Data publikacji:

Rogue Legacy 2 – recenzja

Od premiery pierwszej odsłony Rogue Legacy minęło już ponad dziewięć lat. W tym czasie branża growa zdążyła kilkukrotnie zmienić swoje oblicze, przykuwając uwagę graczy nowymi gatunkami i rodzajami gier. Mimo wszystko produkcje typu roguelike przetrwały próbę czasu i w dalszym ciągu cieszą się sporą popularnością wśród miłośników wymagających gier. Czy jednak powrót do marki po tak długiej przerwie był dobrym pomysłem? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w dalszej części recenzji Rogue Legacy 2.
Rogue Legacy 2

Czy warto zagrać w Rogue Legacy 2? Recenzja gry

Pierwsza odsłona Rogue Legacy była tytułem bardzo niepozornym, który na pierwszy rzut oka nie miał zbyt wiele do zaoferowania, zwłaszcza dla osób, które nie lubią pixel-artowej oprawy wizualnej. Kiedy jednak usiadło się na dłużej do tej produkcji, to wtedy dopiero można było docenić dobrze zaprojektowany gameplay, w którym gracze przemierzali coraz to bardziej skomplikowane i losowo generowane lokacje. System walki był stosunkowo mało skomplikowany, ale twórcy dwoili się i troili, żeby w ciekawy sposób wykorzystać dostępne mechaniki. Co więc powiecie na to, że druga część serii jest lepsza od oryginału pod każdym względem?
Od czasu do czasu lubię pomęczyć się trochę w grach typu roguelike, dlatego z niecierpliwością wyczekiwałem premiery Rogue Legacy 2, które zapowiadało się jako sequel idealny. Po ograniu tego tytułu jestem w stanie stwierdzić, że zespół Cellar Door Games odwalił kawał solidnej roboty! Pierwsze co rzuca się w oczy, to zupełnie nowa szata graficzna – producent porzucił brzydką pikselozę, na rzecz stylizacji 2.5D, gdzie postacie zostały wykonane w pełnym trójwymiarze, zaś śliczne tła są ręcznie rysowane. Choć grafika prezentuje się inaczej (a do tego o wiele lepiej), to jednak czuć, że mamy do czynienia z kontynuacją, a nie zupełnie inną marką.
Sporo zmian wprowadzono również w systemie sterowania. Bohater kontrolowany przez gracza jest teraz o wiele bardziej mobilny i potrafi wykonywać skomplikowane ataki. Dzięki temu twórcy nie tylko dali sobie możliwość pobawienia się w projektowanie ciekawszych starć z przeciwnikami, ale mogli też przygotować  wymagające segmenty platformowe, które zazwyczaj prowadzą do odkrycia jakichś sekretów. Będąc w powietrzu, każda z postaci jest w stanie wykonać specjalny rodzaj ataku, umożliwiający odbicie się od wybranych elementów otoczenia. Ponadto herosi są w stanie dokonywać dynamicznego zrywu, przydatnego zarówno w trakcie unikania ataków wroga, jak i przemykania pomiędzy przeszkodami znajdującymi się na mapie.
Ogromnym urozmaiceniem było również przygotowanie wielu klas bohaterów, którzy posiadają unikatowe wyposażenie oraz ataki specjalne. Gracze sami mogą decydować, czy chcą przemierzać korytarze wcielając się w silnego barbarzyńcę, czy jednak wolą atakować z daleka przy pomocy łuku lub walczyć na średni dystans ciskając w oponentów magicznymi pociskami. Możliwości jest naprawdę wiele, a do tego dochodzą modyfikatory zabawy - po śmierci wcielamy się w nową postać, która np. może cierpieć na wampiryzm przywracający punkty życia po zadaniu wrogom obrażeń.
To wszystko sprawia, że od gry naprawdę ciężko jest się oderwać, ponieważ po każdej porażce jest pokusa, żeby spróbować jeszcze raz, tyle, że przy użyciu innego rodzaju wojownika. Oczywiście śmierć jest tutaj bardzo ważna, gdyż po utracie życia trafiamy do HUB-u, gdzie możemy wykupić nowe zdolności i wyposażenie, poprawić niektóre statystyki itp. Dla niektórych Rogue Legacy 2 może być jednak zbyt wymagające, ale na szczęście twórcy nie odwracają się od takich osób, tylko wyciągają do nich ręce. W każdej chwili można wejść w opcjach do zakładki House Rules, gdzie modyfikujemy rozgrywkę wedle własnych potrzeb. W ten sposób ustawimy mniejszy pasek życia u wrogów, dodamy dodatkowe zdrowie dla bohaterów itp. Co ciekawe działa to w dwie strony, bo nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z pomocą tych ustawień zwiększyć poziom trudności.
Rogue Legacy 2 to produkcja, która sprawiła mi masę przyjemności. Choć początki były trudne, to jednak nawet przez moment nie poczułem, żeby porzucić ten tytuł i zająć się czymś innym. Mam nadzieję, że praca studia Cellar Door Games zostanie odpowiednio doceniona przez graczy, ponieważ nie chciałbym czekać kolejnych dziewięciu lat nad trzecią część. A mam nadzieje, że taka powstanie i będzie jeszcze lepsza od sequelu. Tylko, czy jest to w ogóle możliwe?
Grę do testów dostarczyła firma Cellar Door Games, za co serdecznie dziękuję!

Na czym zagrać w Rogue Legacy 2?

Produkcja dostępna jest na komputerach osobistych oraz konsolach Xbox One i Xbox Series X|S. Na ten moment nie wiadomo, czy druga odsłona serii doczeka się wersji na pozostałe konsole Sony oraz Nintendo.

Premiera Rogue Legacy 2 – kiedy?

Dzieło studia Cellar Door Games trafiło do sprzedaży 28 kwietnia 2022 roku na wszystkich planowanych platformach. Na ten moment gra dostępna jest wyłącznie w wersji cyfrowej.

Rogue Legacy 2 na PC: minimalne wymagania sprzętowe

  • Procesor: Quad Core 2.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 680 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
  • Miejsce na dysku: 2 GB
  • System operacyjny: Windows 7 (64-bit)

Rogue Legacy 2 na PC: rekomendowane wymagania sprzętowe

  • Procesor: Quad Core 3.0 GHz
  • Pamięć RAM: 8 GB
  • Karta graficzna: 2 GB GeForce GTX 680 / 3 GB Radeon R9 280X lub lepsza
  • Miejsca na dysku: 2 GB
  • System operacyjny: Windows 10 (64-bit)
Zdjęcie: Materiały prasowe Cellar Door Games
Łukasz Morawski
Łukasz Morawski

Prawdopodobnie urodził się z padem w ręku i kawałkiem pizzy w ustach. Miłośnik wszystkiego, co związane z kulturą popularną i nowymi technologiami. Od najmłodszych lat gra w gry, ogląda filmy i seriale, czyta książki oraz komiksy. Jedno jest pewne - nie ma czasu na nudę.