Data publikacji:

Project Athia. Co wiemy przed premierą gry Square Enix?

Nowa generacja konsol zbliża się wielkimi krokami, dlatego gracze z ogromnym zaciekawieniem śledzą informacje dotyczące gier tworzonych z myślą o PlayStation 5 i Xbox Series X. Wiele tytułów jest już w mocno zaawansowanej fazie produkcyjnej, zaś są też takie, o jakich na razie wiemy praktycznie tyle, że powstają. Jednym z takich tytułów jest nowa marka wykreowana przez Square-Enix. Sprawdźcie, co do tej pory dowiedzieliśmy się o grze Project Athia.

Zobacz również: Gry na PlayStation 5

projekt athia

Project Athia – premiera i platformy

O tej produkcji usłyszeliśmy po raz pierwszy w połowie czerwca 2020 roku, podczas trwania prezentacji The Future of Gaming, na której Sony prezentowało gry, jakie w przyszłości zostaną udostępnione na ich nowej platformie. Oznacza to tym samym, że w Project Athia na pewno będzie można zagrać na konsoli PlayStation 5.

Twórcy już w pierwszym zwiastunie dali jednak do zrozumienia, że będzie to tymczasowy tytuł ekskluzywny Sony, a gra w późniejszym czasie zostanie również udostępniona na komputery osobiste. O Xbox Series X na ten moment nic nie wiadomo.

Kwestia platform wydaje się być jasna, lecz niestety, tego samego nie można powiedzieć o dacie premiery Project Athia. Producent nie podał nawet żadnego przypuszczalnego terminu, dlatego premiera może odbyć się kiedykolwiek – w przyszłym roku, w 2022, a może jeszcze później… Pozostaje czekać na dalsze wieści od wydawcy lub samych twórców.
Co wiemy o grze Project Athia? Project Athia był zdecydowanie jednym z bardziej tajemniczych projektów zapowiedzianych podczas Future of Gaming. O grze na tę chwilę wiadomo tyle, co nic, a i nawet tytuł w przyszłości może ulec zmianie. Square-Enix poinformowało, że gra obecnie funkcjonuje pod nazwą roboczą, więc nie powinniśmy za bardzo przyzwyczajać się do tego tytułu.

Wiadomo także, że nad produkcją pracuje wewnętrzne studio Square-Enix, które wcześniej odpowiadało m.in. za piętnastą odsłonę cyklu Final Fantasy. Gra spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem wśród graczy i recenzentów z całego świata, co może być dobrym zwiastunem. Studio Luminous Productions udowodniło, że potrafi udźwignąć ciężar dużych, rozbudowanych dzieł z wielowątkową fabułą. Po czerwcowej konferencji Sony, magazynowi Weekly Toyo Keizai Plus udało się z porozmawiać Yosuke Matsudą ze Square-Enix. Prezes firmy nie ujawnił zbyt wielu informacji, ale stwierdził, że w Project Athia będziemy mieć do czynienia z dużym, otwartym światem.

Matsuda przy okazji pochwalił także możliwości technologiczne konsoli PlayStation 5, które mogą dać twórcom większe pole do popisu w kwestii gameplayu i oprawy wizualnej (ray-tracing!). I niestety to by było na tyle, jeśli chodzi o informacje z oficjalnego źródła.

Na szczegóły dotyczące fabuły musimy jeszcze poczekać, ale już teraz można wyraźnie określić, z jakim settingiem będziemy mieć do czynienia. Studio Luminos Productions, po przygodzie z marką Final Fantasy, zdecydowanie upodobało sobie klimaty fantasy.

Na podstawie tego, co zaprezentowano w zwiastunie, można stwierdzić wizualne podobieństwa do gier zespołu FromSoftware oraz pierwszej części Hellblade. Widać, że całość będzie utrzymana w poważniejszym tonie, balansującym na granicy horroru.

Na oficjalnej stronie Square-Enix natrafimy także na notkę twierdzącą, że Project Athia będzie grą „pokręconą, burzliwą i groźną”. Brzmi to bardzo intrygująco, dlatego tym bardziej warto czekać na kolejne informacje o tej grze.