerowa, powinien zapoznać się z jej definicją. Według niej sieć komputerowa to zbiór komputerów i innych urządzeń połączonych ze sobą kanałami komunikacyjnymi oraz oprogramowanie wykorzystywane w tej sieci. Sieć komputerowa umożliwia wzajemne przekazywanie informacji oraz udostępnianie zasobów własnych między podłączonymi do niej urządzeniami, tzw. „punktami sieci”. Tłumacząc to na prosty język, należy stwierdzić, że sieć komputerowa to odpowiednie połączenie wszystkich urządzeń, które pozwala na przesyłanie między nimi informacji. W skład sieci wchodzą nie tylko urządzenia końcowe, ale również sprzęt służący do przysyłania sygnału (np. router, model, switch czy odpowiednie okablowanie), który może płynąć drogą radiową lub kablową.

Rodzaje sieci komputerowych

Podstawowa typologia sieci komputerowych to klasyfikacja według zasięgu. Pod tym względem wyróżnia się trzy rodzaje sieci komputerowych, a mianowicie:

  • LAN - lokalne sieci komputerowe, np. domowe, firmowe;
  • MAN - miejskie sieci komputerowe;
  • WAN - ogólnoświatowe sieci komputerowe.

Typy sieci komputerowych można wyróżnić także ze względu na rodzaj używanego połączenia. W tym przypadku będą to sieci przewodowe i bezprzewodowe. Do stworzenia sieci kablowej wykorzystuje się tzw. skrętki, czyli przewody zawierające cztery zwinięte ze sobą żyły. Kable muszą zostać odpowiednio rozłożone i doprowadzone do każdego urządzenia, które ma być podłączone do sieci. Wymagane są również dodatkowe urządzenia sieciowe, takie jak patchpanele czy switche, które łączą całą sieć kablową i umożliwiają przesyłanie danych w jej ramach. Oczywiście do switcha należy podłączyć router, który zapewni poprawność adresacji w sieci oraz umożliwi dostęp do internetu, czyli globalnej sieci komputerowej.

Do zbudowania sieci bezprzewodowej wymagane jest jedynie urządzenie dostępowe (najczęściej router), które rozsyła sygnał drogą radiową i pozwala na podłączenie do sieci wszystkich urządzeń znajdujących się w jej zasięgu. Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim szybkość konfiguracji oraz brak konieczności rozkładania kabli, co w wielu przypadkach oznaczałoby wiercenie w ścianach. Minusem może być jednak zasięg działania takiej sieci, ponieważ fale radiowe ulegają zakłóceniom. Negatywny wpływ na jakość sygnału będą miały wszystkie przeszkody znajdujące się na drodze fal, np. ściany. Dlatego też w przypadku sieci Wi-Fi warto zadbać o jak najmocniejszy router oraz właściwe jego skonfigurowanie i położenie.

Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie możliwości obu rodzajów sieci komputerowych, czyli korzystanie zarówno z połączenie kablowego i Wi-Fi. Dzięki temu mamy możliwość doprowadzenia kabli do urządzeń, które muszą posiadać stały dostęp do internetu oraz korzystania z sieci Wi-Fi na urządzeniach mobilnych.

Dlaczego warto mieć w domu sieć LAN?

Stworzenie domowej sieci LAN pozwala na zintegrowanie wszystkich urządzeń wymagających dostępu do internetu oraz pełne wykorzystanie ich funkcjonalności. Prawidłowo zbudowana sieć komputerowa gwarantuje szybki i bezawaryjny dostęp do internetu z każdego urządzenia, niezależnie od tego, czy jest to sprzęt stacjonarny, czy mobilny. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które pracują zdalnie, korzystają z platform streamingowych i VOD oraz grają w sieci. W przypadku graczy wydajna sieć komputerowa pozwala osiągnąć jak najniższy ping w trakcie rozgrywki online.

Budując domową sieć komputerową, warto pamiętać również o tym, że coraz więcej sprzętów gospodarstwa domowego to urządzenia SMART. Pierwsze skojarzenie to oczywiście telewizor, ale należy wiedzieć, że również urządzenia AGD pozwalają na podłączenie do lokalnej sieci. Mowo oczywiście o inteligentnych pralkach, lodówkach, kuchenkach czy jakichkolwiek innych urządzeniach. Ich funkcjonowanie w sieci pozwala zwiększyć komfort użytkowania sprzętu, wznosząc nasze lokum na nowy poziom inteligentnych mieszkań. Zaletą takiego rozwiązania jest również możliwość monitorowania stanu tego typu urządzeń oraz sterowania nimi z poziomu kanapy. Obsługiwać można w ten sposób wszelkie systemy ogrodowe, bramy czy oświetlenie.

Rozbudowa sieci domowej

Tworząc domową sieć LAN, należy wziąć pod uwagę możliwość jej dalszej rozbudowy, czyli podłączenia większej ilości urządzeń końcowych. W związku z tym powinna być ona odpowiednio elastyczna i skalowalna. W przypadku sieci przewodowych zaleca się wykorzystywanie kabli co najmniej w wersji szóstej, które umożliwią przesył o prędkości na poziomie 1 Gb/s. Budując sieć bezprzewodową, należy wybrać dobrej jakości router, który obsługuje pasmo częstotliwości 5 GHz i realizuje standard Wi-Fi 6. Takie parametry pozwolą na łatwą rozbudowę sieci w przyszłości bez negatywnego wpływu na efektywność jej działania.

Każda sieć komputerowa jest inna, jednak identyczne są podstawy jej działania. Tworząc domową sieć komputerową, należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkownika, możliwości techniczne (sprzęt, rozprowadzenie kabli), a także pamiętać o umożliwieniu potencjalnej rozbudowy w przyszłości. Niezależnie od poziomu rozbudowania oraz rodzaju sieci, podstawowym celem jej funkcjonowania jest zapewnienie szybkiego i bezawaryjnego połączenia z internetem oraz pozostałymi urządzeniami należącymi do sieci.

Autorka: Redakcja Ekspert ceneo