Data modyfikacji:

Rage 2 – poradnik dla początkujących

Rage 2 to produkcja, która powstała dzięki współpracy studia Avalanche z legendami branży gier – id Software. Ich wspólne dzieło reprezentuje gatunek strzelanek z otwartym światem. Dzięki temu poradnikowi dowiecie się, jak poradzić sobie w walce z przeciwnikami, na co zwracać uwagę podczas eksploracji mapy oraz w jaki sposób rozwijać umiejętności głównego bohatera. Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem Rage 2.

Jeżeli jeszcze nie posiadacie swojego egzemplarza gry, koniecznie przeczytajcie naszą recenzją Rage 2. Dowiecie się z niej, dlaczego warto mieć na uwadze ten tytuł i do jakich osób jest on skierowany. Jeśli jednak posiadacie już tę produkcję, ale nie rozpoczęliście zabawy, to zalecam od razu wystartowanie z najwyższym poziomem trudności. Nie jest on przesadnie wymagający, ale przynajmniej zagwarantuje wam większe wyzwanie. Na Easy i Normal tytuł jest niezwykle prosty do ukończenia, przez co traci trochę uroku. W tym przypadku Hard powinien być domyślnym trybem gry.

Historia w Rage 2 jest stosunkowo krótka – główny wątek fabularny można ukończyć w niecałe dziesięć godzin. Opowieść nie należy do najlepszych i jest zaledwie pretekstem do walki, więc zalecałbym zostawienie zadań głównych na później. Wcześniej pozwiedzajcie świat, pozaliczajcie aktywności poboczne, weźcie udział w wyścigach samochodowych oraz protestujcie różne rozwiązania bojowe.

ZDOBYWAJCIE FELTRYT

Feltryty to tajemnicze niebieskie kryształki, które w Rage 2 pełnią rolę głównego surowca. Ważne jest, żeby zbierać go jak najwięcej, ponieważ z jego pomocą można uleczyć swoją postać podczas walki, naprawić jej pancerz oraz wykorzystać do rozwijania nanotrytowych umiejętności, o których będę pisał w dalszej części poradnika.

Głównym sposobem na zdobywanie feltrytu jest zabijanie jak największej liczby przeciwników, ponieważ po śmierci wypuszczają kilka kryształków. Ważne jest również szukanie pojemników z fioletowym wiekiem, skrywających spore pokłady tego istotnego surowca. Najwięcej feltrytu znajduje się w lokacjach określonym mianem Meteoryt Feltrytowy. Znajdziecie tam wielki kawał skały oblepionej wieloma kryształami. Do ich zebrania musicie użyć mocy Skupienia – w przypadku wersji pecetowej trzeba przytrzymać klawisz CTRL.

BAWCIE SIĘ WALKĄ

Starcia z przeciwnikami są najważniejszym elementem produkcji. Rozgrywka sprowadza się przede wszystkim do tego, żeby jak najczęściej sięgać po broń. Bez względu na to, czy akurat korzystacie z pojazdu czy na pieszo przeczesujecie bazę wroga. Twórcy zachęcają do tego, żeby bawić się walką, próbować nowych sztuczek i testować kolejne rodzaje broni. Tytuł oferuje dziewięć różnorodnych pukawek, różniących się siłą rażenia i sposobem wypluwania pocisków. Nie ograniczajcie się wyłącznie do karabinu szturmowego strażnika, bo stracicie w ten sposób wiele frajdy.

Polecam rozwijać przede wszystkim Śmiglik, czyli broń przypominającą rozbudowany bumerang. Z jego pomocą można wyczyniać prawdziwe cuda. Początkowo sprzęt jest słaby, ale z czasem możecie np. odblokować umiejętność precyzyjnego rzutu, który trafia przeciwników ukrytych za przeszkodami. Doskonale podczas starć sprawdza się również rewolwer Firestorm umożliwiający strzelanie zdalnie sterowanymi bombkami. Ich wybuch aktywujecie za pomocą pstryknięcia palcem.

Podczas rozprawiania się z oponentami cały czas będzie wzrastać wam wskaźnik tzw. Przesteru. Jest to wyjątkowa umiejętność, sprawiająca, że protagonista wpada w szał bitewny. Podczas niego zwiększa się potencjał wszystkich broni, dlatego koniecznie pamiętajcie o Przesterze, gdy zostaniecie przyparci do muru. Doskonale sprawdza się podczas walk z bossami.

ODNAJDYWANIE ARK W RAGE 2

Arki stanowią ważny element świata Rage 2. To właśnie w nich znajduje się super technologia, dzięki której ludzkość może liczyć na przetrwanie. W grze umieszczono aż dwanaście Ark rozrzuconych po całej mapie. Do ukończenia gry nie potrzebujecie odnaleźć wszystkich, lecz polecam to zrobić. Dostając się do wnętrza Ark odblokujecie umiejętności nanotrytowe oraz otrzymacie nowe elementy uzbrojenia.

Arki nie są od razu zaznaczone na mapie, dlatego musicie znaleźć je sami. Zazwyczaj natraficie na nie przypadkiem, kiedy będziecie zaliczać misje poboczne lub główne. O ich lokalizacjach można dowiedzieć się również podczas rozmów z postaciami niezależnymi znajdującymi się w bezpiecznych miastach. NPC lubią dzielić się informacjami o położeniu różnych lokacji i misji, dlatego chętnie udzielą wam również rady, gdzie znaleźć Arki.

NANOTRYTOWE UMIEJĘTNOŚCI

Na początku zabawy protagonista musi radzić sobie przede wszystkim dzięki posiadanemu wyposażeniu. Z biegiem rozgrywki i odwiedzaniem Ark, odblokujecie nanotrytowe umiejętności. Łącznie jest ich aż jedenaście, wliczając w to Przester, o którym pisałem wcześniej w jednym z akapitów. Samo odblokowanie specjalnych zdolności nie jest wystarczające. Każdy z nanotrytów można dodatkowo ulepszać – w niektórych przypadkach nawet do piątego poziomu.

Lista umiejętności prezentuje się następująco: Roztrzaskanie, Grawiskok, Defibrylacja, Bariera, Rozpęd, Wir, Umocnienie, Skupienie, Przester, Rąbniecie i Odskok. Każda z nich znacząco wpływa na przebieg starć, dlatego dokładnie zastanówcie się, jakie zdolności chcecie ulepszać za pomocą feltrytu. Co ciekawe, wykorzystanie niebieskich kryształów sprawia wyłącznie wskoczenie nanotrytów na wyższy poziom, zwiększając przy tym zdolności pasywne. Po wejściu do zakładki danej umiejętności okazuje się, że można ją jeszcze dodatkowo ulepszać za pomocą Dopalaczy Nanotrytowych.

Od siebie polecam przede wszystkim inwestować w Umocnienie, Skupienie oraz Grawiskok. Pierwsza umiejętność wpływa na automatyczną regenerację życia oraz zwiększa ochronę przed pociskami. Druga umożliwia podświetlanie obiektów oraz przyciąganie niezwykle ważnych feltrytów. Ulepszony do maksimum Grawiskok pozwala natomiast na wykonanie podwójnego skoku niczym w klasycznych platformówach. W ten sposób będzie wam łatwiej eksplorować lokacje - przydaje się to zarówno podczas starć, jak i zbierania surowców.

ROZWIJAJ PROJEKTY

Oprócz ulepszania broni oraz zdobywania nowych umiejętności nanotrytowych, Rage 2 zachęca także do odblokowywania Projektów. Te zostały podzielone na cztery kategorie – Podstawowe, Zabij i Zniszcz, Przejmij i Kontroluj oraz Znajdź i Odzyskaj. Pierwszy rodzaj projektów dostępny jest od początku gry, natomiast dostęp do pozostałych otrzymujecie po wykonaniu zadań głównych dla trzech istotnych dla fabuły postaci – Johna Marshalla, Loosum Hagar i Kvasira. Projekty rozwijacie za pomocą Punktów Projektowych. Możecie je zdobyć za zaliczanie zadań, znaleźć podczas eksploracji otoczenia lub kupić od sprzedawców w miastach.

Kiedy otrzymacie dostęp do kategorii Znajdź i Odzyskaj, czym prędzej wykupcie trzy zdolności z pierwszego rzędu, czyli Pas na Infuzję, Śledzenie Datapadów oraz Śledzenie Pojemników. Infuzytory umożliwiają szybkie odnowienie punktów życia, dlatego pas na dodatkowe jednostki z pewnością się przyda. Z kolei możliwość podświetlania Datapadów i Pojemników jest bardzo przydatna, ponieważ dzięki nim zdobywacie poziomy doświadczenia oraz surowce potrzebne do rozwijania postaci.

Autor: Łukasz Morawski